Jak uzależniają się ludzie młodzi?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 12:50
Poprawiają samopoczucie, "ulepszają" rzeczywistość, pomagają się odprężyć i uciec od trudności. Używki działają na krótką metę i zastawiają na nas wiele pułapek. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: GoodStudio/Shutterstock.com

Słaba wola czy słaby mózg?

Zobacz
zakupy wyprzedarz ubrania galeria handlowa 1200.jpg
Nastoletni zakupoholicy. Kupują, bo nie znają swojej wartości

Według klasycznej definicji uzależnienie jest nabytą silną potrzebą wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W nowej, pochodzącej z 2011 roku, definicji amerykańskich specjalistów podkreśla się, że uzależnienie jest permanentną chorobą mózgu, która wymaga odpowiedniego leczenia, obojętnie czy chodzi o uzależnienie od alkoholu, leków czy hazardu. - W układzie nerwowym funkcjonuje struktura układu nagrody lub układu dopaminowego - mówi Zygmunt Medowski, prezes Polskiego Towarzystwa Dialogu Motywującego. - Dlatego nadzieja na poprawę nastroju stanowi ogromną przeszkodę w radzeniu sobie z nałogiem, nawet wówczas, gdy już wiesz, że rujnuje on życie twoje i twoich bliskich.

Posłuchaj
32:37 CZWORKA Strefa Prywatna 27.01.2021.mp3 Jak wyrwać się z nałogu? (Strefa Prywatna/Czwórka)

Etapy uzależnienia


Zobacz
alkohol niepij shutterstock_1765780643 1200.jpg
Współuzależnieni. Kiedy nałóg dotyka bliskich

Używki są groźne nawet wtedy, gdy już zdajemy sobie sprawę z uzależnienia i konieczności zerwania z nałogiem. - Rzadko kiedy jest tak, że młody człowiek zgłasza się po pomoc z własnej woli, a rolą terapeuty jest określenie, czy nałóg jest dla pacjenta zagrożeniem, czy stanem faktycznym. W Polsce wykorzystywany jest do tego program "Fred goes net" dla osób po tzw. pierwszej wpadce - wyjaśnia gość Czwórki. 

Posłuchaj także:

"Fred goes net". Słuchaj, nie oceniaj

Zobacz
Strach panika 1200.jpg
Jak okiełznać lęk? Myśl o tym, co tu i teraz

"Fred goes net" jest programem profilaktyki selektywnej adresowanym do osób w wieku 14-21 lat, które używają substancji psychoaktywnych w sposób okazjonalny lub szkodliwy, ale nie są jeszcze w nałogu. Jest on oparty na metodzie krótkiej interwencji profilaktycznej i prowadzony w formie warsztatów. - Motywujemy młodego człowieka, by przyjrzał się swojej sytuacji i działamy w oparciu o założenia dialogu motywującego - mówi Zygmunt Medowski. - Jesteśmy do niego przyjaźnie nastawieni, mamy bezwzględne poszanowanie dla jego wartości i jego wyborów, i razem szukamy jego mocnych stron. Naszym zadaniem jest, by "zatrzymać" młodego człowieka i pozwolić mu samemu zobaczyć, w którym miejscu właśnie się znajduje. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Zygmunt Medowski (specjalista psychoterapii uzależnień, prezes Polskiego Towarzystwa Dialogu Motywującego)

Data emisji: 27.01.2021

Godzina emisji: 20.09

kul/pj

Czytaj także

Polskie nastolatki piją od lat 90. Jak wyjść ze spirali nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 14:28
- Nie pilibyśmy alkoholu, gdyby nie była to substancja psychoaktywna, która ma wpływ na nasze emocje i samopoczucie. I wydaje nam się, że tego właśnie potrzebujemy - mówiła Jadwiga Fudała, terapeutka uzależnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Morsowanie. Czy rzeczywiście jest zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 13:32
Czy rzeczywiście morsowanie jest tak zdrowe, jak powszechnie się uważa? - Dzięki takim praktykom szybko czujemy się dużo lepiej - tłumaczy lekarz Anna Plucik-Mrożek, specjalista chorób wewnętrznych.
rozwiń zwiń