"Moja rzeka". Maria Elena Bonet w Centrum Sztuki Współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 13:50
Maria Elena Bonet jest absolwentką Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki i stypendystką programu Gaude Polonia. Swoimi pracami zachwyciła miłośników sztuki m.in. we Francji, teraz wreszcie możemy je oglądać w Polsce. 
Maria Elena Bonet - Riverbed, z cyklu My RiverMoja rzeka
Maria Elena Bonet - "Riverbed", z cyklu "My River/Moja rzeka"Foto: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski/mat. prasowe

- To, co zaintrygowało nas w twórczości Marii Eleny Bonet, to niezwykła wrażliwość młodej kobiety, która bada swoją tożsamość jako członka białoruskiej wspólnoty i łączy to ze starymi technikami fotograficznymi - opowiada Krystyna Różańska-Gorgolewska, kuratorka cyklu "Project Room" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. - Niezwykła romantyczność jej fotografii to coś, za czym być może bardzo tęsknimy. 

Zdjęcia jak obrazy z XIX wieku

Od ponad dekady artystka skupia się na czarno-białej fotografii filmowej i korzysta z alternatywnych technik fotograficznych, takich jak bichromat gumowy, tin process - ferrotypia, cyjanotypia czy fotografia żelatynowo-srebrowa. - Zdjęcia Bonet mocno nawiązują do tradycji XIX-wiecznego malarstwa. Artystka zestawia też stare przedstawienia ze zdjęciami ze swojego dzieciństwa. Z jednej strony mamy melancholię, z drugiej - trudne tematy i uniwersalne wątki - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo.

"Moja rzeka". Proces gojenia się ran

Twórczość Bonet jest metaforyczna i poetycka, ale opiera się na prawdziwych wydarzeniach. Efektem tej duchowej i twórczej pracy artystki jest projekt "Moja rzeka", który łączy tematy dotyczące pamięci przodków i narodu, wspólnych i osobistych ran oraz sposobów ich gojenia. Maria Elena Bonet w swojej praktyce czerpie z historii własnej rodziny i tworzy studium białoruskiej tożsamości. - Z tego wychodzi niesamowity świat, który pokazujemy w "Project Roomie" - mówi Krystyna Różańska-Gorgolewska. - Odbiorcy mogą prześledzić osobistą drogę artystki, która koncentruje się na temacie rzeki, w tym przypadku rzeki Niemen. Wystawa składa się z trzech cykli: "Koryto Rzeki", "Źródło" i "Ujście Rzeki" oraz z dwóch filmów krótkometrażowych. 

Posłuchaj
14:41 CZWÓRKA Stacja Kultura - project room 12.02.2022.mp3 O cyklu wystaw "Project Room" opowiada kuratorka Krystyna Różańska-Gorgolewska (Stacja Kultura/Czwórka)

Posłuchaj także:

"Project Room". Trampolina dla młodych twórców 

Cykl "Project Room" powstał w 2012 roku i skupia się na prezentacji prac młodych artystów. Odsłona 2021/2022 jest dziesiąta w historii. - „Project Room” jest jak trampolina do sukcesu młodych artystów. To wyjątkowa okazja, żeby wejść ze swoją sztuką do sal wystawienniczych Centrum Sztuki Współczesnej. Debiutujący twórcy w większości nie mają na to szans - wyjaśnia kuratorka. - My tę szansę dajemy i cieszymy się, kiedy młoda polska sztuka dociera do szerokiego grona odbiorców, a artyści zdobywają doświadczenie niezbędne w przyszłości. Twórcy, których prace zobaczymy w CSW Zamek Ujazdowski, zostali wybrani spośród 217 kandydatek i kandydatów. Po zakończeniu wszystkich prezentacji jury wybierze najciekawszą wystawę, której autorka lub autor otrzyma dodatkową nagrodę pieniężną. Swoją ulubioną wystawę wybierze także publiczność.


Maria Elena Bonet "Moja rzeka" Maria Elena Bonet "Moja rzeka"

Wystawa prac Marii Eleny Bonet będzie czynna do 20 lutego 2022 roku. Można ją oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Krystyna Różańska-Gorgolewska (kuratorka cyklu "Project Room" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski)

Data emisji: 12.01.2022

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Are You A Rebel? O fotografiach, w których słychać muzykę

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 13:20
Jak wyglądała polska scena muzyczna w latach 90.? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy na wystawie "Are You A Rebel". -  Zdjęcia Andrzeja Georgiewa są jak migawki. To kadry, które natychmiast przenoszą nas pod scenę - opowiada Karolina Puchała-Rojek, prezeska Fundacji Archeologia Fotografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka Paryża, Nowego Jorku czy Florencji jest w twoim komputerze

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 11:00
Galerie i muzea Paryża, Nowego Jorku i Florencji kuszą nas licznymi wystawami. Nie warto się zamartwiać, że tam nie dotrzemy - od niektórych dzieł sztuki dzieli nas jeden "klik". 
rozwiń zwiń