Błażej Król: chcę zobaczyć siebie w oczach innych

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 16:40
Siódmy solowy album Błażeja Króla - "W każdym (polskim) domu" - ukaże się w dniu 39. urodzin artysty i 20 lat po wydaniu EP-ki "Wybuchła bomba" zespołu Kawałek Kulki, w którym debiutował gość Czwórki.
Błażej Król i Ula Kaczyńska w studiu Czwórki.
Błażej Król i Ula Kaczyńska w studiu Czwórki.Foto: Martyna Ogonek/Czwórka

- Poddałem się melodii i prostym emocjom i przestałem walczyć z alternatywnym Błażejem. Robię to, co czuję i nawet jeśli jest to trochę lapidarne i infantylne, to poddaję się temu i podoba mi się ten stan - opowiada artysta.

Pierwsza płyta z gośćmi

"W każdym (polskim) domu" to pierwszy solowy album Króla, na którym pojawili się goście: Piotr Rogucki, Quebonafide i Artur Rojek oraz producenci - m.in. Michał Kush i Kuba Galiński. - Wcześniej tego nie czułem, ale teraz już wiem, że chciałbym nie musieć robić wszystkiego sam - wyjaśnia gość Czwórki. - To, że ktoś ma inny punkt widzenia i przefiltrowuje to, co robię przez swoje emocje, to jest dla mnie ważne doświadczenie, któremu chcę się poddać. Chcę zobaczyć siebie w oczach innych.

W "każdym domu", czyli gdzie?

- Tytuł albumu brzmi jak hasło reklamowe i to jest właściwe, choć nieco przekorne skojarzenie. Przez 10 lat pracowałem w handlu i sprzedawałem m.in. swoje płyty. Konstruując opowieść na ten krążek dotarło do mnie, że dalej jestem takim sprzedawcą, tylko obudowałem to artystyczną otoczką - opowiada artysta. - Ale nie walczę z tym, bo podobnie, jak inne moje koleżanki i koledzy, z którymi dzielę sceny, chcę trafiać do największej ilości ludzi.  

"Otwieram się na relacje"

Piosenki, które trafiły na krążek są w języku polskim i - jak podkreśla autor - zaczynają być o czymś. - Już nie są to takie mimowolnie wypuszczone impresje, na tyle abstrakcyjne, że każdy może dodać coś od siebie. Oczywiście nadal zależy mi na tym, żeby to słuchacz je interpretował, ale też coraz odważniej piszę o prostych emocjach - przyznaje rozmówca Uli Kaczyńskiej. - Biorą się one z relacji, na które cały czas się otwieram. I to "otwarcie" na moją żonę Iwonę, ale też na osoby "drugie" i "trzecie", jest bardzo ważne przy tym albumie.  

Błażej Król - 10 lat (Official Audio) | Błażej Król

Sprawdź też:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Błażej Król (@krol_krol_)

"Myślę i czuję w języku polskim"

Ważny jest też język. - Myślę po polsku i czuję w tym języku. Być może, gdybym posiadał zdolność lingwistyczną i znał kilka języków, a przynajmniej ten angielski w stopniu lepszym niż dobry, to może myślałabym o tym, żeby powiedzieć "hello to the world". Ale na tę chwilę nie zamierzam tego robić, bo z naszym językiem czuje się dobrze - dodaje Błażej Król.  

Posłuchaj
19:19 krol.mp3 Przed premierą: Błażej Król o płycie "W każdym (polskim) domu" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Błażej Król

Data emisji: 08.02.2023

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

"Aura", "Zew", "Złote bloki". Świadectwo dojrzałości Mroza

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 15:30
- Sukces "Miliona monet" spadł na mnie nieoczekiwanie i jestem za to wdzięczny, ale niewiele już mam wspólnego z gościem z 2009 roku. Jestem zupełnie gdzie indziej - i mentalnie, i artystycznie, i lirycznie, i warsztatowo - mówi Łukasz Mróz. Nowy album Mroza "Złote bloki" ukazał się 1 kwietnia 2022 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

RiTa Pax: "Tribute to Breakout" to nowa płyta ze starą duszą

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 17:20
- W latach 60. w Polsce zespół Breakout był oknem na Zachód. Muzycznym i wizualnym. Muzycy grali na światowej klasy instrumentach i to było słychać w ich brzmieniu. Co więcej, byli doceniani za granicą, nie tylko w bloku państw wschodnich - mówią członkowie grupy Rita Pax, która właśnie wydała płytę "Piękno. Tribute to Breakout". 
rozwiń zwiń