Kobiety w architekturze - historie polskich architektek

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 15:05
Portrety współczesnych projektantek zostały zebrane w książce "Zmiana perspektywy. Historie polskich architektek". - Dzięki takiej publikacji jak nasza, chcemy pokazać, że kobiety w architekturze działają, robią niesamowite rzeczy i osiągają sukcesy - mówią autorki książki Magdalena i Maria Jeleńskie.
Zmiana perspektywy. Historie polskich architektek to książka przedstawiająca portrety współczesnych projektantek.
"Zmiana perspektywy. Historie polskich architektek" to książka przedstawiająca portrety współczesnych projektantek.Foto: shutterstock/NDAB Creativity

Książka "Zmiana perspektywy. Historie polskich architektek" zawiera rozmowy z piętnastoma architektkami, które pracują w Polsce i za granicą. Tworzą różnorodne projekty od domów jedno- i wielorodzinnych, poprzez szkoły, dworce, muzea, a także scenografie teatralne i woonerfy. Bohaterki książki zdobywają nagrody i przyznają je, jako jurorki i specjalistki. Wywodzą się z różnych miast i środowisk twórczych, mają pasje, działają społecznie, prowadzą własne studia projektowe. Między innymi Monika Arczyńska, Magdalena Federowicz-Boule, Anna Paszkowska-Grudziąż, Ewa Kuryłowicz, Magdalena Staniszkis czy Marlena Wolnik opowiadają, dlaczego wybrały ten zawód i z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć.

Kobiety sukcesu

Kobiet architektek jest wiele, więc wybór nie był prosty. Jak podkreślają autorki książki Magdalena i Maria Jeleńskie (matka i córka) w poszukiwaniu bohaterek do swojej książki zdecydowały się na osoby nietuzinkowe. - Chciałyśmy pokazać kobiety, które mogłyby zaimponować i wskazać drogę przyszłym młodym adeptkom architektury. Takie, które mogłyby być dla nich przykładem - mówi Magdalena Jeleńska. - Dlatego starałyśmy się, żeby lista wybranych przez nas architektek była zróżnicowana.

Bohaterki książki to więc kobiety w różnym wieku, działające też na różnych polach. To, co je łączy, to fakt, że niewątpliwie wszystkie są kobietami sukcesu. W książce wypowiada się między innymi Marlena Wolnik, która znalazła się na liście nominowanych do najważniejszej w Europie nagrody architektonicznej imienia Miesa van der Rohe. Zabiera głos także prof. Ewa Kuryłowicz, która została w tym roku laureatką nagrody SARP. Architektki opowiadają, co je inspiruje, na jakie trudności natrafiają w pracy zawodowej i jak radzą sobie w zdominowanym przez mężczyzn świecie projektowania.

Zobacz także

Jak zaistnieć?

Pomimo że dziś wydziały architektury kończy więcej kobiet niż mężczyzn, nadal to kobietom trudniej jest założyć własne pracownie czy zająć wysokie stanowiska. - Mamy nadzieję, że książka zmieni postrzeganie kobiet w architekturze i przestrzeni publicznej. Rzeczywiście znaczna część studentów to kobiety, natomiast to, co jest niepokojącym zjawiskiem, to to, że kobiety nie podejmują potem takiego wyzwania jak mężczyźni i nie są tak czynne i widoczne w przestrzeni publicznej jak oni - mówi Magdalena Jeleńska. - Czynników jest wiele. Między innymi czasem trudna do pogodzenia z karierą zawodową rola matki i żony.


Posłuchaj
14:00 Czwórka/Stacja Kultura architektura 22.02.2022.mp3 W audycji mówimy o książce "Zmiana perspektywy. Historie polskich architektek" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Magdalena i Maria Jeleńskie (autorki książki "Zmiana perspektywy. Historie polskich architektek")

Data emisji: 22.02.2022

Godzina emisji: 10.15

aw