Jak sobie radzą europejskie miasta dotknięte kiedyś wojną?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 14:36
Wrocław, Kalingrad, Berlin, Drezno, Hiroszima, Warszawa - wszystkie mają za sobą tragedię, ale również odbudowę i rekonstrukcję. W DSH w Warszawie dowiesz się czy pamiętają o latach sprzed wojny.
Audio

Jarosław Trybuś, krytyk architektury, autor "Przewodnika po warszawskich blokowiskach"  w piątek o 18 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie poprowadzi wykład pod tytułem "Rekonstrukcja/Dekonstrukcja". Będzie to wystąpienie dotyczące zniszczonej Warszawy i rozpocznie cały cykl wykładów pod tym samym tytułem.

 - Za hasłem "Rekonstrukcja/Dekonstrukcja" kryją się miasta, które doświadczyły wojennej tragedii i dzieła odbudowy - opowiada Kinga Sochacka z Domu Spotkań z Historią w audycji "Stacja Kultura". - Warszawa jest miastem, które doświadczyło tragedii, a również dzieła odbudowy. Zastanawialiśmy się nad innymi miastami o podobnych losach, takich jak Wrocław, Kalingrad, Berlin, Drezno, Hiroszima. Chcemy przyjrzeć się ich doświadczeniom, jak oni sobie poradzili z tą traumą wojenną. Czy rekonstrukcja u nich dalej trwa, czy kultywują pamięć o dawnej swietności, czy wracają pamięcią do miast sprzed wojny, czy żyją dniem dzisiejszym - wyjaśniła.

Cykl rozpoczyna się już w najbliższy piątek i potrwa do 11 grudnia.

(pj)

Czytaj także

Architektura PRL – próba realizacji utopijnego ideału

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 15:26
PRL wprowadził nowe zasady także w odniesieniu do architektury. Ten okres kojarzony jest najczęściej z wielkimi, nieestetycznymi blokowiskami. Jednak, jak podkreśla historyk sztuki Jarosław Trybuś, był on również pod wieloma względami bardzo interesujący.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wędrówka po przedwojennej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2011 15:50
Spotkanie z autorami mapy-przewodnika po warszawskiej architekturze międzywojnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznaj prawdę o mieście: blokowiska

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 09:53
Jarosław Trybuś udowadnia, że stołeczne osiedla da się lubić - jedno z nich odwiedził kiedyś nawet sam Pablo Picasso!
rozwiń zwiń