Studia za granicą. Jak się przygotować i ile to kosztuje?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 16:34
- Budżet jest ważnym kryterium wyboru zagranicznej uczelni. Dobre warunki pod tym względem oferują uczelnie w Holandii, Danii, ale także Irlandii - mówił Karol Glonek, premium education consultant z Elab Education Laboratory.
Studia medyczne na zagranicznej uczelni zdj. ilustracyjne
Studia medyczne na zagranicznej uczelni /zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Matura zbliża się wielkimi krokami. - Zarówno z maturą polską, jak i międzynarodową, czyli IB, możemy swobodnie aplikować właściwie do wszystkich krajów Unii Europejskiej, także do Kanady, Stanów Zjednoczonych czy Australii. Obie te matury dają nam podobne szanse, niemniej matura IB pozwoli nam lepiej przygotować się, jeśli chodzi o aspekty językowe. To system, który pozwala nam kształcić się przez cały proces w języku angielskim - zaznaczał gość Czwórki. - W przypadku matury polskiej realizujemy ogromną liczbę przedmiotów w programie nauczania liceum, podczas gdy w klasach z maturą IB realizujemy zazwyczaj trzy przedmioty rozszerzone i trzy na poziomie podstawowym. 

Przed absolwentami, którzy chcą studiować za granicą, stoi wiele wyzwań. - Przede wszystkim to wybranie kierunku studiów i uczelni. Mamy tu dużo kryteriów, które należy brać pod uwagę, m.in. lokalizację - zaznaczał gość Czwórki. - Jest wiele rankingów uczelni, których wyniki należy przeanalizować. 

Posłuchaj
10:21 glonekPR4_AAC 2023_04_20-15-17-35.mp3 Studia na zagranicznej uczelni - którą z nich wybrać? (Czat Czwórki) 

Sprawdź także:

Dla tych, którzy zdecydują się wybrać jedną z zagranicznych uczelni, kolejnym wyzwaniem będą finanse. - Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej straciliśmy możliwość pobierania tam kredytów na czesne. Obawiam się, że musielibyśmy sięgnąć po ofertę bankową, która pewnie nie byłaby przesadnie preferencyjna - wyliczał Karol Glonek. - Studia w Wielkiej Brytanii to koszt nawet do 60 tys. funtów rocznie. Do tego dochodzi codzienne życie, zakwaterowanie. Dlatego wielu abiturientów decyduje się na kraje należące wciąż do Unii Europejskiej. Dziś najtańszy kraj anglojęzyczny to Irlandia, gdzie studia są bezpłatne. 

Jak wyliczał gość Czwórki, warto rozważyć studia w Holandii. Według danych Elab Education Laboratory, aż 23 proc. Polaków chcących studiować za granicą składa papiery na uczelnie holenderskie. - Możemy tu mówić o wspaniałych warunkach kształcenia, a poza tym są tu kierunki prowadzone w języku angielskim - mówił Karol Glonek. - W Holandii czy Danii mamy też finansowe dodatki za jednoczesne studiowanie i pracę. Włosi zaś rozwiązują to systemowo i dostosowują czesne do dochodów w rodzinie studenta.

Potem czeka nas skomplikowany nierzadko proces rekrutacji na wybraną uczelnię. - Same dobre wyniki maturalne tu nie wystarczą. Warto przygotować się na egzaminy wstępne, pisanie tekstów aplikacyjnych, referencje, interview. Dzięki temu jednak możemy wyróżnić się czymś więcej niż tylko dobrymi ocenami - podkreślał gość Czwórki. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Karol Glonek (premium education consultant, Elab Education Laboratory)

Data emisji: 20.04.2023

Godzina emisji: 15.15

kd


Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń