Świat malarstwa i fotografii w poniedziałkowej "Stacji Kultura"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 14:06
Już 4 listopada zostanie otwarta wystawa dział Zdzisława Beksińskiego we Wrocławiu. My ruszymy na nią przedpremierowo. W "Stacji Kultura" opowiemy też o wyjątkowej fotografii reporterskiej. 
Największą kolekcję prac Zdzisława Beksińskiego posiada Muzeum w Sanoku
Największą kolekcję prac Zdzisława Beksińskiego posiada Muzeum w SanokuFoto: Shutterstock/Arkadiusz Komski

Wystawa dzieł Zdzisława Beksińskiego we Wrocławiu zostanie otwarta 4 listopada w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. To wyjątkowa ekspozycja prezentująca twórczość artysty. Na wystawie, która pozostanie otwarta do 18 lutego 2024 roku, zaprezentowanych zostanie, dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego w Sanoku, 45 oryginalnych obrazów artysty, ukazujących jego wyjątkowy i metafizyczny świat.

W drugiej godzinie audycji pozostaniemy w świecie sztuki. Tym razem opowiemy o wystawie "Fabryka złudzeń. Fotografie Danuty Rago". Ta fotografka to czołową postać polskiej fotografii prasowej i fotoreportażu lat 70.

Danuta Rago przez ponad cztery dekady współtworzyła polską fotografię prasową i fotoreportaż. Realizowała też oryginalne sesje reklamowe sprzętów AGD, kosmetyków czy kultowego Fiata 126p.

Fundacja Archeologia Fotografii przypomina niesłusznie zapomnianą twórczość Rago, a ją samą ponownie sytuuje w czołówce polskiej fotografii, obok innych postaci związanych z pismem „Perspektywy”, takich jak: Sławek Biegański, Krzysztof Gierałtowski, Zbyszko Siemaszko czy Tomasz Sikora.

W "Stacji kultura" odrobinę cofniemy się też w czasie. Wrócimy na PiotrkOFF Art Festiwal, którego 13. odsłona ma miejsce w Piotrkowie Trybunalskim. Relacją i wrażeniami z wydarzenia podzieli się Adam Smolarek. Festiwal obydwa się pod patronatem Czwórki. 

***

Na "Stację Kultura" - w poniedziałek (30.10.) o godz. 10.00 - zaprasza : Kasia Dydo.

pj

Czytaj także

"Moja rzeka". Maria Elena Bonet w Centrum Sztuki Współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 13:50
Maria Elena Bonet jest absolwentką Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki i stypendystką programu Gaude Polonia. Swoimi pracami zachwyciła miłośników sztuki m.in. we Francji, teraz wreszcie możemy je oglądać w Polsce. 
rozwiń zwiń