Kultura na Śląsku - co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 14:50
Jak w każdy poniedziałek wraz z Maciejem Kędziorą ruszamy na Śląsk, sprawdzamy, w jakich kulturalnych wydarzeniach warto wziąć udział. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Daniel Jedzura

Na początek udajemy się do Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach tam wystawa "Język geometrii. Trwałość sztuki". - To wydarzenie które celebruje trwające od 1983 roku "Międzynarodowe Plenery dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii", które początkowo odbywały się w Białowieży, a potem okrążyły cały świat - mówi Maciek Kędziora. - Skupione w Radomiu prace teraz możemy oglądać zestawione z dziełami współczesnymi. Wracamy do geometrii w sztuce, próbujemy ją lepiej zrozumieć i zrozumieć połączenie abstrakcji z geometrią.


Posłuchaj
08:55 Czwórka/Stacja Kultura - kulturalny śląsk 13.09.2021.mp3 O kulturalnych wydarzeniach ze Śląska opowiada Maciek Kędziora (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Autorzy wystawy zaprosili również artystów do przekazania swoich rozważań o losach sztuki w kontekście starożytnej maksymy ars longa, vita brevis (z łac. sztuka długa, życie krótkie). Dzięki czemu powstaje obszerna i ciekawa antologia ich wypowiedzi wokół tego tematu.

Wystawę w katowickiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA można oglądać do 7 listopada.  


Źr. Facebook BWA

żeby nie było śladów pap 1200.jpg
Festiwal Filmowy w Wenecji: polski slow burner i "Diuna" w kawałkach

Rondo Sztuki w Katowicach zaprasza na wystawę poświęconą pamięci Andrzeja Szewczyka w 20. w rocznicę śmierci artysty. Andrzej Szewczyk to jeden z ważniejszych twórców sztuki konceptualnej na Śląsku, artysta związany z Cieszynem i grupą Foksal, którego prace wystawiano na całym świecie.

- Na wystawie "TSIL. W dialogu z Andrzejem Szewczykiem" nie spodziewajcie się tradycyjnej celebracji jego twórczości. Jak na twórcę konceptualnego przystało, również na koncepcji opiera się wystawa poświęcona jego pamięci. Wystawa opowiada o twórcach, którzy wchodzą z Szewczykiem w dialog - zdradza gość Czwórki. - Wystawie towarzyszy performance "Listy, esej na głos i kontrabas". 15 września można będzie zobaczyć spektakl Tadeusza Sławka, byłego rektora Uniwersytetu Śląskiego, eksperta od literatury oraz brytyjskiej muzyki lat 60. i takich zespołów jak Rolling Stones i Beatlesi, oraz Bogdana Mizerskiego. 

Wystawa w Rondzie Sztuki otwarta będzie do 26 września.

Czytaj także:


Natomiast w kinie Światowid w Katowicach 18 września odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu "Titane" laureatki Złotej Palmy Julii Ducournau. - Film w tym roku podbił Cannes, festiwal "Nowe Horyzonty" i zachwycił widzów - mówi gość audycji. - Jest to wyjątkowe dzieło, które na pewno nie pozostawi widza obojętnym.


Źr. Youtube/Titane (2021) - Trailer (International) ⭐ Cannes 2021 Palme d'Or winner


Jednak to nie koniec filmowych propozycji, bo w Galerii Inny Śląsk w Tarnowskich Górach rozpoczyna się "Jesień z krótkim kinem". W trakcie jego trwania przez trzy wtorkowe wieczory na przełomie września i października można będzie zobaczyć najlepsze polskie filmy krótkometrażowe, krótkie filmy o architekturze i filmy o tańcu.


Żr. Facebook Galeria Inny Śląsk


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciek Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 13.09.2021

Godzina emisji: 11.18

aw