Polskie Radio
Section05
płyta gramofonowa

Muzyka, która żyje na sprzęcie, który żyje: dlaczego kochamy winyle i muzyczny sprzęt vintage

Płyty winylowe przeżywają renesans popularności na całym świecie. Jak grzyby po deszczu wyrastają sklepy z „winylami”, mnożą się giełdy, kwitnie handel w internecie. A równocześnie do łask powracają stary sprzęt muzyczny i gramofony, bo przecież na czymś trzeba tych płyt słuchać. Skąd się bierze ta ponowna kariera czarnego krążka?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA gramofon Raf Uzar Piotr Firan Bartosz Bielecki Kuba Witkowski Trójka płyta winylowa

DCz #637. Wspominamy pianistę Michaela Pontiego. "Był rasowym winylowcem"

"Ponti jest rasowym winylowcem. Wypadł z obiegu przez wylew, który sparaliżował mu na długi czas lewą rękę, i właściwie, gdy pojawiły się płyty kompaktowe, Ponti, owszem, coś tam nagrywał, ale gros jego dorobku fonograficznego, 60-70 płyt, to są winyle, lata 60., 70." - tak o zmarłym w tym roku pianiście mówił w Dwójce Marcin Zgliński.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Przemysław Psikuta fortepian płyta muzyka klasyczna

"Europa 67/21" - album Sławka Jaskułke na winylu

- To było moje pierwsze takie doświadczenie, w jaki sposób konstruować muzykę dookoła słowa, tak żeby go nie naruszyć, wyciągnąć sens, odpowiednio sformułować konstrukcję, aby to miało "ręce i nogi". Bo sens poszczególnych poezji jest nie bez znaczenia - mówił o krążku "Europa 67/21" jego kompozytor Sławek Jaskułke. Materiał kilka dni temu został wydany na płycie winylowej.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Dwójka Sławek Jaskułke Jazz Krzysztof Komeda poezja kompozytor KULTURA

DCz #606. TELDEC - owocna fuzja

- Telefunken połączył siły z angielską Deccą w roku 1950. Tuż po tej fuzji zapoczątkowana została słynna seria, legendarna dziś Das Alte Werk - rzecz wychodząca naprzeciw modzie na muzykę dawną graną i nagrywaną na oryginalnych instrumentach z epoki - opowiadał w audycji "Duża czarna" Przemysław Psikuta. Po raz drugi śledziliśmy dzieje słynnej niemieckiej wytwórni płytowej.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Psikuta Dwójka muzyka klasyczna