Studentki architektury wyróżnione za projekt sardyńskiego Elini

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 14:00
Studentki z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zostały wyróżnione w prestiżowym międzynarodowym konkursie Culture Station YAC. Centrum sardyńskiego miasteczka Elini podzieliły na strefę umysłu, ciała i duszy. 
Sardynia
SardyniaFoto: shutterstock.com

Elini to małe miasteczko położone na Sardynii. Zadaniem startujących w konkursie było ożywienie miejscowości, ze szczególnym uwzględnieniem istniejącej tam kolejki miejskiej. 

Zespół studentek z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, w składzie: Julia Bujak, Maria Paczóska, Ezgi Sopaoglu oraz Aleksandra Warowna zdecydowały się podzielić Elini na trzy strefy: umysł, ciało i duszę. Potraktowały je jako obszary o różnych funkcjach, by każdy użytkownik przestrzeni mógł zaspokoić swoje potrzeby życiowe, od podstawowych po te bardziej wyrafinowane.

Miasteczko z kolejką

- Głównym założeniem naszego projektu było pobudzenie do życia tego miasteczka - opowiadają studentki. - Brałyśmy pod uwagę fakt pandemii, która wpłynęła na życie każdego z nas, dotknęła miasta, miasteczka i wsie, całą turystykę. 

Przyszłe architektki uważnie przyglądały się włoskiemu miasteczku, jego układowi, jego starym murom z wyblakłymi malowidłami. - Chciałyśmy przywrócić kolor temu miastu - podkreślają. - Główną częścią tego konkursu było zajęcie się kolejką wąskotorową, która znajduje się w Elini. Chciałyśmy zachęcić ludzi do korzystania z kolejki, ale też ożywić budynek dawnego dworca. W tym dużym budynku zaaranżowałyśmy galerię, w której wszyscy chętni mogą przeczytać o historii miasteczka i kolei. Chciałyśmy tam zawrzeć też funkcje kawiarniane i teatralne. Chciałyśmy zachęcić nie tylko turystów do spędzania czasu w tym miejscu, ale i mieszkańcom zapewnić miejsce do pracy, gdzie będą mogli sprzedawać swoje produkty - dodaje. 

Mocne strony projektu i konkursowe wyzwania

Podział na strefy umysłu, ciała i duszy pozwolił studentkom na "spięcie" miasteczka z okolicą. Dzięki temu zabiegowi w projekcie wszystko jest powiązane. - Zaczynamy od środka, znajdujemy się na stacji, gdzie znajduje się też nasz umysł. Tu jest dużo rozwijających aktywności, jest kolejka, biblioteka, wystawa - opisuje rozmówczyni Michała Włosowicza. - Dalej idziemy do strefy ciało - miejsca, w którym możemy się pożywić, odpocząć, nabrać sił.  Kolejna jest część duszy, czyli strefa przeżyć i wypoczynku duchowego - dodaje. 


Posłuchaj
04:00 czwórka stacja nauka 18.02.2022.mp3 O projekcie centrum miasteczka Elini opowiadają jego autorki, studentki architektury (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Jak się okazuje studentki w konkursie nie mogły dowolnie modelować centrum Elini. - Było kilka budynków w okolicy, które były zdemolowane i aż się prosiły o ingerencję, jednak były własnością prywatną. Zgodnie z konkursowymi wytycznymi nie mogłyśmy ich "ruszyć" - dodają. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Materiał: Michał Włosowicz

Data emisji: 18.02.2022

Godzina emisji: 12.24


pj

Czytaj także

Prywatne akademiki. Nowy trend na studenckim rynku mieszkaniowym?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 12:59
Prywatne akademiki cieszą się coraz większą popularnością. W Polsce działa już 60 takich placówek i wciąż powstają kolejne. Kto będzie mógł tam zamieszkać i ile to będzie kosztowało?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język migowy - gdzie się go nauczyć i na czym polegają studia?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 19:49
Małgorzata Limanówka, tłumaczka języka migowego, po raz kolejny skradła serca Polaków, tym razem tłumacząc koncert kolęd TVP. Nic dziwnego, że w głowach wielu zaświtał pomysł, by wybrać jej zawodową drogę. Gdzie się nauczyć języka migowego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót na uczelnie. Dlaczego studenci protestują?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 21:50
Studenci są przeciwni zajęciom na uczelniach. Protest na Uniwersytecie Wrocławskim ma już 1400 zwolenników. Organizatorzy domagają się między innymi odwołania zajęć w trybie stacjonarnym, gdyż, jak twierdzą, boją się COVID-19. 
rozwiń zwiń