Katarzyna Łaska: w dubbingu "wygaduję" całe swoje serce

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 17:00
Siła dziecięcych marzeń, życiowych prawd i ponadczasowych wartości - to wszystko znalazło się w nowej superprodukcji Audioteki. W audiomusicalu "Charlie i fabryka czekolady" w jednej z ról głównych występuje Kasia Łaska.
Piosenkarka Katarzyna Łaska podczas uroczystej premiery filmu Najmro. Kocha, kradnie, szanuje w reżyserii Mateusza Rakowicza
Piosenkarka Katarzyna Łaska podczas uroczystej premiery filmu "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” w reżyserii Mateusza RakowiczaFoto: PAP/Mateusz Marek
  • Kasia Łaska jest aktorką musicalową i wokalistką, zajmuje się też dubbingiem. Współpracuje z Teatrem Roma i Teatrem Komedii, w przeszłości także z Johnem Lordem, wokalistą zespołu Deep Purple.
  • W 2020 roku artystka wystąpiła na ceremonii wręczenia Oscarów. U boku Idiny Menzel i ośmiu innych wokalistek z całego świata wykonała nominowany w kategorii najlepsza piosenka utwór "Into the Unknown".
  • W audiomusicalu "Charlie i fabryka czekolady" Kasia Łaska wciela się w postać mamy głównego bohatera, Charliego.

Autorem nowego przekładu książki "Charlie i fabryka czekolady" jest Michał Rusinek, który hasłem przewodnim kultowej powieści uczynił zdanie: nigdy nie dorastaj. - W moim odczuciu chodzi tu o wewnętrzne "niedorastanie". O to, żeby cieszyć się ze wszystkiego, co przynosi nam los i ciągle mieć w sobie ciekawość świata - mówi wokalistka i aktorka dubbingowa Katarzyna Łaska. - Dzieci mają inne spojrzenie na wiele spraw, prawdopodobnie dużo prostsze. A my - dorośli lubimy sobie komplikować życie. Czasami zupełnie bez sensu.

Książkę "Charlie i fabryka czekolady" napisał w 1964 roku brytyjski pisarz Roald Dahl. Opowiada ona o pochodzącym z bardzo biednego domu chłopcu, który nazywa się Charlie Bucket. Pewnego dnia Charlie - jako jeden z pięciu "szczęściarzy" - zdobywa Złoty Bilet, uprawniający go do zwiedzenia niezwykłej fabryki czekolady Willy’ego Wonki. Udaje się tam wraz ze swoim dziadkiem – byłym pracownikiem fabryki. Książka szybko stała się bestsellerem, a jej przekaz nie stracił na aktualności od blisko 60 lat. W musicalu Audioteki Kasia Łaska wciela się w rolę mamy Charliego (granego przez Pawła Szymańskiego). - W dubbingu pracuję już od ponad 20 lat, co mniej więcej oznacza, że nie wychodzę ze świata dziecięcej wyobraźni od dwóch dekad - śmieje się aktorka. - Praca przy "Charliem…" była jednak wyzwaniem, bo to był pierwszy audiobook, w którym grałam swoi głosem i nikogo nie naśladowałam.

Posłuchaj
12:15 CZWÓRKA Stacja Kultura - kasia laska 19.01.2022.mp3 "Charlie i fabryka czekolady" jako audiomusical. Rozmowa z aktorką Kasią Łaską (Stacja Kultura/Czwórka)

Posłuchaj także:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez audioteka (@audioteka)

W 2005 roku powieść Dahla na duży ekran przeniósł Tim Burton. Willy’ego Wonkę zagrał Johny Deep, a w roli Charliego wystąpił Freddie Highmore. Muzykę skomponował Danny Elfman. Film został wyróżniony nagrodą People’s Choice Award w kategorii "Ulubiony film familijny". - Nasz audiomusical różni się od produkcji Tima Burtona, ale w niczym jej nie ustępuję - przekonuje rozmówczyni Gosi Jakubowskiej. - Ponadczasowy przekaz "Charliego i fabryki czekolady" został ubrany w niezwykłe efekty dźwiękowe, a całość wyreżyserował Grzegorz Drojewski.  

"Charlie i fabryka czekolady" Roald Dahl | making of / audioteka

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Gość: Katarzyna Łaska (piosenkarka, aktorka musicalowa i dubbingowa)

Data emisji: 19.01.2022

Godzina emisji: 11.20

kul

Czytaj także

"Little Shop of Horrors". Krwiożercza roślina dotarła do Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 11:15
Musical powstał na podstawie scenariusza filmu z 1960 roku z m.in. Jackiem Nicholsonem, a światowy rozgłos przyniosła mu ekranizacja z 1986 z udziałem m.in. Billa Murraya, Steve’a Martina czy Ricka Moranisa. Polską prapremierę "Little Shop of Horrors" wyreżyserował Antoniusz Dietzius - laureat pierwszego plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sukienka". Polski film z szansą na Oscara

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 13:00
Krótkometrażowy film w reżyserii Tadeusza Łysiaka zachwycił publiczność na ponad 25 festiwalach filmowych, zdobył statuetki Camerimage, Grand OFF i Złote Lwy, a teraz znalazł się na krótkiej liście do Oscarów 2022.
rozwiń zwiń