"Strefa Bezpieczeństwa Goražde” - komiksem w wojnę

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 15:30
Okazuje się, że przy pomocy komiksu także można poruszać tematy niełatwe. - Do takich publikacji należy "Strefa Bezpieczeństwa Goražde", autorstwa Joe Sacco, obsypany nagrodami komiks o wojnie w byłej Jugosławii - opowiada w Czwórce Paweł Timofiejuk.
Audio
  • Paweł Timofiejuk o "Strefie bezpieczeństwa Goražde" (Czwórka)
Paweł Timofiejuk w Czwórce
Paweł Timofiejuk w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

 Joe Sacco to z pochodzenia Maltańczyk, który większość życia spędził w Stanach Zjednoczonych. Już w latach 80. ubiegłego stulecia tworzył komiksy, ale wówczas dotyczyły one głównie tematyki muzyki rockowej. – Dopiero po powrocie na Maltę zajął się tą sztuką na poważnie – opowiada w Czwórce Paweł Timofiejuk, szef Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego . – Zaczął pisać o Palestynie i wojnie w Bośni.

Choć, zdaniem gościa Czwórki, dziennikarstwo komiksowe nie jest w Polsce popularne, artyści tego gatunku powoli rozwijają skrzydła. – Natomiast wciąż jeszcze nie powstała u nas poważna, gruba książka obrazująca jakiś temat spójnie – mówi Timofiejuk.

/

Jak przyznaje Timofiejuk, w swoim komiksie "Strefa Bezpieczeństwa Goražde", Joe Sacco nie sili się nawet na obiektywizm. – Jadąc w określone miejsce, Sacco rozmawiał z określonymi osobami ich punkt widzenia przekazał w swojej książce – opowiada Timofiejuk. – Po drodze zdążył "nasiąknąć" środowiskiem, w którym przebywał, więc wydźwięk jego komiksu stał się jeszcze bardziej subiektywny.

Ale na rynku coraz więcej jest także komiksów reportażowych, obiektywnych. Dowiedz się więcej o "Strefie Bezpieczeństwa Goražde" i innych komiksach o tematyce wojennej, słuchając nagrania rozmowy z Pawłem Timofiejukiem z audycji "Stacja Kultura" .

(kd)

Czytaj także

Kobieca proza, a nie "babskie czytadło"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 09:18
Autorki romansów z angielskim rodowodem i milionami książek sprzedanymi na całym świecie. I choć są tacy, którzy twórczość Jane Austen i Charlotte Brontë stawiają na równi z "harlequinami", to jednak jest to kanon literatury pięknej, a nie zwykłe "babskie czytadło".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem niewolnikiem swoich bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 18:20
"Achaja" to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto uważa się za miłośnika gatunku fantasy. Każdy tom cyklu powieściowego Andrzeja Ziemiańskiego trafia na listę bestsellerów, a autor udowadnia, że inwencja twórcza polskich fantastów wcale nie jest w zapaści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powieści skrojone na "bestsellerową" miarę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 15:00
Kontynuator tolkienowskiej tradycji i katoliczka, której saga zajmuje czołowe miejsce na liście "książek niewłaściwych" w Stanach Zjednoczonych. "Gra o tron" oraz "Igrzyska śmierci" to kolejne pozycje w literackim cyklu Czwórki "CzytoCzytamto".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczygielski: trzeba dorosnąć, by tworzyć dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 13:44
Marcin Szczygielski na wakacje do domu swoich dziadków wysłał bohaterkę swojej książki "Czarownica piętro niżej". Trzeba dodać, że jest to dom niezwykły.
rozwiń zwiń