"Szczotka do włosów mówi więcej niż meldunek". Powstanie Warszawskie w rzeczach osobistych

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 11:00
Po każdym ważnym wydarzeniu historycznym zostają nie tylko dokumenty, ale też rzeczy osobiste - zdjęcie, list, pamiętnik, portfel, książka czy szczotka do włosów.  W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego sprawdzamy, co o powstańczej Warszawie, powstańcach i ludności cywilnej mówią nam ocalałe rzeczy codziennego użytku.
Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie
Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w WarszawieFoto: A. Aleksandravicius / Shutterstock.com

Te rzeczy dostajemy od potomków powstańców, ale też od ludzi, którzy takie pamiątki gdzieś kupili i przynoszą do nas, bo okazuje się, że są wartościowe Dorota Filipczuk


- W przedmiotach codziennego użytku są emocje, które czasami mówią więcej niż obwieszczenia czy oficjalne dokumenty - mówią Dorota Filipczuk i Paweł Auguścik z Centrum Wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego. - W Muzeum pokazujemy to wszystko, co rodzinom udało się odnaleźć w gruzach. Czasami są to rzeczy kompletnie niepasujące do naszego wyobrażenia o eksponatach muzealnych. Na przykład kalesony po zmarłym powstańcu, które w jednym z domów traktowane były jak relikwia.

Posłuchaj
14:42 CZWÓRKA Zaklinacze czasu - powstanie 31.07.2021.mp3 Powstanie Warszawskie w rzeczach osobistych. Z wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego (Zaklinacze czasu/Czwórka)

 


f3.jpg
ZOBACZ TAKŻE Powstanie Warszawskie - serwis specjalny >>>

Ostatnio Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogaciło się o blisko 400 legitymacji Powstańców Warszawskich. Od 1 lipca legitymacje można oglądać w Muzeum na wystawie czasowej. - Czasami zdarzają się i takie cuda. Bo ta kolekcja to jeden z najcenniejszych darów, jaki otrzymaliśmy od początku istnienia Muzeum Powstania Warszawskiego - mówi Dorota Filipczuk. - Poza bardzo wysoką wartością materialną zbiór legitymacji jest bezcennym źródłem historycznym. Niesie ze sobą również olbrzymią wartość sentymentalną: za każdą legitymacją stoi historia żołnierza Armii Krajowej, Powstańca Warszawskiego.  


Zobacz także:

Po powstańcach warszawskich najwięcej jest pamiętników. - To jest podstawowa rzecz, którą udaje nam się namierzyć i kupić - dodaje Paweł Auguścik. - Są fascynujące, bo wiele w nich osobistych historii. To jest fenomenalne źródło do badań nad życiem uczestników powstania. 

W audycji opowiadaliśmy także o akcji "Moje Archiwum" - to zaproszenie do przeglądania i porządkowania domowych archiwów w poszukiwaniu dokumentów z czasów komunizmu w Polsce - POSŁUCHAJ >>>


***

"Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę."

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Goście: Dorota Filipczuk i Paweł Auguścik (Centrum Wolontariatu MPW)

Data emisji: 30.07.2021

Godzina emisji: 14.16

kul


Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński - świętujemy setną rocznicę urodzin poety

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:12
Sto lat temu - 22 stycznia 1921 roku, urodził się jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów. Jego twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury. Z tej okazji Polskie Radio przygotowało specjalny serwis. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dygitalizacja - nowa szansa dla pamiątkowych zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 21:40
Rodzinne pamiątki to często zbiór wyblakłych, czarno-białych lub czerwonych zdjęć, które nie przetrwały próby czasu i nie są już do końca czytelne. Na szczęście z pomocą przychodzą nam graficy i odpowiednie programy, dzięki którym możemy odzyskać fotografie, które spisaliśmy już na straty. 
rozwiń zwiń