Poznań Design Festiwal. Czy ważne są rozmowy w projektowaniu?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 14:18
Zbliża się 10.odsłona Poznań Design Festiwalu. W tym roku impreza odbędzie się pod hasłem "Komunikacja. Rozmowy w czasie niepewności". Temat przewodni stanie się elementem inspirującym rozmowy, działania, praktyki i projekty realizowane w obszarze współczesnego projektowania.
Komunikacja. Rozmowy w czasie niepewności to temat 10. odsłony Poznań Design Festival
"Komunikacja. Rozmowy w czasie niepewności" to temat 10. odsłony Poznań Design FestivalFoto: shutterstock/Rawpixel.com
  • W dniach 22-30 września obędzie się Poznań Design Festiwal. 10. odsłona wydarzenia odbywa się pod hasłem "Komunikacja. Rozmowy w czasie niepewności". 
  • Zdaniem rzeczniczki prasowej festiwalu, nie ma dobrego designu bez komunikacji. 
  • "Design jako narzędzie komunikacji" to główna ekspozycja wydarzenia. Zobaczymy na niej świetne przykłady komunikacji w projektowaniu z Warszawy, Paryża czy Kopenhagi. 
  • Poznań Design Festiwal zostanie otwarty częścią Poznań Design Talks. To trzy panele pełne rozmów i debat ekspertów dziedziny. 
  • Swoje miejsce na Poznań Design Festiwal zaznaczy też rzemiosło. 

Poznań Design Festiwal, czyli poznańskie działania wokół designu, architektury i przestrzeni publicznej, to czas kiedy promocji design jako sposobu twórczego myślenia i rozwiązywania istotnych społecznie i ekologicznie problemów.  W tym roku impreza odbędzie się po raz dziesiąty w dniach 22-30 września. Hasłem wydarzenia jest "Komunikacja. Rozmowy w czasie niepewności". Wartym zauważenia jest fakt, że organizatorzy wracają też tym hasłem do tematu pierwszej odsłony wydarzenia. 

Komunikacja na Poznań Design Festiwal

- Wtedy też mówiliśmy o komunikacji - przyznaje Marta Nicińska, rzecznika Poznań Design Festiwal. - Postanowiliśmy sprawdzić czy coś się w tym obszarze zmieniło, bo na pewno zmieniła się rzeczywistość, nasze otoczenie, wyzwania przed jakimi stoją designerzy, architekci, projektanci. Chcemy się temu przyjrzeć, porozmawiać z nimi, poobserwować ich działania, a w niektóre się włączyć. Chcemy spróbować na własną ręką coś stworzyć, zaprojektować. 


Posłuchaj
18:16 czwórka stacja kultura 14.09.2023 festiwal designu 10.15.mp3 Co nas czeka podczas Poznań Design Festiwal? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Program Poznań Design Festiwalu składa się z silnej części teoretycznej, ale też praktycznej. Organizatorzy zapraszają aż na 12 wystaw i mnóstwo paneli dyskusyjnych, a także na warsztaty. Na każde wydarzenie wstęp jest darmowy, choć na niektóre obowiązują zapisy.  

Komunikacja w projektowaniu

- Komunikacja w designie pełni ogromna rolę. Nie ma dobrego designu bez dobrej komunikacji - podkreśla gość Kasi Dydo. - Trzeba się konsultować, komunikować z użytkownikami. To będzie też motywem przewodnim naszej głównej wystawy "Design jako narzędzie komunikacji". Jej kuratorem jest Paweł Grobelny. On na konkretnych przykładach warszawskich, kopenhaskich czy paryskich zaprezentuje, jak projektanci konsultują swoje projekty z użytkownikami - dodaje. 

Marta Nicińska przywołuje przykład makiety-projektu francuskich studentów architektury, których zadaniem było zaprezentowanie kilku nowych lokacji dla pomnika, obecnego w mieście. Wspomina również o warszawskim Placu Nowego Sąsiedztwa czy projekcie rapy deskorolkowej przy Pałacu Kultury i Nauki, czy meblach miejskich w Paryżu, które zostały zamontowane do testowania, by to użytkownicy wybrali najlepsze z nich. 

Przez 8 dni trwania festiwalu na odwiedzających czeka wiele atrakcji. - Festiwal rozpocznie konferencja Poznań Design Talks. Spotykamy się rano. W trzech panelach wystąpi mnóstwo znamienitych prelegentów i prelegentek - zaprasza gość Kasi Dydo. - Będziemy rozmawiać o komunikacji, czym ona jest w architekturze, designie, przestrzeni publicznej. 

Rzemiosło na Poznań Design Festiwal

Silną reprezentację na festiwalu będzie miało również poznańskie rzemiosło. - Przyjrzymy się wyzwaniom i szansom jakie przed nim stoją. Poznamy osoby, które mimo postępującej automatyzacji, chcą pewne rzeczy wykonywać drobiazgowo, ręcznie i w pełnym skupieniu - mówi rzeczniczka. - Będzie można osobiście, w praktyczny sposób wziąć udział w wydarzeniach. Ceramicy, szewcy, introligatorzy, krawcy zaproszą do swoich pracowni, albo na warsztaty. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Martyna Nicińska (rzeczniczka prasowa festiwalu)

Data emisji: 14.09.2022

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

"Dobrostan" na Poznań Design Festiwal

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 15:29
Zbliża się 9. Poznań Design Festiwal. - Hasło tegorocznej edycji to "Dobrostan" - mówi w Czwórce Olga Sokal, rzeczniczka festiwalu. - To słowo jest tak pojemne, jak program imprezy w tym roku.
rozwiń zwiń