39. Warszawski Festiwal Filmowy - siła premier

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 14:15
39. Warszawski Festiwal Filmowy to 138 filmów z 46 krajów. Pośród nich są 23 światowe premiery, a także reżyserskie powroty. - Niewiele festiwali na świecie ma aż tyle premier - mówi Stefan Laudyn, dyrektor festiwalu. 
Uśmiech losu w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego zostanie pokazany podczas otwarcie  39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego
"Uśmiech losu" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego zostanie pokazany podczas otwarcie 39. Warszawskiego Festiwalu FilmowegoFoto: mat. prasowe
  • Nadchodzi 39. Warszawski Festiwal Filmowy. To 138 filmów z 46 krajów wybranych z 4800 zgłoszonych, w tym 77 pełnometrażowych, pośród których 23 filmy to premiery światowe. 
  • Tym razem filmy otwarcia będą dwa: "Uśmiech losu" i krótkometrażowe "Murale" - to ukłon w stronę Ukrainy. 
  • W programie znalazło się osiem filmów z Ukrainy. Filmem zamknięcia też będzie obraz naszych wschodnich sąsiadów - "Niezwyciężony". 
  • Stefan Laudyn jest bardzo zadowolony z selekcji do Konkursu Głównego - zostaną pokazane przede wszystkim filmy nieznanych twórców. 


- Chodzenie do kina to forma kontaktu z ludźmi. Dla mnie film to sposób komunikacji między ludźmi. To jest dla mnie najważniejsze - mówi Stefan Laudyn, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego. - Oglądając film, kontaktuję się jednocześnie z osobami, które widzę na ekranie, których na ekranie nie widzę, np. z reżyserem, ale też z innymi widzami, w tej ciemnej sali kinowej. To inne doświadczenie niż oglądanie filmów w telewizji czy na ekranie komputera. 

Warszawski Festiwal Filmowy to wydarzenie wielu przełomów, momentów historycznych, ale to, co najbardziej cieszy Czwórkowego gościa, to odkrycia nieznanych reżyserów, którzy później zdobywają Oscary czy Złote Palmy. 

39. Warszawski Festiwal Filmowy w liczbach prezentuje się spektakularnie: 138 filmów z 46 krajów wybranych z 4800 zgłoszonych, w tym 77 pełnometrażowych, pośród których 23 filmy to premiery światowe. 

- Dla mnie w filmach liczy się historia, opowieść. W festiwalowej selekcji wybieramy filmy - szukamy interesujących historii, które są dobrze opowiedziane językiem współczesnego kina, a przy tym ten film nie może pozostawić widza obojętnym - zdradza Stefan Laudyn. - Trafiają się czasem znane nazwiska, ale to nie jest naszym kluczem. Mnie najbardziej interesują następcy tych wielkich twórców. 


Posłuchaj
19:39 czwóka stacja kultura 02.10.2023 wff.mp3 Na Warszawski Festiwal Filmowy zaprasza Stefan Laudyn, dyrektor wydarzenia (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Cechą charakterystyczną Warszawskiego Festiwalu Filmowego jest to, że wprowadza bardzo świeże filmy. 

- To piękne i niezwykłe, że reżyserzy chcą u nas pokazywać swoje obrazy, chcą, by u nas odbyły się ich premiery. Są reżyserzy, którzy są wierni i lojalni, wracają do nas - mówi gość Kasi Dydo. - Przykładem może być tu ukraiński reżyser Taras Dron, który dwa lata temu wygrał Konkurs 1-2, a teraz wraca z filmem "Szklany dom". 

Filmem otwarcia jest "Uśmiech losu" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego, który również jest jednym z obrazów Konkursu Głównego. Powróci też Sławomir Fabicki z kobiecym kinem drogi. 

- Te powroty mnie cieszą. Świadczą o tym, że reżyserzy chcą pokazywać swoje kolejne filmy u nas - mówi Stefan Laudyn. 

Ukraina obecna na Warszawskim Festiwalu Filmowym 

W tym roku filmy otwarcia będą dwa. Wraz z "Uśmiechem losu" zostanie zaprezentowany 9-minutowy obraz "Murale". - To ukłon w stronę Ukrainy. Ten krótki metraż to zapis, skan murali robionych przez Banksy'ego w Ukrainie - zdradza dyrektor WFF. - Mamy w programie osiem filmów ukraińskich. Większość z nich to dokumenty o sprawach bieżących, o polityce. W konkursie debiutów prezentujemy obraz "Diagnoza: Dysydent" Denisa Tarasova, który opowiada o ciemnej karcie historii ZSRR, czyli o psychiatrii karnej. 

Niezwykle ciekawym jest też film zamknięcia Festiwalu. To "Niezwyciężony". - Nasz kolejny ukłon w stronę sąsiadów. Opowiada historię działań polityki zagranicznej Ukrainy, mistrzowskich działań polityczno-prawych m.in. ministra spraw zagranicznych Ukrainy - zdradza gość Czwórki. 

Konkurs Międzynarodowy 39. WFF

Fani Warszawskiego Festiwalu Filmowego czekają na obrazy Konkursu Głównego. - W tym roku jestem bardzo zadowolony z selekcji tego konkursu - podkreśla Stefan Laudyn. - Mamy tu:

  • kilka powrotów
  • reżyserów, których znamy z wcześniejszych dokonań
  • a przede wszystkim, większość osób kompletnie nieznanych

- to mnie ogromnie cieszy - dodaje. - To selekcja na podstawie filmów, bo "jesteś tak dobry, jak twój ostatni film". 

Warszawski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 6-15 października. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Stefan Laudyn (dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego)

Data emisji: 02.10.2023

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Warszawski Festiwal Filmowy: przegląd światowego kina

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 15:50
Warszawski Festiwal Filmowy to jeden z największych i najważniejszych festiwali filmowych w Polsce – w tym roku odbędzie się już po raz 39. Przez dziesięć dni widzowie będą mogli obejrzeć blisko 140 filmów pełno- i krótkometrażowych z całego świata, w tym wiele premier.
rozwiń zwiń