Ameryka na opiatach. O serialu "Lekomania"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 12:45
- Ten serial ogląda się z ciężkim sercem, ale nie dlatego, że jest słaby. Wręcz przeciwnie - jest świetny, tylko porusza bardzo poważny temat uzależnienia od leków przeciwbólowych - mówi krytyczka filmowa Kaja Klimek.  
Obsada seriali Lekomania na pokazie w Hollywood w 2022 roku. Na zdjęciu: Will Poulter, Kaitlyn Dever, Rosario Dawson, Michael Stuhlbarg, John Hoogenakker, Danny Strong and Michael Keaton.
Obsada seriali "Lekomania" na pokazie w Hollywood w 2022 roku. Na zdjęciu: Will Poulter, Kaitlyn Dever, Rosario Dawson, Michael Stuhlbarg, John Hoogenakker, Danny Strong and Michael Keaton.Foto: DFree/Shutterstock

Od bólu pleców do narkotykowego ciągu

Twórcą "Lekomanii" (ang. tytuł "Dopesick") jest Danny Strong, a podstawą głośna publikacja Beth Macy. W 2019 roku amerykańska dziennikarka i autorka bestsellerowych reportaży Beth Macy wydała książkę "Lekomani. Jak koncerny farmaceutyczne i lekarze potrafią uzależnić pacjentów od leków", w której opisała to, jak w świetle dnia, zupełnie legalnie miliony zwykłych Amerykanów - rodziców, nauczycieli, uczniów, sportowców stały się narkomanami. Punktem wyjścia dla tej historii był kryzys opioidowy w Ameryce lat 90., spowodowany tym, że lekarze powszechnie i bez uzasadnienia przepisywali pacjentom silnie uzależniające leki przeciwbólowe z tej samej grupy substancji co heroina i morfina. - Ten środek, wymyślony przez właściciela firmy farmaceutycznej w celu ratowania koncernu przed bankructwem, miał być lekiem nowej generacji: nieuzależniającym i bezpiecznym. Taka była strategia reklamowa produktu, który tak naprawdę niczym nie różnił się od opiatów. Chodziło o to, żeby jak najwięcej lekarzy przepisywało specyfik jak największej liczbie pacjentów. Bo przecież każdy chce żyć bez bólu - opowiada gość Czwórki.  

Serial na faktach, ale z fabułą

Serial nie jest ekranizacją książki Macy. - Nie ma formy reportażowej, opiera się natomiast na zaburzonej chronologii. Faktografia jest zachowana, ale dzięki zabiegom formalnym, serial ma bardzo wciągającą fabułę - przekonuje Kaja Klimek. - Mamy tutaj zwykłych ludzi, zwykłych ludzi i gigantyczne zło w postaci korporacji farmaceutycznej, która wywołała największą epidemię lekomanii w historii USA.

Dopesick Official Trailer | Hulu

Michael Keaton potwierdza swoją wilekość

W "Lekomanii" poznajemy konkretne przypadki i konkretnych ludzi, którzy wpadają w nałóg. Poznajemy też uwikłanego w spisek lekarza. - W postać dr Samuela Finnixa wciela się Michael Keaton. Agentkę, która próbuje rozwikłać sprawę, gra Rosario Dawson. Obsada jest bardzo dobra, więc i bohaterowie są wyraziści - podkreśla rozmówczyni Kasi Dydo.   

Sprawdź także:

Serial, który trafił do sieci w 2021 roku otrzymał aż 24 nominacje do prestiżowych nagród filmowych i otrzymał Złoty Glob w kategorii Najlepszy aktor w serialu limitowanym, serialu antologii lub filmie telewizyjnym dla Michaela Keatona. Keaton został też wyróżniony przez Amerykańską Gildię Producentów Filmowych i jury Critics’ Choice Television. 

Posłuchaj
18:58 Stacja Kultura - serial 28.07.2022.mp3 Serial "Lekomania" - amerykański kryzys opioidowych w odcinkach (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 28.07.2022

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

"Rozdzielenie" - czy to będzie najlepszy serial 2022 roku?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 12:40
Krytycy wieszczą, że "Severence" ("Rozdzielenie") może być najlepszym serialem 2022 roku. Serial w reżyserii Bena Stillera opowiada o pracy w korporacji, której pracownicy nie pamiętają, po wyjściu do domu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"We own this city" - samodzielna opowieść o policji Baltimore

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 12:00
"We own this city" to najnowszy serial George'a Pelecanosa i Davida Simona, twórców "The Wire". To kolejna opowieść o policji Baltimore, jednak autorzy serii jasno mówią, że nie jest to szósty sezon kultowego serialu, lecz oddzielna historia. 
rozwiń zwiń