"Dobrostan" na Poznań Design Festiwal

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 15:29
Zbliża się 9. Poznań Design Festiwal. - Hasło tegorocznej edycji to "Dobrostan" - mówi w Czwórce Olga Sokal, rzeczniczka festiwalu. - To słowo jest tak pojemne, jak program imprezy w tym roku.
9. Poznań Design Festiwal odbywa się pod hasłem Dobrostan
9. Poznań Design Festiwal odbywa się pod hasłem "Dobrostan"Foto: shutterstock/ oatawa

Wystawy, warsztaty, projekcje

- W ujęciu psychologicznym "dobrostan" rozumiany jest wielopłaszczyznowo. Mam tutaj na myśli dobrostan osobowościowy, emocjonalny, ale także społeczny - mówi gość audycji. - Każdy jednak może inaczej postrzegać i rozumieć to słowo, a przed otwarciem festiwalu pytaliśmy o ten termin artystów. Pojawiały się  takie definicje, jak "równowaga pomiędzy chcę-muszę-mogę". A także "przestrzeń, w której współgrają wolność i odwaga". To słowo jest pojemne i daje duże możliwości, jeżeli chodzi o program imprezy.

W programie święta wzornictwa widnieje blisko 40 wydarzeń: wystawy, warsztaty, projekcje filmowe, wykłady i dyskusje. Jak zapewnia organizatorka, warto spędzić tydzień z projektantami z całej Polski. Poznań Design Festiwal zacznie się od rozmowy i sprowokowania do zastanowienia się, jak wspólna przestrzeń publiczna może wpłynąć na dobrostan. Co można wprowadzić do przestrzeni, żebyśmy czuli się lepiej. Jak rewitalizacja kamienic może wpłynąć na dobrostan ich mieszkańców, ale także dobrostan rozumiany jako relacja z rzekami.

"Dobrostan" niejedno ma imię

- Zapraszamy m.in. do Starego Browaru, tam odbędą się wystawy. Między innymi "Laboratorium dobrostanu". Kuratorka wystawy, Agata Piotrowicz, zadała sobie, ale i bohaterom wystawy projektantom i artystom pytanie: co sprawia, że jesteśmy w dobrym stanie? - opowiada Olga Sokal. - Na podstawie odpowiedzi powstały podcasty, spacery dźwiękowe, ale także wieloformatowe portrety fotograficzne wypowiadających się osób.

Źr. Facebook/Poznań Design Festiwal


Design dla każdego

W ramach Poznań Design Festiwal odbywa się wiele warsztatów nie tylko dla seniorów, dorosłych, ale także dla dzieci. Można się jeszcze na nie zapisywać.

- Wszyscy się mogą dowiedzieć wiele ciekawego o designie. Wydarzenia w ramach festiwalu odbywają się za darmo, będzie także mnóstwo wystaw - zdradza gość Czwórki. - Dla tych, którzy nie dotrą osobiście, mamy wydarzenia online. Między innymi 28 września jedna z osób, które prognozują kolorystyczne trendy, Heleen van Gent z AkzoNobel, przedstawi kolor roku 2023, który został ogłoszony kilka dni temu. To jasnożółty kolor, oczywiście występuje w wielu odcieniach. Jak twierdzą prognostycy, ma wnieść do wnętrza i domu energię i pozytywne myślenie. Ten kolor niezależnie wpisuje się w hasło naszego festiwalu.  


Posłuchaj
11:57 Czwórka/Stacja Kultura - dobrostan Poznań Design Festiwal 20.09.2022.mp3 Olga Sokal, rzeczniczka Poznań Design Festiwal opowiada o programie wydarzenia (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W dniach od 23 września do 1 października organizatorzy zapraszają m.in. do Starego Browaru i do Centrum Kultury Zamek. Podczas Poznań Design Festiwal lokalni designerzy, ale też goście z kraju, przyjrzą się pojęciu dobrostanu, szczególnie istotnemu w tak dramatycznie szybko zmieniającej się rzeczywistości. Tegoroczne hasło ma skłonić do refleksji nad przejawami dobrostanu w architekturze, w przestrzeniach wspólnych i prywatnych, a także w kontakcie z przedmiotami codziennego użytku. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Olga Sokal (rzeczniczka Poznań Design Festiwal)

Data emisji: 20.09.2022

Godzina emisji: 10.15

aw


Czytaj także

Nowoczesne projektowanie. W zgodzie z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 20:04
Czy proekologiczne rozwiązania zaczęły się pojawiać również w dziedzinie architektury wnętrz? W jaki sposób możemy je wykorzystać, by stworzyć domową lub biurową przestrzeń przyjazną środowisku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tamara Łempicka - sprawna influencerka, mistrzyni autokreacji i PR

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:50
Po ogromnym sukcesie i entuzjastycznym przyjęciu wystawy dzieł Tamary Łempickiej w Lublinie trwa jej triumfalny marsz po krajowych galeriach. Dzieła malarki można będzie oglądać między innymi w Muzeum Villa la Fleur w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie na ekspozycji "Tamara Łempicka a art déco".
rozwiń zwiń