Dom Mody Herse. Symbol nowoczesności i wyrafinowania

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 14:40
Od 1868 roku - przez prawie 70 lat - uczył Polki i Polaków stylu i elegancji. Dziś Dom Mody Herse nadal uznawany jest za symbol luksusu i miejsce, w którym jak w soczewce, skupiła się historia Warszawy.
Reklama Domu Mody Bogusław Herse
Reklama Domu Mody Bogusław Herse Foto: domena publiczna/Polona

Dla młodych warszawianek wizyta w domu mody była wejściem w dorosłość. Dziś, kiedy myślimy o Herse, mamy przed oczami Warszawę, której już nie ma Agnieszka Dąbrowska

Black Friday i celebrytki. To już było u Hersego

Dom mody mieścił się nieopodal Teatru Wielkiego w Warszawie i na początku funkcjonował jako magazyn z "koronkami i towarami białymi", czyli przede wszystkim z bielizną. Kilka lat później z metką Herse sprzedawano już wszystko, łącznie z biżuterią, modą męską i dziecięcą, strojami nocnymi. Marka tworzyła kampanie reklamowe, oferowała zniżki sezonowe, budowała relacje z klientkami, ambasadorkami i mediami. - Zgodnie z obowiązującą wówczas na Zachodzie strategią marketingową, zakupy w sklepie Hersego miały być przyjemnością, sposobem spędzania wolnego czasu - opowiada Agnieszka Dąbrowska z Muzeum Warszawy. - Krąg klientów i klientek był bardzo szeroki. Spotykała się tam śmietanka towarzyska, która miała do dyspozycji specjalne saloniki, przymierzalnie dla pań oraz poczekalnie dla panów.

Posłuchaj
11:23 CZWÓRKA Stacja Kultura - herse 11.11.2021.mp3 Historia Domu Mody Herse (Stacja Kultura/Czwórka)

Niezwykłość tej marki polegała także na sposobie zarządzania. Politykę firmy wobec pracowników - troskę o ich zdrowie i stosunkowo wysokie pensje - doceniał m.in. Bolesław Prus Agnieszka Dąbrowska

Zakupy jako forma spędzania wolnego czasu

Na przełomie XIX i XX wieku Dom Mody Herse przeniósł swoje imperium na ulicę Marszałkowską 150. - To była piękna i wybudowana z wielkim rozmachem kamienica, w której na kilku poziomach mieściły się magazyny, pracownie krawieckie i przestrzenie sprzedażowe odpowiednio dostosowane do sprzedawanych produktów - opowiada kustoszka i autorka książki "Herse. Warszawski Dom Mody". - Był to sklep oferujący towary dla osób zamożnych i rzeczy bardzo kosztowne, ale ten asortyment słynął z tego, że był znakomitej jakości.

Posłuchaj także:

Kreacje od Hersego pojawiały się w tekstach Witkacego, u Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Marii Dąbrowskiej. Ubrania z tego domu mody były od razu zauważane na ulicy Agnieszka Dąbrowska

Ulubione miejsce emancypantek

Kiedy pod koniec XIX wieku przemysł tekstylny zaczął się szybko rozwijać, a tkaniny stawały się coraz tańsze, Herse wprowadził do sprzedaży konfekcję, czyli odzież gotową, a nie szytą na miarę. - To sprawiło, że moda stała się dostępna dla szerszego grona odbiorców - wyjaśnia rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Dom Mody Herse zyskał wówczas nowe klientki - wyemancypowane kobiety: aktywne zawodowo i uprawiające sport. Dom Mody Herse zakończył działalność w 1936 roku.


Pierwsza siedziba Domu Mody Bogusław Herse przy ul. Senatorskiej 10, ok. 1885 -1899; il. J. K., C. Angerer&Göschl,  ze zbiorów Biblioteki Narodowej Pierwsza siedziba Domu Mody Bogusław Herse przy ul. Senatorskiej 10, ok. 1885 -1899; il. J. K., C. Angerer&Göschl, ze zbiorów Biblioteki Narodowej

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Materiał: Ada Janiszewska

Data emisji: 11.11.2021

Godzina emisji: 11.40

kul

Czytaj także

Toksyczna pogoń za pięknem. Arszenik, ołów, rtęć w służbie urody

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 17:36
Kobiety od wieków płaciły wysoką cenę, aby sprostać wymogom kanonów piękna. Niekiedy tak dużą, że płaciły za to życiem. Czy wciąż aktualne jest hasło "chcesz być piękna - musisz cierpieć"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda a wojna. Czy strój i elegancja miały wtedy znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 18:15
W międzywojniu mówiono o Warszawie "Paryż północy", a mieszkanki stolicy uchodziły za znawczynie dobrego stylu. Kiedy wybuchła wojna, wszystko się zmieniło, ale młode dziewczyny nie straciły zainteresowania modą. 
rozwiń zwiń