Od Grety Garbo po Edith Piaf, czyli Sieradz Open Hair Festival

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 08:57
Trzecia edycja imprezy Sieradz Open Hair Festiva" już w lipcu. Będą gwiazdy, stylizacje na lata 20. i 30., filmy, koncerty a przede wszystkim dużo dobrej zabawy.
Audio
  • Rozmowa z Anną Król, Katarzyną Poniatowską-Miłek i Dariuszem Miłkiem (Czwórka/W cztery oczy)
Dariusz Miłek, Katarzyna Poniatowska-Miłek i Anna Król w studiu Czwórki
Dariusz Miłek, Katarzyna Poniatowska-Miłek i Anna Król w studiu CzwórkiFoto: Wojciech Kusiński

Antoine, czyli maestro Antoni Cierplikowski, właściwie fryzjer, ale tak naprawę rewolucjonista. Mówi się, że na równi z Coco Chanel stworzył kobietę współczesną, bo jako pierwszy obciął jej włosy. Polak, urodzony w Sieradzu, zrewolucjonizował w ten sposób ponad 100 lat temu sposób noszenia się kobiet, z ciężkiego i przepełnionego osobami na lekki, zwiewny styl "garconne", czyli chłopczycy.

- Jest do dziś gwiazdą bardziej na świecie niż w Polsce - opowiada  Anna Król, rzeczniczka festiwalu Open Hair w Sieradzu. - Największą karierę zrobił w Paryżu, tam miał też najwięcej przygód.

To, co zrobił Cierplikowski pewnej podstarzałej aktorce, to był krok milowy w historii nie tylko fryzjerstwa, ale całej mody. - On był już wówczas bardzo sławnym stylistą, ale wywołał tym oburzenie w wielu kręgach - dodaje Dariusz Miłek, stylista, w audycji "W cztery oczy". - To było nie do pomyślenia dla kobiet, które wcześniej nosiły długie, spięte włosy i ciężkie kapelusze.

Tymczasem Antoine Cierplikowski doczekał się festiwalu swego imienia. Sieradz Open Hair Festival odbędzie się w tym roku już po raz trzeci, tym razem pod hasłem "Fryzjerzy i gwiazdy". - W ramach festiwalu odbędzie się m. in. show fryzjersko-teatralne z udziałem gwiazd - opowiada Anna Król. - Zaprosiliśmy do współpracy m. in. Edytę Herbuś i Natalię Lesz, których fryzury zostaną wystylizowane na lata 20. i 30. ubiegłego stulecia.

- Pola Negri, Greta Garbo, wyśmienite, znakomite fale, to będą nasze inspiracje - opowiada stylistka Katarzyna Poniatowska-Miłek. - Wszystko będzie się kręciło wokół tego tematu.

Więcej na temat stylizaji fryzur i gwiazd, które planują pojawić się na sieradzkim festiwalu dowiesz się, słuchając całej audycji.

W tym roku w Sieradzu będzie także kino pod gwiazdami, a w nim zobaczymy film o Coco Chanel, Edith Piaf i innych ikonach stylu. Hitem tegorocznego festiwalu ma być koncert zespołu Genesis Classic.

(kd)

Czytaj także

Z głową o modzie… na głowach

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 17:27
Włosy mogą zupełnie przytłoczyć osobę, ale z drugiej strony potrafią też "dosłodzić" twarz, jeżeli ktoś ma delikatne rysy – uważa Wiganna Papina, stylistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włosy portretem osobowości

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2011 23:00
Jaka jest najbardziej wpływowa stylistka w kraju? O swojej pracy i życiu w EX Magazine opowiadała Jaga Hupało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Kupisz: Znów płynę pod prąd (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 13:45
Projektował od zawsze. Ubierał i czesał znanych tego świata, współpracował m. in. z magazynem "Vogue", "Cosmopolitan", "Elle". W Czwórce Robert Kupisz opowiedział o modzie "ulicznej".
rozwiń zwiń