Wojna w świecie fantazji (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 13:27
Wojna jako temat przewodni w antologii opowiadań. To krwawe i mniej krwawe historie, o których opowiada w Czwórce pisarz Jakub Ćwiek.
Audio

"Księga wojny" prezentuje 10 opowiadań fantastycznych różnych polskich autorów. Wszystkie opowiadają o walce, każde jednak w inny sposób. To nie pierwszy zbiór, który gromadzi twórców wokół konkretnego, ale bardzo pojemnego hasła. Wcześniej  czytelnicy poznać mogli "Księgę smoków" i " Księgę strachu".

- Wydawnictwo Runa, które wydało książkę, szuka dosyć ciekawych tematów, którymi można powiązać ze sobą różnych fantastów – mówi jeden z autorów, Jakub Ćwiek. – Tematy mają być przede wszystkim inspirujące – zaznacza pisarz. Hasła: smoki, strach, wojna, są mocno ograne, fantaści często wykorzystują je w swoich książkach. Jak mówi Ćwiek, pokazanie takich tematów na nowo jest bardzo dużym wyzwaniem.

Pisanie książki na określony temat również nie jest najprostsze. - Jest mnóstwo pomysłów, które żyją niezależnie, ale same nie mogą być opowiadaniem, są za małe. To tylko zaczątek, któremu brakuje drugiego pomysłu, z którym się zderzy i zbuduje fabułę – wyjaśnia fantasta. Gdy pojawia się początkowa idea – tą w przypadku Ćwieka była chęć napisania historii w historii, opowieści szkatułkowej – dopiero inny impuls stworzy kompletny pomysł na opowiadanie. Tym impulsem był dla autora telefon z wydawnictwa i hasło wojna. – Rzeczywistość wojenna jest dokładnie taką rzeczywistością, którą należy zaklinać, przedstawiać w inny sposób, upraszczać. Jak w baśniach braci Grimm, które mówią o bardzo poważnych sprawach, tak by były zrozumiałe dla każdego – mówi.

/
fot. W. Kusiński/Polskie Radio


Najlepszym sprawdzianem dla książki i opowiadania jest pierwsze pół strony. – Jeżeli to nas wciągnie, warto czytać dalej – stwierdza pisarz. Dodaje, że tworząc stara się trzymać tej zasady.

W dźwięku audycji dowiedzieć się można więcej – dlaczego nie powinno kłaść się spać po czytaniu "Księgi wojny" przy ognisku i tego, jaki przy obiedzie jest… Bruce Willis. Posłuchaj.

pg

Czytaj także

Dokończą powieść klasyka fantastyki

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 14:35
Trwa konkurs, którego laureat dokończy pozostawioną przez Janusza Zajdla w formie skryptu powieść "Drugie spojrzenie na planetę Ksi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

George R. R. Martin w Czwórce! Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 14:21
George R. R. Martin to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy fantasy. W Czwórce ekskluzywny wywiad z twórcą sagi "Pieśń lodu i ognia", która bije rekordy popularności. W piątek na antenie do zdobycia książki z autografami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Kołodziejczak: od fana fantastyki do pisarza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 13:42
– Moją przygodę z fantasy zacząłem bardzo wcześnie. Można powiedzieć, że tak jest z większością twórców tego gatunku. To dość typowa ścieżka osób, które lubią fantastykę.
rozwiń zwiń