"Wielka". Caryca Katarzyna spotyka Marię Antoninę

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 12:25
Serial "Wielka" to nowoczesna opowieść o przeszłości. Buduje przed nami obraz ról, które caryca Katarzyna odgrywała przez całe swoje życie - kochanki, nauczycielki, władczyni, przyjaciółki i wojowniczki.
Kadr z serialu Wielka (foto: mat. promocyjne)
Kadr z serialu "Wielka" (foto: mat. promocyjne)Foto: mat. promocyjne HBO

Ona oświecona, on z ciemnogrodu

To produkcja nominowanego do Oscara za "Faworytę" Tony'ego McNamary z Elle Fanning i Nicholasem Houltem w rolach głównych. Pierwszy odcinek pojawił się na platformie HBO 16 maja 2020 roku. - Dawno nie widziałam tak świetnie napisanego, doskonale zagranego, zabawnego i uroczego serialu - mówiła tuż po premierze krytyczka Kaja Klimek. Serial ma już dwa sezony. Ten drugi pojawił się w sieci 20 listopada 2021 roku. - Oglądam "Wielką" i nadal wybucham śmiechem - przyznaje rozmówczyni Kasi Dydo. - Naprzeciwko oświeconej Katarzyny nadal stoi ciemnogród Piotrogrodu, przy czym sam car jawi się jako postać coraz bardziej złożona. Nadal jest "durny", ale ma momenty przebłysków intelektu.

Posłuchaj
16:50 CZWÓRKA Stacja Kultura - wielka 02.12.2021.mp3 Serial "Wielka" - caryca z Instagrama (Stacja Kultura/Czwórka) 

"Wielka" pokazuje drogę, jaką pokonała Katarzyna Wielka od nikomu nieznanej młodej romantyczki i outsiderki do najdłużej panującej kobiety w historii Rosji. - Sytuacja, w której znalazła się Katarzyna po przybyciu na carski dwór, przypomina tę, którą znamy z "Marii Antoniny" Sofii Coppoli. Oto młoda i niewinna dziewczyna zderza się z niebezpiecznym, zdeprawowanym i zacofanym światem, w którym musi zdefiniować się na nowo - opowiada krytyczka filmowa. - Serial jest baśniowy i satyryczny, jeśli zaś chodzi o historyczne fakty, to wykorzystuje tylko wybrane. Ale nie powinno to nikogo dziwić, skoro punktem wyjścia dla "Wielkiej" była "Faworyta" - dodaje.

Serial jak gra w "Eurobusiness"

"Wielka" wykorzystuje tylko nieliczne zdarzenia znane nam z historii. Jest to przede wszystkim fikcyjna i satyryczna opowieść o młodej romantycznej dziewczynie, która przybyła do Rosji, aby wejść w zaaranżowane małżeństwo z carem Piotrem. Ma nadzieję na znalezienie miłości i szczęścia, ale odkrywa niebezpieczny, zdeprawowany i zacofany świat, który postanawia zmienić. - Dwór cara Piotra to miejsce, w którym każdy chce "uszczknąć" coś dla siebie. Wszyscy u wszystkich zabiegają o względy, także na płaszczyźnie erotycznej - opowiada gość Czwórki. - W tych okolicznościach "jedyne", co nasza bohaterka musi zrobić, to zabić męża, pokonać Kościół, pokrzyżować plany wojsku i przeciągnąć sądy na swoją stronę. Przypomina to trochę grę w "Eurobusiness".


Kadr z serialu "Wielka". W roli tytułowej Elle Fanning Kadr z serialu "Wielka". W roli tytułowej Elle Fanning

Sprawdź także:

Katarzyna jest wielka, ale ludzka

W drugim sezonie Katarzyna przejmuje upragniony tron, jednak szybko zdaje sobie sprawę, że detronizacja męża była najłatwiejszym zadaniem. Teraz musi toczyć walkę o oświecenie Rosji. - Z lekcji historii znamy Katarzynę jako wytrawną władczynię, która w szachu trzymała okolicznych władców. W serialu Katarzyna jest po prostu fajną i wesołą dziewczynę, która czasami bywa zbyt miła dla ludzi, którzy ją otaczają. Niektórzy krytycy zarzucają twórcom serialu, że przez to jej postać "nie wybrzmiewa". Ale mnie to nie przeszkadza, bo dzięki temu serial jest bliższy mojej ulubionej "Marii Antoninie" - podsumowuje Kaja Klimek.  

WIELKA - sezon 2 - zwiastun [HBO GO]

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (dziennikarka, krytyczka)

Data emisji: 02.12.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Seriale online: "Sceny z życia małżeńskiego", "Na skraju", "Dystopia"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 11:40
Platformy streamingowe - uzbrojone w nowe produkcje i kontynuacje sprawdzonych tytułów - zaczynają chwalić się swoim orężem. 17 października odbędzie się premiera kolejnego sezonu "Sukcesji", a już teraz w sieci możemy oglądać serial inspirowany twórczością Ingmara Bergmana oraz "Na skraju" w reżyserii Julie Delpy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dobre rady Johna Wilsona". Co w drugim sezonie serialu?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 06:00
W nowym sezonie twórca komediowego serialu dokumentalnego podpowie m.in. jak inwestować w nieruchomości. Ale przede wszystkim znów opowie nam o dolach i niedolach współczesnego nowojorczyka. Polska premiera - 27 listopada 2021 roku.
rozwiń zwiń