X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Imagine" - niewidomi często widzą więcej niż osoby widzące

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 08:00
– Konieczność częstego pokonywania różnych życiowych przeszkód sprawia, że osoby niewidome potrafią to znosić z podniesioną głową – mówi w Czwórce Andrzej Jakimowski, reżyser filmu "Imagine". – A my, widzący, nie zawsze. Ludzie zdrowi nie doceniają, że jest im łatwiej.
Audio
  • Andrzej Jakimowski o filmie "Imagine" (Stacja Kultura/Czwórka)
Reżyser Andrzej Jakimowski i aktorka Aleksandra Maria Lara
Reżyser Andrzej Jakimowski i aktorka Aleksandra Maria LaraFoto: PAP/ Rafał Guz

Andrzej
Andrzej Jakimowski/screen wideo

Andrzej Jakimowski przyznaje w Czwórce , że zanim rozpoczął pracę nad filmem, próbował wczuć się w role osób niewidomych, m.in. zakładając sobie na oczy ciemną opaskę. – I tak nie wiedziałem, co czują ci ludzie, bo zamknięcie oczu po prostu nie wystarczy – mówi w Czwórce Jakimowski. – To było pouczające doświadczenie, ale cała sytuacja psychiczna była zupełnie inna. My możemy po prostu otworzyć oczy, więc dowiemy się tak naprawdę, jakie to uczucie, nie móc tego zrobić.

Jakimowski uważa, że od osób niewidomych, widzący mogą się wiele nauczyć. – Ci ludzie w życiu radzą sobie nierzadko doskonale – mówi reżyser. – Sytuacja życiowa zmusza ich do rozwijania wyobraźni.

"Imagine" to wzruszająca i urzekająca historia Iana, instruktora osób niewidomych, który przybywa do jednego z ośrodków w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. To nie jest jednak film o ułomności, czy niepełnosprawności. Wręcz przeciwnie – dotyczy ludzi, którzy często widzą więcej od osób zdrowych.

W główne role wcielili się widzący aktorzy. – To było prawie niewykonalne zadanie – wspomina Jakimowski. – Wiadomo było, że kiedy będą występować obok prawdziwych niewidomych, często na zbliżeniach, prawda wyjdzie na jaw. Jednak Edward i Aleksandra (Edward Hogg i Aleksandra Maria Lara – przyp. aut.) zrobili tak ogromny wysiłek, włożyli tyle pracy, by prawdziwie oddać niewidome postaci, że przyniosło to efekt.

By dowiedzieć się więcej o problemach osób niewidomych, a także poznać historię powstawania filmu "Imagine", posłuchaj nagrania rozmowy z Andrzejem Jakimowskim ze "Stacji Kultura" , albo obejrzyj wideo ze studia Czwórki.

Audycji można słuchać na antenie Czwórki od poniedziałku do piątku, po 11.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Krucz: nie mogłem nie zostać aktorem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 14:30
Krucz od zawsze chciał wykonywać zawód, który wykonuje. – Wiedziałem, co będę robił, już od dziecka – zdradza w Czwórce. – Moi rodzice są aktorami, jako chłopiec oglądałem mamę w Teatrze Komedia, w spektaklu "Muminki". To odbiło się na mnie, nie miałem innych perspektyw…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksandra Popławska: w "Klarze" urzeka mnie... samotność

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 10:00
Niebawem Aleksandrę Popławską zobaczymy w spektaklu "Klara", w Teatrze Powszechnym. – Problemy Klary, samotnej 40-latki, to problemy wielu kobiet, mieszkających i robiących karierę w dużych miastach – mówi Aleksandra Popławska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Układ zamknięty" - to wydarzyło się naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 15:43
Ryszard Bugajski w swoim filmie pokazał historię trzech właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy zostali pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Jednak "Układ zamknięty" nie jest obrazem dokumentalnym.
rozwiń zwiń