Dzienniki pilnie poszukiwane!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 11:50
Zwracamy się do każdego, kto pisał dzienniki w XX wieku, żeby podzielił się z nami swoimi zapiskami - apeluje Ośrodek KARTA, inicjator projektu "Dzienniki pisane po polsku w XX wieku. Historia minionego stulecia w świetle unikatowych źródeł historycznych".
Audio
  • Zostań kronikarzem XX wieku - rozmowa z Moniką Lipką z Ośrodka KARTA (Poranek OnLine/Czwórka)
Dzienniki pilnie poszukiwane
Foto: Glow Images/East News

 - W pierwszej chwili u zwykłych ludzi może pojawić się obawa, że przecież nie można dzielić się z innymi czymś tak osobistym, jak pamiętnik albo dziennik. Ale jeśli ktoś pisał o swoim życiu w PRL, to dla nas, historyków i lingwistów, jest to bezcenne źródło informacji - mówi Monika Lipka z Ośrodka KARTA.

KARTA już od 12 lat angażuje się w działania na rzecz ratowania i upowszechniania unikalnych zbiorów archiwalnych w ramach ruchu archiwów społecznych. Celem najnowszego projektu  jest odnalezienie oryginalnych dzienników zapisujących historię całego XX wieku, pozostających w zbiorach prywatnych: - Zależy nam, żeby o historii opowiadać przez pryzmat zwykłych ludzi. Żeby ją pokazywać oczami lokalnej społeczności - wyjaśnia gość Czwórki. - Dlatego nasz apel kierujemy i do kobiet, i do mężczyzn, i to w każdym wieku.

 

plakat
plakat promujący akcję Ośrodka KARTA

Wszystkie zgromadzone dzienniki zostaną zabezpieczone, ale przede wszystkim udostępnione jak najszerszemu gronu odbiorców. A starannie opracowany zbiór będzie cennym źródłem wiedzy o życiu i ludziach XX wieku.

Więcej o projekcie dowiesz się słuchając nagrania z "Poranka OnLine", w którym gościła Monika Lipka.

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczygielski: trzeba dorosnąć, by tworzyć dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 13:44
Marcin Szczygielski na wakacje do domu swoich dziadków wysłał bohaterkę swojej książki "Czarownica piętro niżej". Trzeba dodać, że jest to dom niezwykły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gumball 3000: szybkie fury, grube portfele i łamanie wszelkich barier

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 13:20
Na ten dzień długo czekali fani legendarnych gier z serii "Need For Speed Underground". W środę nielegalny wyścig Gumball 3000 zawitał do Polski, a wraz z nim aktorzy, gwiazdy muzyki i celebryci w samochodach wartych miliony dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaume Cabré wyznaje: kiedy kończę książkę mdleję

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 14:00
Ta książka prowadzi czytelnika przez wieki, miejsca, a także życie głównego bohatera oraz historię Europy. W polskim wydaniu "Wyznaję" Jaume Cabré liczy blisko 800 stron i jest jednym z hitów wydawniczych ostatnich miesięcy.
rozwiń zwiń