Kraków wraca do domu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 13:59
- Od podstawówki nas uczą, że Kraków jest miastem artystów i oni mają specyficzny statut w tym mieście, są ludźmi oderwanymi od codziennego życia - mówi Tomasz Gutowski w kontekście wystawy prac krakowskich twórców "Powrót do domu".
Audio
  • Tomasz Gutowski opowiada o wystawie "Powrót do domu" (Stacja Kultura/Czwórka)
Kraków wraca do domu
Foto: mat.pras.

Na wystwie "Powrót do domu" Fundacja Sztuk Wizualnych zgromadziła prace 12 znanych artystów, którzy zawodowo lub prywatnie są związani z Krakowem.

Podobno wszystko zaczęło się od historii polewaczki z placu Szczepańskiego, miejsca typowo krakowskiego, gdzie duch przeszłości miesza się z teraźniejszością.

- W tej wystawie chodzi o moment, który znają wszyscy imprezowicze. To trochę gra z pewnym mitem, z wizerunkiem artysty, szczególnie w Krakowie - mówi Tomasz Gutowski z Fundacji Sztuk Wizualnych. - Od podstawówki nas uczą że Kraków jest miastem artystów i oni mają specyficzny statut w tym mieście, są ludźmi oderwanymi od codziennego życia. Godzina między 5 a 6 rano, godzina pracy polewaczek, jest jakby symbolem tego. Tę wystawę można czytać na wiele sposobów - dodaje.

W dawnym klasztorze sióstr Koletek będzie można obejrzeć prace: Rafał Bujnowski, Łukasz Jastrubczak, Tomasz Kowalski, Marcin Maciejowski, Bartek Materka, Krzysztof Mężyk, Mikołaj Moskal, Agnieszka Polska, Paweł Książek, Wilhelm Sasnal, Janek Simon, Jakub Julian Ziółkowski.
Wystawa zostanie otwarta 12 kwietnia. Jak udało się zorganizować tę wystawę w dawnym klasztorze dowiesz się słuchając załączonej rozmowy Kasi Dydo z Tomaszem Gutowskim ze "Stacji Kultura".
(pj)

Czytaj także

Kto zrobi mural?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 13:00
W najbliższej audycji "Na cztery ręce" porozmawiamy o muralach, szeroko pojętej kulturze ulicy i artystach ulicy oraz ciekawych projektach i ich odbiorze społecznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanim Picasso stał się Picassem

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 13:41
"Picasso przez Picassem” to nazwa wystawy, na której zgromadzono 52 najwcześniejsze prace hiszpańskiego malarza.Obejrzeć je można w Muzeum Picassa w Maladze, jego rodzinnym mieście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe zbiory u prezydenta: Galeria Rogalińska

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 14:52
W Pałacu Prezydenckim można oglądać kolejne obrazy. Tym razem zawisły tu dzieła z Galerii Rogalińskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cecylia Malik w Bunkrze Sztuki plecie rzekę z prześcieradeł

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 14:29
Jerzyki wiją gniazda na dachach bloków, ludzie przebierają się za motyle, w obronie prawa do zieleni, obrazy „wyrastają” z drzew, a bobry rzeźbią z drewna wiewiórkę. Takie rzeczy dzieją się w Bunkrze Sztuki na wystawie Cecyli Malik „Rezerwat Miasto”.
rozwiń zwiń