Gianni Versace. Projektant przepychu i nadmiaru

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 14:40
- Styl to sposób na wyrażenie, kim jesteś, bez konieczności otwierania ust - mawiał Gianni Versace. Włoski projektant wraz z rodzeństwem Donatellą i Santo stworzyli modowe imperium, które od dekad definiuje kobiecość przepychem, bogactwem i nadmiarem.
Elton John i Gianni Versace na otwarciu butiku projektanta w Londynie - maj 1992 rok
Elton John i Gianni Versace na otwarciu butiku projektanta w Londynie - maj 1992 rokFoto: PAP/Photoshot/ Starstock/Photoshot Photo UGL 004173/C-12

Jestem człowiekiem bardzo ciekawym świata. Kocham życie i ciągle powtarzam sobie, że jestem dzieckiem, które uwielbia bawić się stylem. Gianni Versace, 1982 rok

Ekstrawagancki eksperymentator

Przygodę z modą Versace rozpoczął w pracowni krawieckiej matki. Tam, jako dziesięciolatek, zaprojektował pierwszą sukienkę. Potem przeniósł się do Mediolanu, gdzie w 1978 roku stworzył własną markę i opatrzył ją znakiem w kształcie głowy mitycznej Meduzy. - W tym czasie Versace otworzył też swój pierwszy butik i zaprojektował pierwszą kolekcję - opowiada Ada Janiszewska, autorka cyklu o historii mody. - Już wtedy dał się poznać jako wizjoner, który nie boi się eksperymentów i ekstrawagancji. W kolejnych kolekcjach wykorzystywał m.in. stopioną skórę, gumę i aluminiową siatkę.

Posłuchaj
09:31 CZWÓRKA Stacja Kultura - versace 04.11.2021.mp3 Historia domu mody Versace (Stacja Kultura/Czwórka)

To bardzo hojny i kochany człowiek. Jego gościnność nie ma granic. Talent również. Każda jego kolekcja odnosiła sukces. Naomi Campbell

Dom mody celebrytów

Versace projektował kostiumy sceniczne dla wielu gwiazd muzyki pop, m.in. Eltona Johna i Madonny. Tworzył także dla teatru i ubierał Włoszki. - Jednym z pomysłów Gianniego, który zrewolucjonizował świat mody, było pokazanie celebrytów w kampaniach reklamowych marki. Oni także zasiadali w pierwszych rzędach na pokazach mody organizowanych przez Versacego - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - Projektant stał także za sukcesem supermodelek z lat 90., bo płacił im bardzo wysokie kwoty za każde przejście po wybiegu.

GIANNI VERSACE Fall 1991/1992 Milan - Fashion Channel

Dom mody Versace konkurował z imperium Armaniego. Choć historycy mody przyznają, że ich projekty były podobne, to Armani zdecydowanie projektował dla żon, a Gianni dla kochanek. Ada Janiszewska

Gianni odszedł, jest Donatella

Imperium modowe Gianni tworzył z rodzeństwem: bratem Santo, który był ekonomistą, oraz siostrą Donatellą - muzą i pierwszą modelką projektanta, która po jego śmierci stanęła na czele marki. Gianni Versace odszedł 15 lipca 1997 roku. Został śmiertelnie postrzelony przez seryjnego mordercę, kiedy wracał do domu po porannej przechadzce.

Versace Spring Summer 2022 | Fashion Show / Versace

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 04.11.2021

Godzina emisji: 11.45

kul

Czytaj także

Wełniany płaszcz i sukienka z wiskozy. "Każdy materiał ma drugie dno"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 19:30
Tekstylia to podstawa modowej branży, tymczasem dla części konsumentów w ogóle nie ma znaczenia z jakiego materiału uszyta jest sukienka i ile procent wełny ma płaszcz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bądź trendy - bielizna w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 17:10
Obecnie nie wiadomo, gdzie kończy się bielizna, a zaczyna ubranie. Wystarczy, że na koronkowy biustonosz nałożymy marynarkę i całkowicie zmieniamy swoją stylówkę.
rozwiń zwiń