Europejskie Dni Dziedzictwa. "Nie bójmy się dziedzictwa, ono jest fantastyczne"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 13:50
30. odsłona Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem "Połączeni dziedzictwem". - Zawsze, gdy mówimy o narodzie, o tym, co nas tworzy, co nas utożsamia, to odpowiedzią jest właśnie dziedzictwo - mówi Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. 
Europejskie Dni Dziedzictwa 2022
Europejskie Dni Dziedzictwa 2022Foto: mat. promocyjne

Człowiek od najdawniejszych czasów doskonalił metody porozumiewania się na odległość za pomocą pisma, sygnałów, szyfrów, systemów łączności. Tworzył sytuacje, które sprzyjały wymianie słów: tradycyjne prace gospodarskie czy obchody świąteczne stanowiły okazje do opowiadania historii, wspominania osób i zdarzeń, sprawiając, że słuchacze budowali poczucie więzi nie tylko ze sobą nawzajem, ale też z przeszłością. Komunikacja to także szlaki handlowe, sposoby podróżowania, zabytki techniki, jak telegraf, telefon, kolej, a nawet balon.

Dziedzictwo łączy pokolenia, przeszłość z przyszłością; pozwala, by społeczeństwo integrowało się wokół lokalnych zabytków i dziedzictwa niematerialnego.

- Zawsze, gdy mówimy o narodzie, o tym, co nas tworzy, co nas utożsamia, to właśnie odpowiedzią jest dziedzictwo - mówi Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.Gdy słyszymy "dziedzictwo kulturalne" to przytłacza nas to wielkie wyrażenie, potęga muzeum lub obelisku. Wydaje się to nudne, ale nasza historia jest bardzo interesująca, nasze dziedzictwo nas otacza i ono jest bardzo ciekawe - dodaje. 

W szkołach uczymy się faktów, najważniejszych wydarzeń. Później, często nawet nieświadomie, sięgamy po wyrażenia obecne w naszej kulturze, odwołujemy się do nich. 


Posłuchaj
09:26 czwórka stacja kultura 15.09.2022 edd.mp3 Na Europejskie Dni Dziedzictwa zaprasza Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Dziedzictwo to jest wszystko: tradycje, zwyczaje, na które nawet nie zwracamy uwagi. To jest też wigilijny barszcz z buraków lub grzybów, w zależności od regionu, z którego pochodzimy. To obyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie - podkreśla gość Kasi Dydo. - Mamy dziedzictwo materialne i niematerialne, to nie są tylko monumenty wpisane na listę zabytków - dodaje. 

Anna Śmigielska zachęca, by idąc ulicą, schować telefon do kieszeni i zadrzeć głowę do góry. Dzięki temu poznać polski modernizm, klasycyzm, barokowe kościoły. Zrozumieć, że piękną secesję ma nie tylko Wiedeń, ale też Warszawa. - To, co odróżnia Europejskie Dni Dziedzictwa od innych wydarzeń, jak np. Noc Muzeów, to to, że my sięgamy też do dziedzictwa niematerialnego - mówi gość Czwórki. - To też odróżnia Polskę od innych krajów Europy. Za granicami naszego kraju EDD raczej są po prostu czasem otwarcia zabytków, pokazywaniem tych miejsc, które często są niedostępne - dodaje. 

Tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa brzmi "Połączeni dziedzictwem". - Chcemy mówić o tym, co nas łączy, też niematerialnie, co nas definiuje - podkreśla Anna Śmigielska. - To hasło powstało jeszcze przed wojną na Ukrainie, ale idealnie nam się wpasowało. Dziś, gdy mamy dużą ilość gości zza wschodniej granicy, ono jest bardzo ważne. Z Ukraińcami mamy wspólne tradycje, zwyczaje, obyczaje. Fantastyczna też jest różnorodność dziedzictwa na naszych zachodnich terenach, gdzie mamy ludność napływową z różnych miejsc Polski, ale też Litwy czy Ukrainy. Oni przyjechali tam, osiedli i przenieśli swoje tradycje i zwyczaje - dodaje. 

Europejskie Dni Dziedzictwa są czasem wyjątkowym. Każdy może wziąć w nich udział, ale też zaproponować aktywność. - Dołączają do nas właściciele zabytkowych mieszkań, kamienic, domów, otwierają swoje drzwi, zapraszają gości - zdradza gość Czwórki. - Różni aktywiści z małych i większych miejscowości zapraszają na spotkania, wycieczki, rajdy rowerowe, piesze, warsztaty. Każdy w programie znajdzie coś dla siebie. Pomocna może być tu nasza aplikacja EDD lub strona internetowa Instytutu - dodaje. - Nie bójmy się dziedzictwa, ono jest fantastyczne. 

Pierwszy weekend Europejskich Dni Dziedzictwa już za nami, zapraszamy na wydarzenia nadchodzącego czasu - weekend 17-18 września. 

Polskie Radio objęło wydarzenie swoim patronatem. 

***

Audycja: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Śmigielska

Data emisji: 15.09.2022

Godzina emisji: 10.39

pj

Czytaj także

Jemioła w popkulturze. Moc świątecznych pocałunków

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 11:00
Ta tradycyjna świąteczna dekoracja wieszana nad drzwiami lub stołem miała zapewnić domownikom czas spokoju oraz szczęścia. Dziś jest jednym z najbardziej charaterystycznych bożonarodzeniowych symboli.
rozwiń zwiń