Klimko-Dobrzaniecki: "Grecy umierają w domu" to historia, która już odeszła

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 12:02
Hubert Klimko-Dobrzaniecki, autor książki "Grecy umierają w domu", pisarstwem zajmuje się od 13 lat. Mieszka w Wiedniu, ale dużo podróżuje. – Spotkania w różnych częściach świata to inspiracje – mówi w Czwórce.
Audio
  • Hubert Klimko-Dobrzaniecki o książce "Grecy umierają w domu" (Stacja Kultura/Czwórka)
Hubert Klimko-Dobrzaniecki w Czwórce
Hubert Klimko-Dobrzaniecki w CzwórceFoto: screen wideo

Swoje książki pisze… w zeszytach. – Tekst zapisany w zeszycie nie znika, chyba, że spłonie…  – mówi Klimko-Dobrzaniecki. – Potem dopiero przepisuję do komputer . Najczęściej zdarza mi się w PKP, bo tam, nawet jak są gniazdka, jest dopisek, że laptopów nie można używać. 

Jego ostatnia powieść to "Grecy umierają w domu". – Nie wstydzę się tego, co napisałem, ta książka mi się nawet podoba – mówi gość Czwórki.

Klimko-Dobrzaniecki zaprzecza, żeby jego powieść miała cokolwiek wspólnego z sytuacją gospodarczo-polityczną, która ma miejsce w Grecji. – To fatalna sytuacja, niektórzy mogą pomyśleć, że jestem populistą, bo Grecja to ostatnio temat gorący – mówi pisarz w "Stacji Kultura" . – Tytuł też może być mylący. Tymczasem historia tej książki jest długa, pisałem ją latami.

Fragment
Fragment okładki książki "Grecy umierają w domu"

Urodził się w Bielawie na Dolnym Śląsku. – Tam po przegranej wojnie domowej w 1949 roku wylądowało kilkanaście tysięcy Greków – opowiada Klimko-Dobrzaniecki. – Miałem więc przyjaciół Greków. Dziś z tej bardzo poważnej społeczności zostało kilkanaście osób. Ta historia odeszła, przynajmniej z tego miasteczka. Dlatego pomyślałem, że warto ją sfabularyzować.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki to człowiek, który odkrywa miejsca, jakich nikt w Polsce nie zna. To on wprowadził do literatury polskiej depresyjną Islandię, opisał nikomu nieznany, wojenny duński Bornholm i żydowskie zakątki Wiednia. Premierę jego kolejnej powieści pt. "Grecy umierają w domu" zaplanowano na 13 czerwca 2013 r.

(kd)

Czytaj także

Michał Gołkowski: stalker to człowiek, który poszukuje

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 15:22
- Stalker jest kimś, kto wchodzi w strefę zakazaną, choć nie bardzo wie, czego tam szuka - mówił w Czwórce Michał Gołkowski, autor książki "Ołowiany świt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Pieczyński: pisaniem zajmuję się od dziecka

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 15:00
Aktor i pisarz w jednej osobie, Krzysztof Pieczyński w Czwórce przyznaje, że cieszy się, że nie wydano jego pierwszej książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaume Cabré wyznaje: kiedy kończę książkę mdleję

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 14:00
Ta książka prowadzi czytelnika przez wieki, miejsca, a także życie głównego bohatera oraz historię Europy. W polskim wydaniu "Wyznaję" Jaume Cabré liczy blisko 800 stron i jest jednym z hitów wydawniczych ostatnich miesięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzienniki pilnie poszukiwane!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 11:50
Zwracamy się do każdego, kto pisał dzienniki w XX wieku, żeby podzielił się z nami swoimi zapiskami - apeluje Ośrodek KARTA, inicjator projektu "Dzienniki pisane po polsku w XX wieku. Historia minionego stulecia w świetle unikatowych źródeł historycznych".
rozwiń zwiń