Gdzie się podziały skrzydlate Aniołki? Historia marki Victoria's Secret

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 14:00
Victoria’s Secret to najsłynniejsza marka bieliźniarska na świecie. Przez dekady dyktowała trendy i definiowała standardy kobiecości, aż nastał nowy wiek i zmieniły się reguły gry. 
Modelka Isabel Goulart i muzyk Ed Sheeran na pokazie mody Vistorias Secret - Londyn 2014
Modelka Isabel Goulart i muzyk Ed Sheeran na pokazie mody Vistoria's Secret - Londyn 2014Foto: FashionStock.com/Shutterstock.com

Bawełna nie jest sexy

W latach 70. młody Roy Raymond postanowił kupić żonie w prezencie bieliznę. Ale w sklepie dla kobiet czuł się jak intruz. Nie dość, że ekspedientki oblewały się rumieńcem, kiedy pytał je o radę, to jeszcze miał ograniczony wybór. - W tym czasie damska bielizna była tematem tabu. Choć istniały już push-upy i bardotki to jednak w sklepach królowały bawełna i flanela, a o koronkach można było tylko pomarzyć - opowiada stylistka Basia Kawka. Raymond wyczuł, że znalazł dla siebie niszę i w czerwcu 1977 roku w Kalifornii otworzył pierwszy butik Victoria’s Secret.

Posłuchaj
11:04 CZWÓRKA Sacja Kultura - janiszewska 25.11.2021.mp3 Anielskie diablice - sekret sukcesu Victoria's Secret (Stacja Kultura/Czwórka)

Kobieta w buduarze

Nazwa marki przewrotnie nawiązywała do wizerunku królowej Wiktorii, która nosiła mało atrakcyjne pantalony. W ten sposób założyciel marki chciał pokazać, że każda amerykanka, bez względu na status społeczny i materialny, może wyglądać seksownie. Raymond od początku tworzył salon z myślą o mężczyznach i szybko okazało się, że jego koncepcja nie spotkała się ze zrozumieniem u kobiet. - Firma Victoria’s Secret stanęła na skraju bankructwa, ale wtedy pojawił się nowy inwestor, który dał marce drugie życie - wyjaśnia autorka modowego cyklu Ada Janiszewska. - Leslie Wexner nie zrezygnował z pikanterii, ale sklepy przerobił na świątynie dla kobiet, a bieliznę marki uczynił obiektem pożądania. Ta strategia sprawiła, że w krótkim czasie został miliarderem.  

Halsey - Without Me (Live From The Victoria’s Secret 2018 Fashion Show) / Halsey

Niebiańsko piękne, piekielnie wyuzdane

W 1995 roku w nowojorskim Plaza Hotel Wexner zorganizował pierwszy pokaz bielizny, do którego zaangażował profesjonalne modelki. Wieczór został okrzyknięty wydarzeniem stulecia. Przez ostatnie dwie dekady Aniołki Victoria’s Secret definiowały pojęcie seksapilu. Najsłynniejsze modelki świata - m.in. Karen Mulder, Tyra Banks, Helena Christensen, Adriana Lima, Alessandra Ambrosio, Stella Maxwell, Monika Jagaciak i Anja Rubik - były obiektem pożądania dla mężczyzn i kobiet, a coroczny, grudniowy pokaz marki był jednym z najważniejszych wydarzeń w światowej rozrywce. Jednak ostatnie przemiany społeczne zapoczątkowane m.in. przez ruch #MeToo, sprawiły, że producent luksusowej bielizny dla kobiet postanowił zakończyć istnienie Aniołków Victoria's Secret. Dziś w gronie ambasadorek marki są aktorka i przedsiębiorczyni Priyanka Chopra Jonas oraz piłkarka i feministka Megan Rapinoe.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 11.45

kul

Czytaj także

Biżuteria - dodatek, który robi wrażenie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 19:10
Pierścionek, broszka, kolczyki - z jednej strony to tylko dodatek, z drugiej element, który może całkowicie zmienić stylizację. Dodaje szyku, podkreśla tożsamość, a niektórym nawet daje poczucie bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie goni za trendami, tylko sama je tworzy. Sekrety Miucci Prady

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 20:10
Nigdy nie była klasyczną pięknością, ale zawsze ubierała się tak, że trudno było od niej oderwać wzrok. W tym roku Miuccia Prada, stojąca na czele wartego miliardy dolarów imperium mody, kończy 75 lat.
rozwiń zwiń