Paula Roma: wybór radia to wybór niespodzianki

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 14:14
11 kwietnia obchodzimy Polski Dzień Radia. Wokalistka Paula Roma szczególnie docenia to medium za to, że cały czas jest niespodzianką.
Paula Roma
Paula RomaFoto: mat. promocyjne / Michał Pańszczyk

Mimo ogromnych możliwości internetu muzycy wciąż przychodzą do radia, chcą, by ich muzykę grano u nas. W Dniu Radia z Damianem Sikorskim spotkała się Paula Roma, wokalistka, której muzykę zaliczamy do szerokiego nurtu alternatywy, a która właśnie wydała najnowszy singiel nagrany wraz z Rosalie. Znajdziemy tam intrygujące brzmienie, ciekawe kompozycje i nietuzinkowy tekst.

- Czuję, że radio odgrywa wciąż niesamowitą rolę, dociera tam, gdzie internet nie dociera. Choć żyjemy w świecie globalnego internetu i trudno znaleźć młodą osobę, która z niego nie korzysta, to wszyscy wciąż słuchają radia - mówi rozmówczyni Czwórki. - Radio jest niesamowitym towarzyszem podczas jazdy samochodem, podczas gotowania czy gdy siedzę u rodziców przy kominku - zdradza. - Wierzę, że nie tylko ja tak mam.

Paula Roma zwraca uwagę na nasze osobiste gusta i guściki, które są bardzo szerokie, a często ujawniają się właśnie przy wyborze radiostacji, której słuchamy. - Każdy, kto zwróci się w stronę radia, znajdzie tam coś dla siebie, często jakąś niespodziankę - podkreśla wokalistka. - W radiu nie wybieramy utworu, a czekamy na to, co zostanie nam zaserwowane. To jest piękne i to jest istota radia - dodaje.

Muzycy wysyłają swoje piosenki do radia, choć nie jest pewne, czy trafią na playlisty. - Znalezienie naturalną drogą dziennikarza, który poczuje twoją muzykę, nie jest proste, jak mogłoby się wydawać. Gusta kierują naszymi wyborami, nawet podświadomie. Jeśli uważamy, że słuchamy "wszystkiego", to i tak częściej słuchamy utworów bliższych naszemu sercu. Tak jest też z dziennikarzami, częściej puszczają te utwory, które są im bliższe. To chyba jest piękne - dodaje.

Damian Sikorski zauważa, że Paula Roma w swoim najnowszym singlu wraca do bluesowej frazy. - Tęskniłam za takim śpiewaniem, choć wcale nie miałam długiej przerwy. Te korzenie są we mnie mocno wrośnięte - podkreśla wokalistka. 


Posłuchaj
15:12 czwórka stacja kultura 11.04.2022.mp3 Paula Roma opowiada o znaczeniu radia w swoim życiu i najnowszym singlu, do którego zaprosiła Rosalie. (Stacja Kultura/Czwórka)

 

PAULA ROMA, Rosalie. - Przez przypadki [Official Music Video]/PAULA ROMA

Piosenki "Przez przypadki" nie byłoby w tej formie, gdyby nie zaproszenie do współpracy Rosalie. - Ja dopiero raczkuję w tym świecie, ta fuzja nie oznacza, że jestem w nurcie R'n'b. Mnie właściwie tam nie ma, bo jestem gdzieś w takiej szufladzie, która szeroko nazywana jest alternatywną muzyką. Tam sobie płynnie balansuję i przepływam - przyznaje artystka. - Wiedziałam, że chcę, by w tym singlu zaśpiewała ze mną Rosalie. Osobiście się z nią skontaktowałam. Jej szybka odpowiedź sprawiła, że utwierdziłam się w przekonaniu, że to jest dobry wybór, a nie wszyscy byli przychylni mojemu pomysłowi. Rosalie. weszła w coś, w co nie musiała wchodzić. Chciałam jej oddać przestrzeń drugiej zwrotki, czułam, że tam jest potrzebna inna kobieca energia, a Rosalie. się zgodziła - dodaje.

Do drugiej zwrotki Rosalie. dodała też swoją linię melodyczną. Producentem "Przez przypadki" jest Jurek Zagórski, któremu Paula Roma całkowicie zaufała w realizacji tego utworu. 

Damian Sikorski i Kasia Dydo zwracają uwagę, że Paula Roma wyrasta na jedną z najlepszych tekściarek młodego pokolenia, co widać też w tym utworze. - Ten tekst jest wielowymiarowy, lubię tak pisać, by nie było gotowych odpowiedzi - mówi wokalistka. - Dziś o miłości trudno napisać coś nowego. Dla mnie ten utwór jest głośnym rozmyślaniem nad długodystansową miłością - zdradza. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski 

Data emisji: 11.04.2022

Godzina emisji: 11.38

pj

Czytaj także

Rok 2021 w muzyce. Polscy artyści na szczycie list przebojów

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 15:30
- Mimo pandemii rok 2021 był dla muzyki bardziej łaskawy niż 2020. Pojawiły się nowe nazwiska, nowe projekty, dobre płyty - polskie i zagraniczne, ale przede wszystkim my, słuchacze, mogliśmy się znów cieszyć muzyką graną na żywo - ocenia dziennikarz muzyczny Damian Sikorski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kraksa" od Mikromusic. "Najmocniejszy album tej grupy"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 22:03
Płyta "Kraksa" formacji Mikromusic to album "o miłości bezwzględnej, do samego siebie, wewnętrznego dziecka, przyjaciół, psa, o miłości przeszłej, toksycznej, naprawionej". - To z pewnością najbardziej dojrzały, ale i najmocniejszy - zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej - album w historii grupy - podkreślał dziennikarz muzyczny Damian Sikorski. 
rozwiń zwiń