Zaśpiewać Chopina. Natalia Kukulska o płycie "Czułe struny"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 14:15
- Chopina śpiewa się wspaniale, choć przyznam, że na początku miałam co do tego wątpliwości. Okazało się jednak, że wiele tematów stworzonych przez kompozytora jest bardzo śpiewnych - opowiada Natalia Kukulska.   
Natalia Kukulska w koncercie z Cinema Boogie - Chopin University Big Band
Natalia Kukulska w koncercie z Cinema Boogie - Chopin University Big BandFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Posłuchaj
08:20 CZWÓRKA Stacja Kultura - kukulska 06.10.2021.mp3 Natalia Kukulska o muzyce Fryderyka Chopina (Stacja Kultura/Czwórka) 

Zobacz
PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - serwis specjalny

Trwa XVIII Konkurs Chopinowski. Z tej okazji Damian Sikorski postanowił porozmawiać z polskimi muzykami, instrumentalistami, pianistami o wpływie Chopina na ich twórczość. Natalia Kukulska na wydanej w ubiegłym roku płycie "Czułe struny" podjęła się karkołomnego zadania i zaśpiewała do muzyki najwybitniejszego polskiego kompozytora. Zaczęło się od tego, że wybrałam takie utwory, które mają jakby gotową kantylenę, żeby je zaśpiewać, dołożyć do niej jakąś treść - wspomina gość Czwórki. - Tym sugerowałam się w doborze utworów. 

Więcej relacji z XVIII Konkursu Chopinowskiego znajdziesz na wszystkich antenach Polskiego Radia >>>

Myślę, że ludziom, dla których muzyka Chopina w oryginalnym wymiarze jest nieprzyswajalna, z tą melodią, z tekstem może się spodobać. Tworząc tę płytę, nie miałam w głowie misyjności, są inni, którzy od lat dobrze propagują Chopina Natalia Kukulska

Artystka zaprosiła do współpracy pięciu aranżerów: Krzysztofa Herdzina, Nikolę Kołodziejczyka, Adama Sztabę, Pawła Tomaszewskiego oraz Jana Smoczyńskiego. - Zależało mi na tym, żeby to był pięcioosobowy skład, i żeby każdy z aranżerów miał dwa podejścia do utworów Chopina. - Wybieraliśmy utwór i tonację, a później wspólnie staraliśmy się wyłuskać melodię, żeby jak najmniej zmieniać w samym dziele - wyjaśnia rozmówczyni Damiana Sikorskiego. 

Natalia Kukulska - Zezowate szczęście [Mazurek F-dur] [Official Music Video] / NataliaKukulska

Sprawdź
fortepian 1200.jpg
Konkurs Chopinowski od kulis. Rozmowy z artystami

Teksty do utworów - obok Natalii Kulkulskiej - napisały Kayah, Natalia Grosiak, Mela Koteluk, Bovska i Gaba Kulka, a w nagraniu płyty wzięło udział prawie stu muzyków. Na "Czułych strunach" Natalia Kukulska wyśpiewuje oberki, walce, mazury, etiudy - wielkie dzieła mistrza. - Ten album to spojrzenie twórców z innego muzycznego świata na dzieła Fryderyka Chopina. Jazzmani robią to od lat, my - symfonicznie i z tekstami - zrobiliśmy to po raz pierwszy - wyjaśnia artystka.   

Mecenas Mecenas

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 06.10.2021

Godzina emisji: 11.40

kul

Czytaj także

Radio Chopin. "Dla wszystkich, którzy chcą słuchać polskiej muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 12:40
11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, rozpocznie nadawanie Polskie Radio Chopin. - To będzie radio z polską muzyką. Chopin jest bardzo silną marką, ale radio nadawać będzie też utwory innych polskich kompozytorów tworzących od średniowiecza do współczesności - opowiada Jacek Hawryluk, wicedyrektor radiowej Dwójki i współtwórca Radia Chopin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Żurawlew wielkim twórcą Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 05:40
42 lata temu, 3 października 1980 roku, zmarł człowiek wielki, twórca Konkursu Chopinowskiego, pianista i kompozytor, profesor i pedagog, rektor Konserwatorium Warszawskiego, Jerzy Żurawlew. 
rozwiń zwiń