Rusz w trasę po galeriach Nowego Jorku, a potem chwyć za kredki

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 16:01
Nowy Jork kusi tysiącami możliwości. Nie od dziś wiadomo, że sztuka jest jednym z powodów, dla którego ruszamy właśnie tam. Tym razem w trzech nowojorskich muzeach zanurzamy się w prawdziwie amerykańską sztukę. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Luciano Mortula - LGM

Posłuchaj
11:50 czwórka stacja kultura 13.10.2021.mp3 O wystawach w muzeach Nowego Jorku opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W nowojorskim Whitney Museum of American Art możemy oglądać prace Jaspera Johnsa, artysty, który w 1958 roku wstrząsnął światem sztuki amerykańskiej. A udało mu się to zrobić obrazem "Flaga". - On nadal rzuca wyzwanie nowym widzom - i sobie - w ciągu swojej kariery trwającej ponad sześćdziesiąt pięć lat - mówi Ada Janiszewska, za organizatorami tego największego solowego pokazu prac artysty. - Ten obraz to flaga Stanów Zjednoczonych "napakowana" symbolami i ich znaczeniami - dodaje.


Ekspozycja zawiera najbardziej kultowe prace tego już sędziwego artysty, a także wiele innych pokazanych po raz pierwszy. Obejmuje szeroką gamę obrazów, rysunków, grafik i rzeźb od 1954 do dziś. 

Wystawa jest organizowana przez Muzeum Sztuki Amerykańskiej Whitney i Muzeum Sztuki w Filadelfii.

Jasper Johns: Mind/Mirror/Philadelphia Museum of Art


Niewykluczone, że odwiedzając Drawing Center w Nowym Jorku będziemy mieli nieodpartą ochotę, by chwycić za kredki i ołówki. Ekspozycja "Ways of Seeing: Three Takes on the Jack Shear Drawing Collection" to rzadka okazja, by zobaczyć prawie 700 rysunków z pięciu wieków, od renesansu do współczesności. - Te prace wybrane są one z prywatnych kolekcji słynnego kuratora i artysty Jacka Sheara, zaaranżowane przez trzech różnych kuratorach, w trzech zmieniających się instalacjach - zdradza Ada Janiszewska. 


Niesamowite rysunki prezentowane są w trzech różnych, subiektywnych perspektywach. - Te zestawienia robią wrażenia. Przeróżne, czasem dziwne, kompilacje tworzą piękną całość - podkreśla reporterka Czwórki. 

Trzecią nowojorską propozycją, jest wystawa w niezawodnym Museum of Modern Art (MoMA). Tym razem kuratorzy prezentują ekspozycję "Greater New York". To wystawa prac 47 artystów i kolektywów z Nowego Jorku. - "Greater New York" otwiera granice geograficzne i historyczne, rozszerzając znane narracje wokół artystów i ruchów artystycznych w Nowym Jorku - mówi Ada Janiszewska. - Ekspozycja łączy strategie dokumentu, archiwum oraz surrealizmu i fabuły. Znajdziemy na niej przeróżne gatunki sztuki. Nie zabraknie też spojrzenia artystów na trudne czasy pandemii koronawirusa - dodaje. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez MoMA PS1 (@momaps1)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 13.10.2021

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Paryż, Wiedeń, Londyn. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 15:04
Do 24 lutego w Muzeum Freuda w Londynie trwa wystawa "Freud, Dali and Metamorphosis of Narcissus". Opowiada o tym, w jaki sposób na surrealistów wpłynęły XIX-wieczne badania nad histerią i hipnozą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Jasiewicz. Prace trzech kontynentów

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 10:13
"Gry i zabawy" to najnowsza wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Paweł Jasiewicz, projektant, prezentuje swoje prace z ostatnich 12 lat, w tym te inspirowane rzemiosłem Turcji czy Japonii. 
rozwiń zwiń