Arkadiusz Andrejkow - Nieprzeciętny malujący "deskale"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 13:49
W 2020 roku głosami naszych słuchaczy Arkadiusz Andrejkow zdobył w czwórkowym plebiscycie tytuł Nieprzeciętnego. W tym roku laureat zasiądzie w kapitule wydarzenia. Jak sam zdradza, ma obawy, że tegoroczna decyzja będzie szczególnie trudna. 
Arkadiusz Andrejkow
Arkadiusz AndrejkowFoto: Adam Golec/mat. pras.
HEADER_nieprzecietni-01.png
ZOBACZ WIĘCEJ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2021 >>>

Arkadiusz Andrejkow to twórca murali, streetartowiec, autor projektu Cichy Memoriał. Tworzy obrazy inspirowane starymi fotografiami dawnych mieszkańców podkarpackich wsi. Znają go jednak też na Helu i na Podlasiu. Jak sam przyznaje, szczególnie interesuje go drewniana zabudowa tzw. Ściany Wschodniej. 


Posłuchaj
13:36 czwórka stacja kultura 29.03.2021 nieprzecietni.mp3 Arkadiusz Andrejkow o swoich pracach i poszukiwaniu Nieprzeciętnego 2021 (Stacja Kultura/Czwórka)

- Mój projekt "Cichy memoriał" polega na malowaniu murali, "deskali" na stodołach, na szopach, drewnianych chatach, drewutniach. Na takich drewnianych obiektach maluję murale, obrazy inspirowane starymi fotografiami dawnych mieszkańców wsi - opowiada gość Kasi Dydo. - Najczęściej wygląda to tak, że jacyś gospodarze zapraszają mnie do współpracy, wykonania muralu. To właśnie od nich dostaję zdjęcia rodzinne. Najczęściej maluje ich dziadków, rodziców. Są to osoby już nieżyjące, które w tym gospodarstwie pracowały, często hodowały tu zwierzęta, budowały gospodarstwo - dodaje. 

"Cichy memoriał" to sentymentalny rodzinny projekt Arkadiusz Andrejkow


Arkadiusz Andrejkow pierwsze murale zaczął malować w 2017 roku na Podkarpaciu. - To ja wychodziłem z inicjatywą malowania, pytałem, proponowałem - mówi artysta. - Dziś to ludzie się do mnie zgłaszają, rzadko zdarza się, żebym "walczył" o jakiś obiekt. 


Dietzius Antoniusz 1200.JPG
Nieprzeciętni 2021. Co słychać u Antoniusza Dietziusa?

Dziś Arkadiusz Andrejkow nadal maluje głównie na Podkarpaciu, ale na swoim koncie ma również realizacje podlaskie, gdzie urzekła go mnogość zabudowań drewnianych. Aktualnie tworzy też pracę na Helu. - Ten sezon uważam za rozpoczęty, mam za sobą już 4 realizacje w okolicach Sanoka i Bieszczadach - zdradza. - Najbardziej mnie interesuje cała Ściana Wschodnia. Chciałbym, żeby te prace tworzyły tam pewną linię - dodaje. 

Coraz więcej gmin, miast, stowarzyszeń, fundacji zwraca się do niego z propozycjami nowych, drewnianych lokacji. Artysta współpracuje z IPN-em, ma rozpocząć współpracę z Instytutem Pileckiego. - Dzięki temu mogę podążać moją ścieżką twórczą - podkreśla. 

Moje pierwsze prace były bardziej mroczne, wyszukiwałem smutne, poważne, pozowane fotografie. Teraz szukam zdjęć bardziej sytuacyjnych, przy pracach, ze zwierzętami, pokazujących życie wsi Arkadiusz Andrejkow 

Minął niemal rok, od kiedy Arkadiusz Andrejkow cieszy się tytułem Nieprzeciętnego. - To, co robię, mój pomysł na murale na stodołach, jest na pierwszy rzut oka czymś dziwnym, nietypowym, w pewien sposób nieprzeciętnym, więc z jednej strony uważam się za nieprzeciętnego, ale to też moja codzienność, praca i pasja i w niej coraz mniej dostrzegam nieprzeciętność - przyznaje. 

Zeszłoroczne zwycięstwo Arkadiusza w naszym plebiscycie sprawie, że w tym roku jest członkiem kapituły konkursu. - Uważam, że czasy są trudne i bycie Nieprzeciętnym dziś też nie jest łatwe - mówi artysta. - Dziś trzeba po swojemu dostosować się do nowych warunków, może działać w bardziej lokalnej społeczności - dodaje. - Rola jurora w tym roku też jest trudniejsza: żeby nikogo nie pominąć, odnaleźć prawdziwego Nieprzeciętnego - dodaje. 


nieprzeciętni 1200 tekst_BB.JPG
Nieprzeciętni 2021. Co słychać u uczestników z poprzednich lat?

Cichy Memoriał. Podsumowanie 2020 roku Mijający rok przyniósł wiele nowy prac. Dokładnie w 2020 wykonałem 45 murali na...

Opublikowany przez Arkadiusz Andrejkow Niedziela, 13 grudnia 2020

"Nieprzeciętni" to plebiscyt Czwórki adresowany do młodych ludzi, którzy na co dzień podejmują nietypowe działania, mają niebanalne zainteresowania, tworzą wyjątkowe rzeczy. Tegoroczna odsłona wydarzenia wystartowała 22 marca.

Od 22 marca do 18 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia kandydatów spośród rodziny i znajomych lub zgłosić się samemu poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej czworka.online lub poprzez wysłanie wiadomości na adres nieprzecietni@polskieradio.pl. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek między 18. a 35. rokiem życia. Zwycięzcę poznamy 24 czerwca.


ZOBACZ TAKŻE Nieprzeciętni 2020 - tak wyglądał wielki finał

W skład tegorocznej Kapituły weszli Hanna Dołęgowska, dyrektor i redaktor naczelny Czwórki - przewodnicząca Jury, ale także m.in. Arkadiusz Andrejkow, czyli Nieprzeciętny 2020, twórca murali, streetartowiec, autor projektu Cichy Memoriał. W Kapitule zasiadają także Konrad Dąbrowski, dziewiętnastolatek ścigający się w rajdach cross-country na motocyklu, Paulina Górska - aktywistka, która promuje ekologiczny tryb życia, Michał "Majki" Kowalski - klarnecista, ale też wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, współzałożyciel grupy Myasta, która zwyciężyła czwórkowym konkursie "Wydaj płytę z Będzie Głośno", także muzyk Jan Paszkowski, który występował w musicalu "Piotruś Pan", ale dziś jest szefem kuchni, Łukasz Polikowski - psycholog biznesu, oraz Izabela Sopalska-Rybak - prezes Fundacji Kulawa Warszawa. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Arkadiusz Andrejkow (streetartowiec, artysta)

Data emisji: 29.03.2021

Godzina emisji: 11.14

pj

Czytaj także

Nieprzeciętni 2021. Co słychać u uczestników z poprzednich lat?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 11:00
Ruszyła kolejna odsłona Plebiscytu Nieprzeciętni 2021, w którym szukamy ludzi o niebanalnych pasjach. Łukasz Pawlik i Przemek Bojanowski brali udział w jego poprzedniej odsłonie. Jak zmieniło się ich życie po tym doświadczeniu i kim są dzisiaj? 
rozwiń zwiń