Kultura na Śląsku - co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 14:30
Jak w każdy poniedziałek ruszamy na Śląsk i sprawdzamy, w jakich kulturalnych wydarzeniach warto wziąć udział. Tym razem Maciek Kędziora opowie o wystawie "Studencki obraz roku", projektowaniu w Sosnowcu i najbardziej spektakularnych scenografiach debiutantów. 
Katowice
Katowice Foto: shutter/Daniel Jedzura

Na początek udajemy się do Ronda Sztuki, gdzie można oglądać wystawę "Studencki obraz roku". Wystawiono tam 16 prac konkursowych młodych artystów. - Zazwyczaj był jeden laureat konkursu, a w tym roku wyróżniono aż 12 osób. Myślę, że czas pandemii pokazuje potrzebę łączenia się, jedności i końca współzawodnictwa w świecie sztuki, stawiając na współpracę i wymianę myśli - mówi autor cyklu Maciej Kędziora. - Przestrzeń wystawiennicza nie jest za duża, co jednocześnie podkreśla różną wartość prac. Jest to wielogłos, a wśród tych prac będziemy mogli odnaleźć nasz wybrany obraz roku. Być może jest to wartość tej wystawy - dodaje.

Wiele z prac przedstawia prywatne historie, które odnoszą się do relacji i dzieciństwa. W tematyce obrazów pojawiają się także te o charakterze krytycznym, odnoszące się do współczesnych problemów społecznych i ekologicznych, z katastrofą klimatyczną włącznie. Wystawę można oglądać do 28 stycznia.


Źr. Facebook/ Studencki Obraz Roku - ASP Katowice


W środę, 22 grudnia wchodzi do kin kolejna część kultowej serii "Matrix - Zmartwychwstanie". W kinie Kosmos w Katowicach można będzie obejrzeć podwójne seanse serii. - Wraz z seansem premierowym zobaczymy także pierwszą część Matrixa - opowiada krytyk. - Z pierwszych napływających z USA opinii i reakcji można wywnioskować, że nie jest to typowy Matrix. Będzie on wzruszającym powrotem z wielką historią miłosną, z doskonałymi elementami specjalnymi w tle. Jeżeli jesteście fanami Matrixa, to na pewno z Kina Kosmos wyjdziecie zadowoleni.

Źr. Youtube/MATRIX ZMARTWYCHWSTANIA - Oficjalny zwiastun #2 PL

Z Katowic przenosimy się do Sosnowca, gdzie można oglądać wystawę "Ładni" związaną ze Szkołą Projektowania i Stylizacji. - Technikum nr 7 obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia powstania. W związku z tym w Pałacu Schoena można oglądać przekrój projektów, które powstawały w ramach szkoły - tłumaczy Maciek Kędziora. - Wystawa pokazuje rozwój sztuki ubioru i projektowania oraz różnego spojrzenia na tę sztukę.

Historia szkoły zapisana w prezentowanych na ekspozycji projektach graficznych ubiorów, modelach, fotografiach to także historia młodych wpisana w zmienne losy polskiej rzeczywistości i mody.

Źr. Facebook/ Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu


Również w Katowicach, w Muzeum Śląskim można oglądać wystawę "Wymiary scenografii". Pokazuje ona nagrodzone i nominowane prace do Nagrody Scenograficznej im. Jerzego Moskala. Jest to konkurs, który poszukuje potencjału i najciekawszych prac debiutujących artystów, wykorzystujących w swojej twórczości warsztat scenograficzny. - Na wystawie możemy oglądać olśniewające prace. Duże wrażenie robi zwłaszcza nagrodzona dekoracja Łukasza Misztala do opery "Zagubiona autostrada", która powstała na podstawie słynnego filmu Davida Lyncha - opowiada Maciek Kędziora. - Jest to praca niezwykła, Misztal umiejętnie przekłada język filmu na dzieło scenograficzne.

Również w Muzeum Śląskim, w ramach stałej wystawy, można oglądać najważniejsze prace scenograficzne z historii polskiego teatru.


Posłuchaj
10:39 Czwórka/ Stacja Kultura - kultura_śląsk_ 20.12.2021.mp3 Maciek Kędziora opowiada o wydarzeniach kulturalnych na Śląsku (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciek Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 20.12.2021

Godzina emisji: 10.14

aw