Osiecka dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 17:28
Agnieszka Osiecka nie jest postacią pomnikową, a jej poezję możemy nazwać "codzienną" - uważa Agata Passent, córka artystki. O zbliżającym się konkursie "Pamiętajmy o Osieckiej", jak i o samej twórczości poetki opowiadała w "Stacji Kultura".
Audio

Po teksty Agnieszki Osieckiej sięgało wielu muzyków. Byli wśród nich m. in. Jan Ptaszyn-Wróblewski, Stanisław Soyka, Krzysztof Komeda, czy Skaldowie. - Podczas zbliżającej się 14. edycji konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" będziemy mogli usłyszeć znane nam piosenki w zupełnie innych, nowych a niekiedy nawet zaskakujących aranżacjach - zapewnia Agata Passent, córka artystki a zarazem założycielka Fundacji im. Agnieszki Osieckiej "Okularnicy".

Gość Czwórki zwraca uwagę, że w konursie biorą udział głównie kobiety. – Kto wie, może mężczyźni boją się śpiewać o miłości – zastanawia się Agata Passent. Ma jednak nadzieję, że może w tym roku ten trend się zmieni i będzie można w konkursie usłyszeć wielu mężczyzn. - Mają oni jeszcze trochę czasu, gdyż termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 maja – podkreśla gość "Stacji Kultura". Przekonuje, żę jest o co walczyć ponieważ główna nagroda wynosi aż 10 000zł.

Zdaniem Agaty Passent, piosenki Agnieszki Osieckiej stanowią idealny wstęp do zdgłębiania jej twórczości – Trzeba pamiętać, że pisała również prozę, powieści, czy sztuki teatralne - zaznacza.

Oprócz samego konkursu, który rozpocznie się na początku czerwca, na warszawiaków czeka wiele innych imprez z Agnieszką Osiecką "w tle". Planowane są m. in. "Śpiewanki Osieckowe" w Parku Skaryszewskim, czy cykl koncertów "Osiecka na Bemowie".

Więcej w rozmowie Kuby Kukli z Agatą Passent. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

sb

Czytaj także

Pamiętajmy o Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 13:00
Śpiewała:" Kiedy mnie już nie będzie spalcie w kominie moje buty i płaszcz. Zróbcie sobie miejsce". Odeszła 13 lat temu. Zostawiła po sobie nieśmiertelne teksty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie miała w sobie wiele z celebrytki

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 23:50
Dziś mija 15. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej. Wybitną poetkę wspomina kompozytor Jerzy Satanowski
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez życie z "Małgośką"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 14:25
"Liryczna kronika obyczajów" to film o ludziach, którzy idą przez życie z piosenkami Osieckiej na ustach. Zgłoszenia można nadsyłać do 10 lutego.
rozwiń zwiń