Zabawa w dom. Laleczki z czasów powstania

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 17:50
Pomysł na nową wystawę w Muzeum Powstania Warszawskiego narodził się z chęci wsparcia młodych ludzi, osamotnionych podczas pandemicznej izolacji, której realia przypominały te z czasów okupacji. "Hello Helka. Nowelka na papier i wojnę" powstała z połączenia talentów dwóch artystek: żyjącej w czasie wojny Janiny Giedroyć-Wawrzynowicz i współczesnej - Kasi Kmity.
Archiwalne zdjęcia w Muzeum Powstania Warszawskiego
Archiwalne zdjęcia w Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: tevenet /pixabay

Posłuchaj
06:31 CZWÓRKA Stacja Kultura - MPW 02.08.2021.mp3 "Hello Helka" - o nowej wystawie w Muzeum Powstania Warszawskiego (Stacja Kultura/Czwórka) 

Janina Giedroyć-Wawrzynowicz była profesjonalną artystką z wieloma dokonaniami na koncie. Jej prace oglądali wielbiciele sztuki m.in. w Paryżu i Nowym Jorku Kasia Kmita

W 2010 roku Muzeum Powstania Warszawskiego kupiło liczącą 500 elementów kolekcję laleczek wykonanych z papieru akwarelowego. Stworzyła je w czasie okupacji artystka Janina Giedroyć-Wawrzynowicz dla swojej córki Róży, aby odwrócić uwagę dziewczynki od wojennej codzienności. - Figurki miały nie tylko ratować psychikę dziecka, ale też pomóc w podtrzymaniu pamięci o znajomych i sąsiadach, z którymi mieszkały w jednej z kamienic - opowiada Kasia Kmita.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Kasia Kmita (@kmitakasia)

ZOBACZ TAKŻE: Powstanie Warszawskie - serwis specjalny >>>

Największym wyzwaniem było dla mnie namalowanie akwarelą pikowanych kanap - tak, żeby wyglądały na miękkie i puszyste. Ważnym elementem były też palmy, które żyły sobie w domach bez względu na wojenną pożogę Kasia Kmita

Na potrzeby wystawy artystka - tą samą techniką co Janina Giedroyć - stworzyła dla figurek kamienice, mieszkania, sklepy i zakłady, m.in. księgarnię, szewca, zegarmistrza i sklep z wędlinami. - Aranżację przestrzeni konsultowałam ze specjalistami, którzy znają się na przedwojennych kamienicach. Przygotowałam też wnętrza mieszkań, z pokojami, kuchniami i łazienkami - wymienia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Jeśli chodzi o ich wystrój, starałam się utrzymać wszystko w duchu przedwojennym połączonym z XIX wiekiem. Ale chciałam też stworzyć bardzo bajkowy świat: pozytywny, wesoły, choć przecież pozorny.    

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Kasia Kmita (@kmitakasia)

Posłuchaj także:

Wkrótce papierowe laleczki staną się bohaterami serialu animowanego opowiadającego o rodzinie i sąsiadach z jednej kamienicy w czasie okupacji oraz Powstania Warszawskiego. Na świat dawnej Warszawy spojrzymy oczami 17-letniej Helki Malinowskiej i jej przyjaciół.


Plakat wystawy w MPW Plakat wystawy w MPW

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 02.08.2021

Godzina emisji: 10.40

kul