AG Carmen zapowiada debiutancką płytę. Kiedy ukaże się "Heartache"?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 15:00
AG Carmen to pseudonim artystyczny Agaty Wysockiej - wokalistki, kompozytorki i producentki muzycznej. Po wydaniu kilku singlowych piosenek AG Carmen zapowiada debiutancką płytę "Heartache".
AG Carmen, czyli Agata Wysocka  w studiu Czwórki.
AG Carmen, czyli Agata Wysocka w studiu Czwórki.Foto: Czwórka?Damian Sikorski
  • Agata Wysocka jest wokalistką jazzową, ale jako AG Carmen tworzy muzykę z pogranicza alternatywnego popu, rocka i elektroniki.
  • Zadebiutowała w 2020 roku singlami "Bones", "Zew" oraz "Błogostan".
  • Artystka kończy pracę na pierwszą płytą długogrającą.
  • Album "Heartache" ukaże się póżną jesienią, a promuje go utwór "Falling Down".

"Myślałem, że to Florence and the Machine"

- Poznałem AG Carmen mniej więcej dwa lata temu i uważam, że to artystka, która wyprzedziła czas. Zanim to stało się modne, publikowała single i nie spieszyła się z wydaniem debiutanckiej płyty. A kiedy usłyszałem jej najnowszy singiel "Falling Down", w pierwszej chwili pomyślałem, że to nowa Florence Welch - mówi dziennikarz muzyczny Czwórki Damian Sikorski. - Z niecierpliwością i zaciekawieniem czekam na jej debiutancki album.

Kiedy premiera płyty AG Carmen?

Agata Wysocka jako AG Carmen zadebiutowała w 2020 roku. Wtedy też ukazały się jej trzy piosenki "Bones", "Zew" oraz "Błogostan". Potem artystka kolejne utwory "Black Sun" i "Powroty" oraz "Falling Down". - Praca nad debiutancką płytą to praca zespołowa. Oczywiście, że chciałabym już ją wydać, ale muszę liczyć się z tym, że niektóre osoby zaangażowane w produkcje tego krążka mają też inne zobowiązania - tłumaczy gość Czwórki. - Album "Heartache" jest praktycznie skończony. Parę numerów czeka jeszcze tylko na miks i master. Nie chciałabym niczego deklarować, ale liczę na to, że płyta ukaże się w drugiej połowie października.

AG Carmen - Falling Down | AG CARMEN

Z kim artystka pracuje nad krążkiem?

Nad utworami artystka pracuje z Michałem Lange, który jest producentem płyty, ale do brzmienia utworów w dużej mierze przyczynił się też Andrzej Dziadek. - Z Michałem tworzymy całe aranżacje. Spotykamy się w studiu, przynoszę utwory skomponowane na pianinie, które przypominają ballady i wymyślamy, czy je "ubogacić", by miało szersze spektrum brzmieniowe - opowiada AG Carmen. - Moje szkice są bardzo proste. Gdyby je rozłożyć na części pierwsze, to mielibyśmy proste rozwiązania harmoniczne i konstrukcje bez większej filozofii. Z Michałem fajnie się dogadujemy i z tej współpracy wychodzą fajne, świeże rzeczy.

Sprawdź też:

"Piosenki piszę z własnych doświadczeń"

Teksty piosenek też są dziełem artystki, a każdy utwór opowiada jakąś historię z jej życia. "Falling Down" to historia romantycznej relacji, w której czasami można za bardzo się zatracić, w pozostałe utwory są równie emocjonalne. - Do wielu z nich nabrałam już dystansu, bo przecież powstały kilka lat temu. Ale żadnej z nich bym nie napisała, gdyby nie moje przeżycia. Piosenki, które piszę, wychodzą z moich doświadczeń -  dodaje rozmówczyni Damiana Sikorskiego.  

Posłuchaj
20:12 CZWÓRKA Stacja Kultura - ag carmen 14.09.2023.mp3 AG Carmen zapowiada debiutancką płytę "Heartache" (Stacja Kultura/Czwórka)

Od jazowej improwizacji do elektronicznych eksperymentów

Mimo, że Agata Wysocka studiowała wokal jazzowy, przyznaje, że tworzenie jazzu jej nie wychodzi. - Lubię pośpiewać, ale wiem, że nie jestem najlepsza improwizatorką jazzową. Dużo lepiej czuję się w innych rejonach - mówi. - Słucham dużo elektroniki, która ma na mnie duży wpływ. I myślę, że to słuchać w moich autorskich numerach.  

AG Carmen - Powroty | AG Carmen

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Gość: AG Carmen

Data emisji: 14.09.2023

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Wiktoria Zwolińska na swojej EP-ce o różnych aspektach zazdrości

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 14:51
Niedawno pojawiła się epka Wiktorii Zwolińskiej "Na podstawie zazdrości". - Wiem, że to, co zrobiłam, jest dobre, i jestem z tego dumna - mówi artystka w rozmowie z Damianem Sikorskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Solowe single Piotra Niesłuchowskiego i teledysk AI

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 13:01
Piotr Niesłuchowski prezentuje kolejny singiel "Kto obroni". Przez kilka lat grał ze Skubasem, zaśpiewał u boku Natalii Przybysz, miał przyjemność zagrać dziesiątki koncertów. Dziś stawia na solową karierę. 
rozwiń zwiń