Zrozumieć Śląsk - L.U.C. i intergalaktyczne widowisko historyczne

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 14:30
- Będzie to dosyć metaforyczna opowieść o ostatnich 100 latach historii Śląska - opowiada w Czwórce L.U.C. - W koncercie weźmie udział wielu niesamowitych artystów i stuosobowa orkiestra zbudowana z orkiestr śląskich w ramach naszego projektu Rebel Babel.
L.U.C.
L.U.C.Foto: Martyna Ogonek/Czwórka

26 maja w Arenie Gliwice odbędzie się multimedialne wydarzenie "Zrozumieć Śląsk". W trakcie spektaklu zaprezentowane zostaną utwory związane z historią Śląska, twórców, którzy zaznaczyli się na kartach jego historii, a także współczesne kompozycje zaproszonych artystów oraz instrumentalne wątki narracyjne. Te ostatnie nawiązują do konceptu muzyki dokumentalnej, którą zainicjował Łukasz L.U.C. Rostkowski, nagrodzonym Paszportem Polityki (2010), projektem "39/89 Zrozumieć Polskę". 


Połączenie artystów i wielu dziedzin sztuki

- Jest to coś, w czym coraz bardziej się zaczynam specjalizować - robienie dużych przedsięwzięć, które łączą wiele osób w ramach naszej orkiestry - opowiada L.U.C. - Jest też tym, co ja zawsze bardzo kochałem, czyli łączeniem historii, muzyki, słowa, grafiki, filmu, czyli wielu różnych dziedzin sztuki. Będzie to takie trochę intergalaktyczne widowisko. Mamy sporo obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję, ale też bardzo dużo różnych archiwaliów, które razem się spotykają.

Podczas widowiska "Zrozumieć Śląsk" widzowie usłyszą ponad 20 utworów. Zaproszeni goście wykonają po dwa utwory - jeden z własnego repertuaru, drugi to przebój przygotowany specjalnie na to wydarzenie. - Wystąpi wielu solistów, od jazzmanów Leszka Możdżera, Macieja Obary, przez bardzo wielu raperów - Pokahontaz, Kaliber, Grubson, FejzJESTM - po piosenkarki Kasię Lins, Krystynę Prońko, Kasię Moś i wykonawców takich jak Czesław Mozil, Piotr Rogucki i Tomek Organek - wymienia artysta. - Usłyszymy także najnowsze aranżacje ikonicznych utworów Dżemu, Myslovitz, Kalibra 44, Paktofoniki czy Wojciecha Kilara.


 

Artystyczny kosmos

W widowisku wezmą udział także śląskie orkiestry górnicze i hutnicze (KWK Rydułtowy, KWK Marcel, KWK JasMos, Huta Łabędy) z kwartetem smyczkowym orkiestry AUKSO pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i otwartej orkiestry orkiestr Rebel Babel Ensembles. - Oczywiście nie jest łatwe, a samo przedsięwzięcie wymaga ogromnej energii - mówi gość Czwórki. - Lecimy w artystyczny kosmos, a wydarzenie będzie hołdem. Mam nadzieję, że dla ludzi ze Śląska będzie to fascynujące przeżycie, a projekt przywoła wiele przeżyć osobistych.


Posłuchaj
26:38 Czwórka/Stacja Kultura - L.U.C. "Zrozumieć Śląsk" 24.05.2023.mp3 Łukasz L.U.C. Rostkowski o widowisku multimedialnym "Zrozumieć Śląsk" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz L.U.C. Rostkowski 

Data emisji: 24.05.2023

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

"Dialog II" L.U.C. & Rebel Babel Ensemble - płyta o bolączkach świata

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 13:14
Dzisiaj premiera albumu "Dialog II" L.U.C. & Rebel Babel Ensemble. - Żyjemy w bardzo skomplikowanym świecie, gdzie nie ma prostych odpowiedzi i ta płyta jest o tym - mówi w Czwórce L.U.C.
rozwiń zwiń