Kinomural 2023 pełen snów. Wielka galeria na ścianach Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 14:04
Ruchome murale wracają na wrocławskie nadodrze. Wrocław ponownie za sprawą Kinomuralu zamienia się w wielkoformatową galerię sztuki. Swoje prace można zgłaszać do festiwalowego konkursu. 
W 2021 roku na ścianach kamienic wrocławskiego Nadodrza wyświetlono prace ponad 50 artystów z kraju i zagranicy, w tym filmy poklatkowe, rysunkowe i medytacyjne, dzieła abstrakcyjne, eksperymentalne i fabularne.
W 2021 roku na ścianach kamienic wrocławskiego Nadodrza wyświetlono prace ponad 50 artystów z kraju i zagranicy, w tym filmy poklatkowe, rysunkowe i medytacyjne, dzieła abstrakcyjne, eksperymentalne i fabularne.Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Kolejna odsłona Kinomuralu to wydarzenie unikatowe w skali kraju. To projekt z pogranicza filmu i sztuk wizualnych. 

- To już piąta edycja naszego wydarzenia i drugi raz robimy międzynarodowy nabór dla artystów - zaprasza Bartek Bartos, dyrektor artystyczny wydarzenia. - W ubiegłym roku przyszło do nas około 140 prac, z czego wybraliśmy 18. Przyznaliśmy równorzędne, trzy wyróżnienia. Nie chcemy przyznawać pierwszej, drugiej i trzeciej nagrody, bo uważamy, że sztuka to nie sport. Staramy się wyłaniać i nagradzać równorzędnie twórców - dodaje.

Każda edycja Kinomuralu ma swój temat, motyw przewodni. Organizatorzy zdają sobie jednak sprawę, że temat często potrafi zamknąć artystę, pozbawić go twórczej wolności. Dlatego rok rocznie decydują się na hasła, które otwierają, a nie zamykają. 

- W tym roku naszym tematem są "Odmienne stany świadomości". Tym odmiennym stanem świadomości, najbardziej wspólnym dla wszystkich, są sny - mówi rozmówca Czwórki. - Dużo wiem o snach, ale nie wiedziałem, że jest taki termin jak "sny wielkie". Okazuje się, że psychologowie, zajmujący się naturą snów, ukuli taki termin. Charakterystyczny dla snu wielkiego jest fakt, właściciel "snu wielkiego", osoba śniąca ma ogromną chęć opowiedzenia tego snu drugiej osobie. Podobno u ludów pierwotnych treść takiego snu przekazywano całemu plemieniu czy też społeczności, jako przesłanie bóstw i przeżywano je wspólnie. My też będziemy przeżywać to wspólnie - dodaje. 


Posłuchaj
09:05 czwórka stacja kultura 12.04.2023 kinomural.mp3 Do zgłoszeń do Kinomuralu zachęca dyrektor wydarzenia Bartek Bartos (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Kinomural (@kinomurale)

Organizatorzy Kinomuralu nie planują prezentacji długich filmów. Zapraszają twórców, których realizacje trwają od 2 do 8 minut. Na zgłoszenia jest jeszcze chwila czasu - organizatorzy na prace czekają do 30 kwietnia. - Nasze pokazu są w formie wertykalnej, ten ekran ma zupełnie inne proporcje - wyjaśnia Bartek Bartos. - To nowe medium do prezentowania sztuki wizualnej. To, co pokazujemy to wideo art, to eksperymenty. To są zazwyczaj krótkie, szalone formy. 

Kinomural zaprasza przeróżnych twórców, zachęca ich również do wyciągnięcia z szuflad starszych, zapomnianych projektów, które być może odnajdą się na wrocławskich ścianach. 

Przewodniczącym jury Kinomuralu jest Peter Burr, nowojorski artysta audiowizualny, który w zeszłym roku był gościem imprezy, a teraz stworzy własną, kuratorską ścianę dla amerykańskiego kinomuralu. Wraz z nim najlepsze dzieła wybiorą Adrianna Prodeus, znakomita krytyczka sztuki i Agata Bartos, artystka mixmedia, projektantka, aktorka. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Kinomural (@kinomurale)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Bartek Bartos (dyrektor Kinomuralu)

Data emisji: 12.04.2023

Godzina emisji: 11.42

pj