Robert Cichy gra polskie lata 70.: od dawna uwielbiam takie brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 10:13
Właśnie ukazała się nowa płyta "Robert Cichy gra polskie lata 70.", a na krążku znalazły się m.in. utwory takich zespołów, jak: Arianie, Klan, Apokalipsa, Romuald i Roman, Kram czy En Face i Jerzy Grunwald.
Robert Cichy w studiu
Robert Cichy w studiuFoto: Czwórka

"Robert Cichy gra polskie lata 70." to projekt będący ukłonem muzyka w stronę mniej znanego polskiego dziedzictwa muzycznego, czyli zespołów tworzących pół wieku temu szeroko pojętą muzykę alternatywną. Robert sięga po utwory grup, które w jego ocenie "zasługują na przypomnienie". Tę twórczość artysta przedstawia w swoich autorskich aranżacjach. Jak tłumaczy, muzyka sprzed półwiecza ukształtowała jego gust. - To były inne czasy, nie było gadżetów, internetu. Lubię o tym czytać, bo wówczas ludzie zupełnie inaczej funkcjonowali. To fascynujące historie, które bardzo chciałem zgłębiać - wspominał gość Czwórki. 

Artysta nagrał 12 utworów takich formacji, jak Nurt, Klan, Romuald i Roman, Stress, Test, 74 Grupa Biednych, Kram, En Face i Jerzy Grunwald, Arianie, Koman Band, ABC, Apokalipsa. Przez cały rok co miesiąc publikował po jednym numerze. - To była super przygoda, bo starałem się zrobić coś zupełnie nowego, co jeszcze nie było "przerabiane" i coverowane. Celowo nie wybrałem utworów Maryli Rodowicz czy Marka Grechuty - podkreślał. 

Źr. Youtube.pl/CichyMusicChannel

Krążek ukazał się na rynku wyłącznie w wersji cyfrowej. - Współcześnie wielu artystów wybiera to rozwiązanie. Utwory, które nagrałem, nie są mainstreamowe - tłumaczył. Nagrania Robert Cichy robił w dużej mierze samodzielnie: zaśpiewał linie wokalu, nagrał instrumenty, odpowiedzialny jest także za brzmienie, produkcję i aranże. 

Posłuchaj
20:06 Stacja kultura cichy 2 marzec 2023 11_18_36.mp3 O swoim sposobie na muzykę opowiada Robert Cichy (Stacja Kultura/Czwórka) 

Artysta w dorobku ma kilkadziesiąt krążków, singli, wiele koncertów na polskich i światowych scenach, a także szereg prestiżowych nagród. Pomysł na powrót do muzyki z lat 70. ubiegłego stulecia powstał przed laty. - Tym razem już nagrania robiłem powoli, bez pośpiechu. Mogłem sobie pozwolić na to, by usiąść w studiu i nagrywać te utwory po kolei - wspominał. Teraz przed muzykiem kolejne projekty, remiksy, a także promocyjna trasa. - Zapowiada się koncertowe lato, liczę na to, że będę mógł kontynuować ten temat - opowiadał artysta.

 Źr. Youtube.pl/CichyMusicChannel

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Data emisji: 2.03.2023

Godzina emisji: 11.15

kd

Czytaj także

Gorące ferie Mery Spolsky. "Będę udawać, że nie ma zimy"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 15:52
Dla Mery Spolsky rok 2017 był bardzo pracowity. Ukazała się jej debiutancka płyta "Miło Było Pana Poznać", zagrała także mnóstwo koncertów. Zimowe ferie wokalistka, wbrew swojemu artystycznemu pseudonimowi, spędzi jednak we… Francji.
rozwiń zwiń