"Sukienka". Polski film z szansą na Oscara

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 13:00
Krótkometrażowy film w reżyserii Tadeusza Łysiaka zachwycił publiczność na ponad 25 festiwalach filmowych, zdobył statuetki Camerimage, Grand OFF i Złote Lwy, a teraz znalazł się na krótkiej liście do Oscarów 2022.
Anna Dzieduszycka jako Julia na planie filmu Sukienka w reż. Tadeusza Łysiaka
Anna Dzieduszycka jako Julia na planie filmu "Sukienka" w reż. Tadeusza ŁysiakaFoto: Konrad Bloch/Warszawska Szkoła Filmowa
  • "Sukienka" to film dyplomowy Tadeusza Łysiaka - absolwenta reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej.
  • Główną rolę gra Anna Dzieduszycka. Na ekranie towarzyszą jej m.in. Dorota Pomykała i Szymon Piotr Warszawski.
  • "Sukienka" powalczy z 14 innymi tytułami o nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii film krótkometrażowy.

- O tym filmie można mówić na różnych płaszczyznach, poruszając różne tematy, co od początku było naszym założeniem - przyznaje Tadeusz Łysiak. - Sukienka to opowieść o uniwersalnych emocjach, które tkwią w każdym z nas. I o tym, co się dzieje, kiedy pragniemy miłości, a ona do nas nie przychodzi.

Samotność - choroba XXI wieku

Główną bohaterką filmu jest Julia. Dziewczyna cierpi na karłowatość, a całe jej życie naznaczone jest piętnem wzrostu - społeczność lokalna nie może zaakceptować jej odmiennego wyglądu. Julia zmaga się z samotnością, z problemami związanymi z cielesnością i z brakiem akceptacji. - W człowieku, tak jak i w kinie, szukam pragnień, żądz i luk. To jest ważne, żeby w dzisiejszych czasach opowiadać takie historie, bo w XXI wieku jedną z najważniejszych chorób jest samotność - dodaje rozmówca Gosi Jakubowskiej.

Eksploracja emocji

Tadeusz Łysiak ma 29 lat i od dziecka jest związany z filmem i teatrem. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej. - "Sukienka" jest moim dyplomem w WSF i dowodem na to, czego można nauczyć się w tej szkole - opowiada gość Czwórki. - Wszystko to, co dzieje się wokół filmu, napędza mnie do dalszego działania. Teraz pracuję nad pełnometrażowym debiutem z dużym polskim producentem. Ten film, podobnie jak "Sukienka", będzie eksplorować ludzkie umysły. Natomiast będzie to kino gatunkowe: thriller psychologiczny.


Posłuchaj
09:37 CZWÓRKA NDT - sukienka 14.01.2022.mp3 Reżyser Tadeusz Łysiak o filmie "Sukienka" (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

Producentem "Sukienki" jest Maciej Ślesicki - reżyser, scenarzysta i założyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej, autorem zdjęć - Konrad Bloch, nominowany w 2018 roku do Złotej Kijanki za krótkometrażowy film „Techno” oraz zdobywca Brązowej Kijanki za "Sukienkę" w 2020 roku.

SUKIENKA | TRAILER | PL | reż. Tadeusz Łysiak / Warszawska Szkoła Filmowa


***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Gość: Tadeusz Łysiak (reżyser filmu "Sukienka")

Data emisji: 14.01.2022

Godzina emisji: 8.15

kul

Czytaj także

"Rój " - pierwszy polski film finansowany metodą crowdinvestingu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 12:40
2 mln. zł od 300 inwestorów - tyle udało się zebrać twórcom pierwszej crowdinwestingowej produkcji w Polsce. Film "Rój", w reżyserii Bartka Bali, opowiada historię rodziny która opuszcza cywilizację i przenosi się na bezludną wyspę. W głównych rolach zobaczymy m.in Eryka Lubosa i Romę Gąsiorowską. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspaniały pokaz siły i odwagi. "Firework" Katy Perry to nie sylwestrowa piosenka

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 11:40
W klipie "Firework" Katy Perry fajerwerków nie brakuje, choć ten teledysk nie ma zbyt wiele wspólnego z sylwestrem. Mimo to jest gwarantem świetnej zabawy. 
rozwiń zwiń