Jea Mira: bez wsparcia wytwórni też można podbijać świat

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 11:40
Jea Mira pochodzi z Polski, tworzy w Londynie, a jej piosenki podbijają światowe playlisty. - To dzięki platformom streamingowym masz szansę zostać zauważonym przez słuchaczy z różnych stron świata, i wcale nie musi za tobą stać duża wytwórnia - mówi artystka.
Jea Mira i Damian Sikorski w studiu Czwórki.
Jea Mira i Damian Sikorski w studiu Czwórki.Foto: Krzysztof Bieńko
  • Jea Mira to pseudonim artystyczny Joanny Miry Dołby.
  • Artystka pochodzi z Lublina, ale tworzy w Londynie.
  • Jej single, takie jak "Best I’ve Never Had" i "Mine", trafiły na światowe playlisty.  
  • - Tworzę alternatywny pop, bo w tym gatunku najbardziej czuję się sobą - mówi Jea Mira.

Kim jest Jea Mira?

Jea Mira jest absolwentką British & Irish Moden Music Institute w Londynie. Muzycznie działa także w Warszawie, a jej piosenki znajdują się na playlistach serwisów streamingowych na całym świecie.

- Studia w Londynie były moim głównym celem wyjazdu z Polski. Spodobało mi się tam tak bardzo, że po obronie pracy licencjackiej postanowiłam zostać na dłużej - mówi Jea Mira. - Śpiewam po angielsku, żeby dotrzeć do jak największej liczby słuchaczy. Ale to nie kalkulacja, tylko upodobanie. Śpiewałam w tym języku, zanim w ogóle opanowałam jego zasady. I od zawsze uważałam Londyn za popową stolicę Europy.

Polska artystka na światowych playlistach

W 2023 roku piosenki Jei Miry znalazły się na wielu edytorskich playlistach streamingowych, takich jak Alternatywna Polska, EQUAL Polska, Best of Fresh Finds Polska, New Music Friday Iceland czy New Music Friday Denmark.

- Jestem bardzo wdzięczna za takie wsparcie, które dla niezależnych artystów jest niezwykle ważne i pomocne - podkreśla rozmówczyni Damiana Sikorskiego. - Jeśli wydajesz dobrą muzykę, masz szansę zostać zauważonym przez słuchaczy z różnych stron świata, i wcale nie musi za tobą stać duża wytwórnia.

Twórczość artystki nasycona jest mistyczno-lirycznym brzmieniem i rozmarzonym wokalem. Jak sama przyznaje, jej muzyczna wrażliwość została ukształtowana przez ikony muzyki popularnej, takie jak Rihanna, i wpływowe feministyczne artystki, jak Lorde.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Joanna Mira Dołba (@jeamira)

- Miałam 14 lat, kiedy odkryłam album "Pure Heroine" Lorde. To była dla mnie czysta poezja i pierwsza inspiracja do songwritingu - wspomina. Jea Mira zachwyca się też muzyką Fleetwood Mac, głosem Conora Masona z Nothing But Thieves, w ubiegłym roku zasłuchiwała się w nowych płytach Madison Beer i Kali Uchis, a jeśli chodzi o polską scenę - chętnie nagrałaby coś z Taco Hemingwayem, Kukonem i Tymkiem.

Jea Mira - Best I've Never Had (Lyric Video) | Jea Mira

Zobacz także:

- Mój pierwszy singiel wyszedł w 2020 roku. To był trapowy utwór "In Blue". Potem dałam sobie czas na znalezienie innych, może bardziej odpowiednich dla mnie brzmień. Na ten moment jest to alternatywny pop, bo w tym gatunku najbardziej czuję się sobą - przyznaje Jea Mira. - Nie zmienia to faktu, że przyglądam się temu, co w ogóle dzieje się w muzyce. I uważam, że w dzisiejszych czasach nie ma sensu zamykać się w ramach jednego gatunku.  

Posłuchaj
22:25 CZWÓRKA Stacja Kultura - jea mira 22.02.2024.mp3 Jea Mira o tym, jak tworzyć piosenki, których będzie chciał słuchać cały świat (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Gość: Jea Mira (Joanna Mira Dołba)

Data emisji: 22.02.2024

Godzina emisji: 10.15

kul/wmkor

Czytaj także

Kasia Lins. Artystka muzyki, tekstu i obrazu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 14:26
- W singlu "Morze Czerwone" nie myślałam o Davidzie Lynchu, choć to artysta, który mocno na mnie działa, ale dym i mrok pozostał - mówi Kasia Lins o swoim najnowszym klipie, zdradza też jak poznać jej mamę, która występuje w teledysku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paula Roma: marzę o wydaniu nowej płyty i zaśpiewaniu z Adele

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 14:30
Paula Roma w ostatnim czasie zaserwowała nam garść świeżych singli. To dziewczyna, która żyje marzeniami i krok po kroku realizuje je. Teraz marzy o wydaniu nowej płyty, na końcu swojej listy ma wspólne śpiewanie z Adele. 
rozwiń zwiń