Jaga Hupało gościem Sieradz Open Hair Festival 2011

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 14:00
Sieradz Open Hair Festival to pierwsza w Polsce impreza, która ma łączyć zabawę miejską z kreatywnym tworzeniem i prezentowaniem fryzur. W tym roku festiwal odbędzie się 22-24 lipca, a zagości na nim m. in. znana stylistka fryzur Jaga Hupało.
Audio


– Zdecydowałam się na wzięcie udziału w tym projekcie przez pamięć Antoniego "Antoina” Cierplikowskiego, ze względu na szacunek dla niego – mówi Jaga Hupało.

Antoine Cierplikowski, czyli "król fryzjerstwa i fryzjer królów" żył na przełomie XIX i XX wieku i był stylistą fryzur. W historii zapisał się jako autor fryzury "na chłopczycę". Czesał m. in. Josephine Baker, Edith Piaf i Brigitte Bardot.– To był człowiek, który na początku ubiegłego stulecia zmienił estetykę mody – opowiada Hupało. – Jako pierwszy obciął włosy kobiecie, stworzył kapelusz z włosów, wynalazł szampon, produkty do koloryzacji, wraz z Coco Chanel zmieniał współczesne kobiety. To była rewolucja, zrzucanie stereotypów.

Teraz jego imię będzie nosił sieradzki festiwal fryzur. Czy na da mu to "rangę światową", jak życzyłaby sobie Jaga Hupało? – Sieradz był miejscem urodzenia Cierplikowskiego i spotkamy się tam tak naprawdę dzięki niemu – opowiada stylistka. – Uważam, że Antoine to taka nasza wartość narodowa na skalę światową, więc Open Hair Festival powinien być wydarzeniem międzynarodowym.

Z reguły imprezy ze stylizacją fryzur w roli głównej to wydarzenia branżowe, zamknięte. Tym razem tak nie będzie. W programie bowiem, poza warsztatami kreowania fryzur, będzie mnóstwo wydarzeń kulturalnych: będą filmy, wystawy.

Hupało zagości jednak w Sieradzu na krótko, w sobotni wieczór. – Na jednym z pokazów będę prezentowała kilkanaście wzorów z mojej kolekcji – mówi stylistka. – Nie będzie to jednak show, nie będzie procesu tworzenia, tylko sam efekt końcowy.

Jedną z charakterystycznych stylizacji Jagi Hupało jest grzywka. Mówi się, że jej długość symbolizuje nastrój właścicielki. – Chodzi o wewnętrzną równowagę – tłumaczy Hupało. – To co dzieje się w środku powinno być zobrazowane w naszej stylizacji na zewnątrz. Podświadomość nas tak prowadzi.

Więcej na temat Sieradz Open Hair Festival dowiesz się słuchając rozmowy z audycji "Stacja Kultura".

(kd)

Zobacz więcej na temat: KULTURA POLSKA chanel mod

Czytaj także

Włosy portretem osobowości

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2011 23:00
Jaka jest najbardziej wpływowa stylistka w kraju? O swojej pracy i życiu w EX Magazine opowiadała Jaga Hupało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Grety Garbo po Edith Piaf, czyli Sieradz Open Hair Festival

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 08:57
Trzecia edycja imprezy Sieradz Open Hair Festiva" już w lipcu. Będą gwiazdy, stylizacje na lata 20. i 30., filmy, koncerty a przede wszystkim dużo dobrej zabawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego włosy się kręcą?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 15:13
Wszystkiemu winne są geny! Jest jednak nadzieja dla osób posiadających włosy kręcone. Australijscy naukowcy pracują nad pigułką, która może pomóc włosom w przyjmowaniu prostej struktury.
rozwiń zwiń