Teatr do śpiewania. Musicale wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 14:30
- W Polsce toczy się bujne życie musicalowe. Kolejne premiery biją rekordy frekwencyjne, rozwija się także "turystyka musicalowa", powstają blogi musicalowe i fandomy poszczególnych tytułów - mówi Kamila Paprocka-Jasińska, rzeczniczka prasowa Instytutu Teatralnego, który w tym roku zaprasza na spotkania pod hasłem "Słowem o musicalu". 
Cykl wykładów w Instytucie Teatralnym w Warszawie pozwoli z większym zaufaniem spojrzeć na współczesny musical. (zdj. ilustracyjne)
Cykl wykładów w Instytucie Teatralnym w Warszawie pozwoli z większym zaufaniem spojrzeć na współczesny musical. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Zeren Yasa

Rewolucja w republice musicali

"Słowem o musicalu" to cykl wykładów poświęcony teatrowi musicalowemu w Polsce i na świecie, który w tym roku odbędzie się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Udział w nim wezmą eksperci w tej dziedzinie - artyści, teatrolodzy, literaturoznawcy i muzykolodzy. Wykład inauguracyjny - już 21 lutego - wygłosi prof. Joanna Maleszyńska. Poświęcony będzie gatunkowi musicalu: jego źródłom, o wiele starszym niż ubiegłowieczne, cechom konstytutywnym oraz odmianom, dawnym i nowym, licznym i różnorodnym.

- "Rewolucja w republice musicali" będzie próbą obalenia stereotypów dotyczących tego gatunku. Mamy świetnie rozpoznane źródła amerykańskiego musicalu: "Grease", "Hair", "Chicago", za to stosunkowo niewiele wiemy o jego historii w Europie i w Polsce - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. Obecnie, gdy tak wiele ważkich wypowiedzi artystycznych czerpie ze stylistyki gatunku, szczególnie istotne jest odkłamanie czy po prostu ukazanie narosłych wśród widzów i krytyków stereotypów i schematów odbiorczych. Wyjście z tych uprzedzeń pozwoli spojrzeć bez etykietowania i z większym zaufaniem na współczesny musical, docenić jego różnorodność i artystyczną nośność.

Zobacz także:


"Sztukmistrz z Lublina" jak "Skrzypek na dachu"

Kolejne wykłady poświęcone będą m.in. krótkiej historii gatunku musicalowego "Od burleski do Encanto" oraz "nagiej prawdzie" o polskim musicalu. - Jeśli chodzi o polski musical, jego korzenie sięgają lat 70. i takich tytułów jak "Boso, ale w ostrogach", "Pan Zagłoba" czy "Sztukmistrz z Lublina" nazywany polskim "Skrzypkiem na dachu" - wymienia Kamila Paprocka-Jasińska. - Wiele piosenek, które znamy z radia i sobie nucimy, pochodzi z musicali, tak jak "Psalm stojących w kolejce" Krystyny Prońko z "Kolędy Nocki".

Musical "1989" - Teledysk | Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Turystyka muscicalowa - co to jest?

Teatr musicalowy w Polsce cieszy się zainteresowaniem setek tysięcy widzów. Co roku nasze teatry przygotowują 20 premier, co - przy ogromnym nakładzie środków niezbędnych do produkcji takiego spektaklu - pokazuje, jak ważną rolę w polskim teatrze odgrywa musical. - Warszawskie teatry Syrena i Roma, Teatr Muzyczny w Gdyni, Capitol we Wrocławiu to miejsca, wokół których kwitnie życie musicalowe. Ale ono także toczy się w internecie - przyznaje gość Czwórki. - Co więcej, coraz większą popularnością cieszy się też turystyka musicalowa, czyli podróżowanie po Polsce, ale też po Europie i świecie, za ulubionymi tytułami lub twórcami. Najlepszym tutaj przykładem jest fenomen musicalu "Metro", który w samej Warszawie był grywany nawet 40 razy w miesiącu. 

Posłuchaj
17:31 CZWÓRKA Stacja Kultura - musical 16.02.2023.mp3 Słowem o musicalu. O cyklu wykładów w Instytucie Teatralnym w Warszawie (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kamila Paprocka-Jasińska (rzeczniczka prasowa Instytutu Teatralnego w Warszawie)

Data emisji: 16.02.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

"Emigranci" na emigracji. Premiera sztuki Mrożka w Hadze

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 17:00
- Dzieje świata to ciągła migracja, a obecna sytuacja geopolityczna nasila to zjawisko. Obok emigrantów z wyboru pojawili się ci, którzy opuszczają swój kraj z przymusu. I oni również znajdą się w naszym spektaklu - opowiada Hanna Grosfeld-Buda reżyserka "Emigrantów" według Sławomira Mrożka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musical "1989". Historia Polski rapem pisana

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 18:10
A gdyby tak najnowszą historię Polski opowiedzieć na hip-hopowych bitach? Takie zadanie postawili sobie twórcy musicalu "1989" i stworzyli widowisko, do którego muzykę skomponował Andrzej Mikosz "Webber" znany m.in z wieloletniej współpracy z raperem Łoną. 
rozwiń zwiń