Jak robić dobre zdjęcia budynkom podczas wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 14:03
- Robiąc zdjęcia gmachom, poszukuję w nich jakiegoś rytmu, symetrii - na przykład w oknach, ale też ciekawych kształtów - mówił fotograf architektury Mariusz Majewski.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Sherra/Shutterstock.com

shutterstock fotograf smartfon telefon 1200.jpg
Fotki z wakacji. Jak zrobić dobre zdjęcie przyrody telefonem?

Często patrząc na zdjęcie nie zdajemy sobie sprawy z rzeczywistych wymiarów budynków, które na nich widzimy. - Dlatego, warto w kadrze umieścić człowieka, wówczas będzie widać skalę - mówi Mariusz Majewski, fotograf który zajął pierwsze miejsce w kategorii "Architektura" w Mobile Photography Awards, czyli jednym z największych konkursów fotografii mobilnej na świecie. - Umieszczenie w kadrze człowieka, bądź kilkorga osób, dodatkowo nadaje naszemu zdjęciu jakąś historię - mówi fotograf. - To może być jedna osoba, albo kilka osób, byle nie tłum - mówił gość Czwórki.

Posłuchaj
03:51 _PR4_AAC 2021_07_19-10-41-42.mp3 Na co zwracać uwagę, fotografując gmachy? Tłumaczy Mariusz Majewski (Stacja Kultura/Czwórka) 

Jak podkreślał, nawet jeśli dysponujemy wyłącznie telefonem komórkowym i nie mamy profesjonalnego sprzętu, możemy zrobić świetne zdjęcie budynkom, które zobaczymy podczas wakacji. - Warto w gmachu szukać kształtu, harmonii, Na przykład w oknach bądź rynnach. Nowoczesne budynki najczęściej je mają - mówił ekspert. - Możemy wykorzystać jedną z funkcji naszego smartfona, czyli linie pomocnicze. Mamy cztery linie, które się przecinają, tworząc siatkę, obiekt główny kadru umieszczamy w punkcie ich połączenia - podpowiadał ekspert.  

Posłuchaj także:

Jak podkreślał, architektura to nie tylko elewacje budynków, ale także ich wnętrza. - W kamienicach dostrzec możemy nierzadko prawdziwą duszę. Na przykład w klatkach schodowych. Warto więc zaglądać do takich gmachów i skupiać się na przeróżnych detalach, w postaci balustrad, czy klamek mosiężnych - wyliczał gość Czwórki. Warto też wejść na dach budynku - o ile to możliwe i bezpieczne. - Wówczas dostrzegamy także pozostałe budynki z zupełnie innej perspektywy, takiej dronowej, z lotu ptaka. To totalnie zmienia nasz sposób postrzegania architektury.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 19.07.2021

Godzina emisji: 10.35

kd