Współczesne biblioteki - dużo więcej niż tylko książki

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 17:30
- Biblioteka jest trzecim ważnym miejscem dla człowieka, zaraz po domu i pracy - podkreślała Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury.
Biblioteka Narodowa: czytelnictwo w Polsce wróciło do poziomu sprzed pandemii
Biblioteka Narodowa: czytelnictwo w Polsce wróciło do poziomu sprzed pandemiiFoto: Shutterstock/Song_about_summer

- Biblioteki aktywizują społeczność lokalną, ich przestrzenie spełniają niezwykle ważne funkcje - tłumaczyła Joanna Bancerowska. - Oprócz znakomitego księgozbioru, który jest dostępny w przeróżnych placówkach, chcemy, by biblioteki stały się centrami rozwoju i dostępu do nauki i wiedzy - podkreślała. 

Jak przekonywała dziennikarka Czwórki Marta Hoppe, współczesne biblioteki robią wiele, by przyciągnąć w swoje progi odbiorców, nie tylko czytelników, ale także miłośników muzyki. Poza wypożyczaniem książek, na półkach znajdziemy tu także m.in. płyty winylowe, CD i DVD, kasety magnetofonowe czy audiobooki. - Albo gry wideo. W niektórych miejscach takie przedmioty dostępne są wyłącznie na miejscu - zaznaczała.   

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Czwórka odwiedzała w 2022 roku biblioteki mieszczące się przy muzeach, galeriach, instytutach kultury i uczelniach artystycznych. Byliśmy już w Bibliotece Muzeum Warszawy i w Stacji Kultura w Rumi, a także w warszawskim Forcie. Odwiedziliśmy trójmiejską Sopotekę, w której oprócz literatury jest dużo dobrej muzyki i miejsce idealne na relaks. Przenieśliśmy się też na południe Polski, by zajrzeć do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach i sprawdzić, co imponującego znajduje się w zbiorach tego trzypiętrowego gmachu. Byliśmy też na Manhattanie, czyli w Gdańsku.

Tym razem wybraliśmy się do głównego gmachu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. - Jest potężny, 5-piętrowy, jego ściany stanowią ciekawą przestrzenną kompozycję: betonowe elementy przeplatane szklanymi. Choć ten budynek jest bardzo duży, jest w nim jakiś rodzaj lekkości i wdzięku - tłumaczyła dyrektor tej placówki, dr Katarzyna Kamińska. - Szczególne miejsce zajmuje tu pierwsze wydanie dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" z 1543 roku.

Posłuchaj
12:51 bibliotekax 13 marzec 2023 11_16_59.mp3 Odwiedzamy biblioteki w całej Polsce. Co można w nich znaleźć? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Zobacz także:

Jak możemy przeczytać na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, głównym celem narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest rozwój czytelnictwa w Polsce oraz wzmocnienie roli bibliotek publicznych. Chodzi m.in. o poprawę oferty bibliotek publicznych, inwestycje w ich infrastrukturę, zakup nowości wydawniczych do tych placówek, a także oraz rozwijanie funkcjonalności bibliotek jako instytucji działających na rzecz integracji społecznej. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Damian Sikorski

Materiał przygotowała: Marta Hoppe 

Data emisji: 10.03.2023

Godzina emisji: 10.15

Czytaj także

15 lat w trasie koncertowej. "W tej pracy trzeba lubić ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 14:25
- Po prostu kocham swoją pracę i życie w trasie - opowiadał Bartek "Borówka" Borowicz, realizator dźwięku i organizator tras koncertowych niszowych kapel. Gość Czwórki wydał książkę o swojej pracy i doświadczeniach. 
rozwiń zwiń