Wystawa ArtArmor - sztuka, która ratuje życie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 14:10
W Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie można oglądać niezwykłą wystawę. ArtArmor to wyjątkowy projekt, w którym sztuka nie tylko w przenośni, ale dosłownie ratuje życie. 
Praca ukraińskiego artysty Iuriiego Vakulenko na gościnnej wystawie projektu ArtArmor, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
Praca ukraińskiego artysty Iuriiego Vakulenko na gościnnej wystawie projektu ArtArmor, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w WarszawieFoto: PAP/Albert Zawada

Ukraińscy artyści i niezwykły projekt

Znani ukraińscy artyści przekształcili zużyte kamizelki kuloodporne, które uratowały życie ukraińskim żołnierzom, w 12 unikatowych dzieł sztuki o wyjątkowej historii.  

ArtArmor to wystawa, która ratuje życie dwukrotnie, a w zasadzie eksponaty na niej pokazywane. Kamizelki kuloodporne już raz spełniły swoje zadanie na froncie, teraz mają zostać przekształcone przez artystów w wyjątkowy sposób - opowiada Marcel Skierski, zastępca dyrektora ds. programowych CSW U-Jazdowski. - Sztuka uratuje życie ponownie. Projekt zakończy się w październiku w Londynie, kiedy będzie miała miejsce aukcja tych dzieł sztuki, a środki z niej uzyskane wesprą Ukraińców w walce o wolną Ukrainę.


Dzieła, które pomogą

Jak zapowiadają inicjatorzy akcji, środki ze sprzedaży dzieł prezentowanych na wystawie zostaną przekazane na zakup nowego sprzętu ochrony osobistej dla ukraińskiego wojska. Będą to m.in. kamizelki kuloodporne, hełmy, słuchawki, rękawiczki, okulary oraz kombinezony dla saperów.  

Do projektu dołączyli artyści reprezentujący różne pokolenia, tworzący w różnych stylach. - Kamizelki różnią się od siebie. To fascynujące, jak bardzo można ten sam obiekt przetworzyć artystycznie w różny sposób - zauważa gość Czwórki. - Mamy estetyczne podejście do tematu, ale też kamizelki, które są wołaniem o pokój, pokryte poruszającymi emocjonalnie napisami. Są to artyści różnorodni, którzy swoją sztuką starają się jak najlepiej wesprzeć swój kraj.


Przejmujące historie

Prezentowane dzieła są przejmujące i robią olbrzymie wrażenie, zwłaszcza gdy zdamy sobie sprawą, że za każdym z nich stoi człowiek. Historii jest wiele, a każdy z ich bohaterów ma pragnienia i marzenia. - To sprawia, że wystawa jest jeszcze bardziej poruszająca. Dowiadujemy się, że są to ludzie tacy jak my - tłumaczy gość Czwórki. - Ta wystawa i wiele innych pokazuje, że działania ukraińskich artystów i współczesna sztuka ukraińska ma całemu światu coś do zaoferowania.

Centrum Sztuki Współczesnej jest blisko tematyki ukraińskiej i wspiera ukraińskich artystów. Świadczą o tym liczne wspólne projekty artystyczne, m.in. wystawa "Ukraina pod innym niebem".


Posłuchaj
17:43 Czwórka/Stacja Kultura - ArtArmor - kamizelki kuloodporne 31.01.2023.mp3 Marcel Skierski z CSW U-Jazdowski o wystawie ArtArmor (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcel Skierski (zastępca dyrektora ds. programowych CSW U-Jazdowski)  

Data emisji: 31.01.2023

Godz. emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Ukraina na fotografiach Justyny Mielnikiewicz

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 16:58
- Justyna Mielinikiewicz, fotografując swoich bohaterów, nawiązuje z nimi głębokie relacje - mówiła dr Monika Rydiger, kurator wystawy zdjęć "W Ukrainie".
rozwiń zwiń