Splat!FilmFest 2023 - przyciąga tych, którzy lubią się bać

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 09:00
Splat!FilmFest uznawany jest za najlepszy festiwal kina gatunkowego w Polsce, ale doceniany jest też na świecie. Zespół wydarzenia wciąż pracuje nad programem, ale w Czwórce już zdradzamy, jakie filmy będzie można zobaczyć. Splat! odbywa się pod naszym patronatem. 
Pandemonium to jeden z obrazów, które zobaczymy na SplatFilmFest już w październiku. Kadr z filmu.
"Pandemonium" to jeden z obrazów, które zobaczymy na Splat!FilmFest już w październiku. Kadr z filmu.Foto: mat.pras./Splat!FilmFest
  • Zbliża się kolejna odsłona Splat!FilmFest - to najlepszy festiwal kina gatunkowego w Polsce. 
  • Czwórka jest patronem wydarzenia. 
  • Program wydarzenia wciąż jest dopracowywany. Monika Stolat, w Czwórce, zdradza jednak jego smaczki. 
  • Jednym z filmów, które zobaczymy, będzie "Pandemonium". 
  • Dwa filmy selekcjonerzy Splata! wybrali z londyńskiego festiwalu kina gatunkowego. To "Wejście klonów Bruce'a Lee" i niemiecki horror "Home Sweet Home". 
  • W programie znajdzie się też obraz "Falling Stars", gdzie w jednej z ról zobaczymy Piotra Adamczyka. 
  • Festiwal rozpocznie się 25 października w kinach Warszawy i Wrocławia. 

Są tacy, którzy od horrorów i kina grozy trzymają się z daleka, ale i tacy, którzy marzą, by w kinowej sali przeżywać momenty grozy. Tych drugich z pewnością nie zabraknie na najnowszej odsłonie Splat!FilmFest. Festiwal ma szerokie grono fanów, a każdego roku dołączają nowi widzowie. 

Fascynacja horrorem

Dyrektorka Splat!FilmFest, Monika Stolat, przyznaje, że jej fascynacja kinem gatunkowym zaczęła się już wiele lat temu. Jej pierwsze wspomnienia związane z horrorem sięgają wczesnego dzieciństwa. Przyznaje, że nie pamięta tytułu, ale wciąż ma w głowie odgłosy filmu, jaki oglądali jej rodzice. To właśnie z dźwiękami wiążą się jej pierwsze wspomnienia związane z tym gatunkiem. - Później, jako starsza osoba oglądałam klasyki horrorów, które leciały w telewizji. Powoli strach zmieniał się w fascynację kinem grozy - wspomina. - Na studiach miałam fazę na filmy gore, czyli te najbrutalniejsze obrazy, strasznie krwawe. Mam pewne wrażenie, że moja fascynacja nie wiąże się z samymi horrorami, ale z kinem, sztuką w ogóle, które pozwalają sobie na więcej, przekraczają granice, mają w sobie dużo wolności - to jest dla mnie fascynujące - ocenia. 

Można powiedzieć, że Monika Stolat kroczy przez życie pod rękę z horrorem. Dziś trudno pokazać jej coś dla niej nowego, zaskakującego, ale wciąż się to zdarza. Takim obrazem jest na pewno film "Pandemonium", który znajdzie się w programie tegorocznego Splat!FilmFestu. 

- Program festiwalu jeszcze nie jest ujawniony, ale wiele z filmów, które zaprezentujemy, to takie, przed którymi powinny znaleźć się ostrzeżenia przed brutalnymi, ciężkimi, strasznymi scenami - przyznaje Monika Stolat. - Ale w programie znajdą się też komedia i obrazy mniej traumatyczne. 


Posłuchaj
18:40 czwórka stacja kultura 26.09.2023 splat 10.14.mp3 Na Splat!FilmFest strasznie zaprasza Monika Stolat (Stacja Kultura/Czwórka)

Najstraszniejsze horrory

"Pandemonium" zostanie zaprezentowane w kinach Warszawy i Poznania. To film, który przeraził samą dyrektorką festiwalu. - Zaczyna się od wypadku drogowego. Jest rozbity samochód, potrącony rowerzysta. Poznajemy dwóch panów, którzy w wypadku brali udział, ale nie mają nawet zadrapań. W pewnym momencie orientują się, że nie żyją - zdradza początek opowieści gość Kasi Dydo. - Później trafiają w miejsca piekielne. To film bardzo ryzykowny, bardzo odważny, mroczny i ciężki. 

Prace nad programem najnowszej odsłony Splat!FilmFest trwają już od stycznia. Pracy jest bardzo dużo. Selekcjonerzy obejrzeli już 300 filmów zgłoszonych na wydarzenie. - Na festiwalu zaprezentujemy ponad 50 obrazów, z czego ponad 30 to filmy pełnometrażowe. Staramy się wybrać najlepsze, najciekawsze perełki - mówi Monika Stolat, która dwa filmy przywiozła na Splat! z londyńskiego festiwalu kina gatunkowego. - Pokażemy "Wejście klonów Bruce'a Lee" - to film dokumentalny. Okazało się, że po śmierci Lee środowisko filmowe uznało, że odszedł on zbyt wcześnie, a filmy z jego udziałem dalej są potrzebne. Pojawił się pewien trend, że dalej je tworzono, zatrudniając podobnych aktorów, nawet o podobnie brzmiących nazwiskach. Jeden z obrazów tego nurtu pokazuje Bruce'a Lee walczącego z Drakulą. 


Kadr z filmu "Wejście klonów Bruce'a Lee" mat.pras./Splat! FilmFest Kadr z filmu "Wejście klonów Bruce'a Lee" mat.pras./Splat!FilmFest

Drugim obrazem z brytyjskiego festiwalu, który zobaczymy na Splat!, jest "Home Sweet Home", niemiecki horror nakręcony jednym ujęciem. 

Piotr Adamczyk w horrorze

Świat polskiego kina stroni od horrorów, ale nie znaczy to, że nie grają w nich polscy aktorzy. - Zaprezentujemy obraz "Falling Stars". To trochę horror, trochę dramat o wiedźmach spadających z nieba - zdradza gość Czwórki. - Film jest minimalistyczny, towarzyszy mu duże napięcie. Występuje w nim Piotr Adamczyk - pojawia się na chwilę, ale to bardzo fajna rola.

Splat!FilmFest skupia się na premiarach, nowościach, ale organizatorzy festiwalu dbają też, byśmy mogli z horrorem obcować cały rok. Poza październikowym Splatem! zapraszają na Kultowe Klasyki od Splat!FilmFest. Filmy tego wydarzenia to głównie klasyki kina gatunkowego. 

Festiwal odbędzie się w dniach 25-30 października w kinach Warszawy i Wrocławia. Czwórka jest jego patronem. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Monika Stolat (dyrektorka festiwalu)

Data emisji: 26.09.2023

Godzina emisji: 10.14

pj

Czytaj także

Splat!FilmFest 2022. Od "Terrifier 2" po "Obróbkę skrawaniem" - będzie się działo

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 14:47
Splat!FilmFest to festiwal nowego kina grozy, fantastyki, kina gatunkowego i bezkompromisowego kina arthousowego. - Będą to z pewnością filmy, o których trudno zapomnieć - mówiła w Czwórce dyrektor tego wydarzenia Magdalena Stolat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - wydarzenie publiczności i filmowców

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 15:00
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to wydarzenie fenomenalne. Wszyscy z zapartym tchem czekają na decyzję, kto otrzyma Złote Lwy. Tymczasem w Konkursie Głównym mamy 16 wyjątkowych obrazów, same premiery. O 48. odsłonie wydarzenia, którego patronem medialnym jest Polskie Radio, opowiada jego dyrektor artystyczna Joanna Łapińska, pierwsza kobieta na tym stanowisku. 
rozwiń zwiń