Oszałamiająca kariera i spektakularny upadek Johna Galliano

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 16:19
Rok 1996 był przełomowy dla marki Dior. Do zespołu dołączył angielski projektant John Galliano. Z jego pojawieniem się nastąpiła zmiana całej marki. Czerpiąc z oryginalnego New Look Christiana Diora i idei kobiecości, Galliano stworzył krawieckie interpretacje zarówno historii, jak i popkultury. Był gwiazdą, aż do 2011 roku. 
Modelka Eva Herzigova i projektant John Galliano
Modelka Eva Herzigova i projektant John GallianoFoto: Shutterstock/Denis Makarenko

John Galliano to projektant, który wspaniałą, oszałamiającą karierę spektakularnie obrócił w proch. Jego kreacje są równie ekscentryczne jak on sam. Historia tego kreatora i wizjonera jest niezwykle interesująca i kolorowa. Magdalena Kęskiewicz, wykładowca ze Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, podkreśla, że twórczość Galliano miała ogromny wpływ na współczesne społeczeństwo i design.

- On do mody wniósł przepych, teatralność, dostylizowanie sylwetek, dbałość o makijaże, włosy. Na jego pokazach wszystko było niesamowicie efektowne, dopracowane. Myślę, że wpływ Galliano na modę współczesną jest niekwestionowany i ogromny - opowiada. - Natomiast jak popatrzymy na samego projektanta, to też jest to historia niesamowicie ciekawa. Jego kariera zbiegła się z pojawieniem się i rozwojem mediów społecznościowych, z tym, że zaczęliśmy interesować się tym, kim są artyści schowani za swoimi dziełami - dodaje. 

Cudowne dziecko mody i teatru

John Galliano jest synem hiszpańskiego hydraulika. W wieku sześciu lat przeprowadził się wraz z rodziną z Gibraltaru do południowego Londynu, gdzie się kształcił i rozpoczął karierę w modzie. - Już jego dyplom w najlepszej szkole mody w Europie został zauważony. On się wyróżniał, jego fascynowały takie tematy, które na ówczesnym poziomie mody były nawet za wcześnie podejmowane - opowiada rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Już w 1984 roku stworzył kolekcję inspirowaną rewolucją francuską. Był niezwykle ciekawy świata, człowieka i historii. Odbył też staż w brytyjskim Teatrze Narodowym - dodaje. 

W 1995 roku Galliano dołącza do zespołu Givenchy - zostaje pierwszym brytyjskim projektantem francuskiego domu mody. Rok później przechodzi do Diora. - Wtedy zaczęła się niezapomniana era teatralności, kobiecości i ekscentryzmu - podkreśla Magdalena Kęskiewicz. - On jest z tego pokolenia, w którym młodych, wybitnych projektantów było kilku, mieli głowy pełne pomysłów. Niektórzy z nich to młodzi gniewni. U Galliano dochodzi jeszcze szacunek do tradycji. On nie robił dramatycznej rewolucji, on się przyglądał, dodawał nowe historie i inspiracje np. kulturą Wschodu czy subkulturami, schlebiał kobiecej sylwetce - dodaje. 

Posłuchaj
10:09 czwórka pierwsze słyszę 31.03.2022.mp3 O projektach Johna Galliano, jego inspiracjach, sukcesach i upadku opowiada Magdalena Kęskiewicz, wykładowca ze Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Od 1997 do 2011 roku Galliano znaczył historię mody swoimi kreacjami. Zdaniem Magdaleny Kęskiewicz to staż w teatrze mocno go ukształtował. Tam poznał kostiumy, mnóstwo historycznych inspiracji, barokowe kreacje. To widać w jego kolekcjach, pojawiają się pudrowane modelki, pióra we włosach, czasem przemieszanie tego z czymś nowym czy współczesnym. Wielu inspiruje do dziś - dodaje. 

Upadek Galliano

Rok 2011 to skandaliczny upadek projektanta. Podczas prywatnego spotkania w Paryżu Galliano dopuścił się karygodnych, odrażających wypowiedzi. To zostało nagrane i udostępnione w sieci. Internet nie wybacza i nie zapomina. Efektem tego było rozwiązanie współpracy domu mody Dior z Johnem Galliano. Projektant odszedł w cień. Tak zakończył się spektakularny etap jego kariery. 

Magdalena Kęskiewicz zwraca jednak uwagę, że to on, gdy pracował u Diora, wydobył projektantów, pokazał ich. Skrupulatnie planował pokazy i sam brał w nich udział. Lubił swoje środowisko, przyjaźnił się z modelkami i gwiazdami.

Po skandalu wrócił do świata mody w 2013 roku. Podziękował za drugą szansę, jednak wciąż nie zdobył ponownie szczytu, z którego spadł. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Ada Janiszewska

Data emisji: 31.03.2022

Godzina emisji: 11.45

pj

Czytaj także

Świat mody wobec wojny na Ukrainie. Deklaracje i realna pomoc

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 14:20
Projektanci od Giorgio Armaniego po Demna Gvasalię z domu mody Balenciaga oddali hołd Ukrainie podczas Tygodnia Mody w Paryżu i w Mediolanie. W tym samym czasie kilka luksusowych marek ogłosiło, że wycofuje się z rosyjskiego rynku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Haute couture - co to oznacza? Krótka historia mody

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 14:00
- Sam termin "haute couture" powinniśmy kojarzyć z ekskluzywnym krawiectwem i wykwintnymi domami mody - mówi dr Piotr Szaradowski, historyk mody i wykładowca SWPS. Jednak historia haute couture jest burzliwa i zmienna jak kolekcje jej twórców. 
rozwiń zwiń