Sztuka według studentów - wystawy w Warszawie, Łodzi i Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 13:03
Na ASP w Krakowie wystawa (un)Welcome, "Sztuczki" w stołecznej Akademii Sztuk Pięknych czy mistrzowie złotnictwa w Łodzi? Polecamy wystawy, które warto zobaczyć
Rozpoczyna się II odsłona Biennale Warszawa
Rozpoczyna się II odsłona Biennale WarszawaFoto: Africa Studio/Shutterstock

Na ASP w Krakowie otwarto wystawę (un)Welcome, która "powstawała jako forma reakcji na najbardziej aktualne wydarzenia związane z kryzysem migracyjnym". - Chodzi o to, by połączyć artyzm i aktywizm, pokazać prace zaangażowane społecznie i pozwolić mówić tym, których w większości się zagłusza, nie dopuszcza się ich do głosu, albo szufladkuje i dyskryminuje - mówił dziennikarz Czwórki. Jak tłumaczył temat tej wystawy dotyczy przede wszystkim uchodźców "z krajów bliższych i dalszych".

- Bez kategoryzowania, dzielenia i bez stereotypów - podkreślał. - Osoby, które wyemigrowały do Polski są bardzo często twórcami, albo współtwórcami tych dzieł. Tematem jest słowo zawarte w tytule, czyli "unwelcome" - podkreślał Szymon Jaworski. - Dodatkowo także manipulacja informacjami o uchodźcach i fake newsy, które ich dotyczą - wyliczał. Wystawa otwarta będzie do 26 czerwca. 

Od 13 maja do 15 czerwca w Galerii Salon Akademii będzie można oglądać wystawę pt. "Sztuczki". To część cyklu wystawienniczego pt. "Czym się zajmujesz?", który prezentuje prace młodych dydaktyków Wydziałów Wzornictwa, Architektury Wnętrz i Grafiki stołecznej Akademii Sztuk Pięknej. - Mamy tu komunikację wizualną, projektowanie strojów, a nawet fontów, infografiki, rzeźby, porcelanę - wymieniał Szymon Jaworski. Jak tłumaczył tu będzie można przeczytać także teksty i zobaczyć prace, które wykonuje sztuczna inteligencja. - Algorytm pisze rzeczy, które mógłby wygenerować człowiek. Często są one bardzo obraźliwe, co każe nam się zastanowić, czy rzeczywiście sztucznie pisane teksty, pełne hejtu i nienawiści są dobrym rozwiązaniem - podkreślał. 

Posłuchaj
12:19 czwórka sztuka 2022_06_02-11-15-21.mp3 Sztuka według studentów - wystawy na ASP w Warszawie, Łodzi i Krakowie (Stacja Kultura/Czwórka) 

Na łódzkiej ASP, w tamtejszej Galerii Nasza Ściana otwarta została zaś wystawa studentów rysunku pt. "Giganci" - Powstała spontanicznie, niezwykle szybko, a za jej organizację odpowiedzialni są sami żacy, także pierwszoroczni. Przedstawia m.in. wybrane prace, powstałe w ramach ćwiczeń - mówił Szymon Jaworski. Zachęcał także do odwiedzenia kolejnej łódzkiej Galerii Złota, by podziwiać prace studentów medalierstwa. - Podziwiać je będzie można przez cały czerwiec - podkreślał dziennikarz Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Materiał przygotowała: Szymon Jaworski

Data emisji: 01.06.2022

Godzina emisji: 10.16

kd

Czytaj także

Kolorowy wulkan. O wizerunku scenicznym Wrony

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:30
- Potrzebę wyrażania wewnętrznego ja miałam od zawsze i na każdym polu. W muzyce, w sztuce, w modzie. Ale nigdy nie robiłam tego według planu, tylko z potrzeby chwili - opowiada Weronika "Wrona" Jasiówka, laureatka 5. odsłony naszego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". 
rozwiń zwiń