Mikołaj Kopernik - gwiazda muzycznych hitów

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 14:16
19 lutego 2023 roku minęło 550 lat od narodzin twórcy teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika. W tym roku świętujemy Rok Mikołaja Kopernika. Z tych okazji Damian Sikorski przypomina "kopernikańskie" piosenki - utwory muzyczne, w których pojawia się postać wybitnego astronoma. 
Utwór Copernicus wyśpiewała Basia Trzetrzelewska. Wymienia w nim wielkich, którzy wyrośli na polskiej ziemi. Obok Mikołaja Kopernika pojawiają się Fryderyk Chopin i Maria Skłodowska-Curie.
Utwór "Copernicus" wyśpiewała Basia Trzetrzelewska. Wymienia w nim wielkich, którzy wyrośli na polskiej ziemi. Obok Mikołaja Kopernika pojawiają się Fryderyk Chopin i Maria Skłodowska-Curie. Foto: Shutterstock/Lia Koltyrina

Zasługi Mikołaja Kopernika dla świata są ogromne. Każdy z nas doskonale wie, że to on "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". Postęp w astronomii nie byłby możliwy bez jego odkrycia. Kopernik zajmował się jednak nie tylko kosmosem. Więcej na jego temat możemy dowiedzieć się odwiedzając jego rodzinny Toruń lub zamek w Olsztynie, gdzie prowadził m.in. swoje badania naukowe. 

Dziś o Koperniku nie zapominają też muzycy. Damian Sikorski postać wybitnego astronoma odnalazł w licznych edukacyjnych piosenkach dla dzieci, ale też w dyskografiach popularnych zespołów. 

Utwór "Copernicus" znalazł się na piątym studyjnym albumie progrockowego zespołu The Mars Volta. To płyta, na której muzycy porzucają mocniejsze granie, kierują się w stronę bardziej popową. Na albumie znajdziemy liczne ballady, wśród nich wspomniany singiel.


Posłuchaj
10:40 czwórka stacja kultura 20.02.2023.mp3 Damian Sikorski opowiada o piosenkach, w których pojawia się postać Mikołaja Kopernika (Stacja Kultura/Czwórka)

 

The Mars Volta/Copernicus


Kolejnym artystą, który pochylił się nad dziełem Mikołaja Kopernika, jest DJ i producent Steve Aoki, który wraz z amerykańskim naukowcem Billem Nye napisał utwór "Noble Gas", w którym możemy usłyszeć głos objaśniający, że odnalezienie śladów życia na Marsie byłoby dla historii ludzkości "jak Kopernik odkrywający, że Ziemia krąży wokół Słońca".

Warto dodać, że Japonia, kraj, z którego pochodzi Steve Aoki, od wieków jest zafascynowana badaniami nad kosmosem i kulą ziemską. Tam wielu artystów w swojej twórczości odwołuje się do tematu heliocentryzmu.

Steve Aoki - Noble Gas feat. Bill Nye [Ultra Music]/Ultra Records

Cały świat zna Mikołaja Kopernika, ale do grona znanych na świecie Polaków i Polek bez problemu możemy też zaliczyć Basię Trzetrzelewską, która na przełomie lat 80. i 90. zrobiła furorę w wielu krajach. Pokochały ją Stany i Japonia. 

W swoim repertuarze Basia Trzetrzelewska ma również utwór "Copernicus", w którym wymienia wielkich, którzy wyrośli na polskiej ziemi. Obok Mikołaja Kopernika pojawiają się Fryderyk Chopin i Maria Skłodowska-Curie. 

Singiel "Copernicus" znalazł się na albumie "London, Warsaw, New York", który został sprzedany w dwóch milionach egzemplarzy. W pewnym momencie ta płyta była drugą pod względem popularności w USA i Japonii. 

Copernicus/Basia - temat

O Mikołaju Koperniku śpiewa również wiele zespołów folkowych. Warto ruszyć na muzyczno-kopernikańskie poszukiwania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 20.02.2023

Godzina emisji: 11.14

pj

Czytaj także

Pan Winyl: tradycyjna płyta to historia, kultura, działania artystyczne i przypadek

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 14:39
Od kilku lat coraz częściej obserwujemy, że na rynku pojawia się więcej czarnych płyt. Winyle wydają nawet debiutanci. Aby wejść w świat analogowego brzmienia, warto sięgnąć po publikację "Książka o winylach" Tomasza "Pana Winyla" Olszewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Yans i Ptakova łączą siły w "All up to you", w drodze do kolejnych wydawnictw

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 13:58
Lata 90. wracają. Inspiracje z nich czerpie moda, film i muzyka. Doskonale słychać je we wspólnym utworze grupy Yans i Ptakovej - "All up to you". 
rozwiń zwiń